Отидете към основна версия

1 596 8

Противоконституционно използване от руската власт на механизма на „общонационално гласуване”

  • путин-
  • русия-
  • конституция-
  • украйна-
  • власт
Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Предложените от президента на Руската федерация Владимир Путин промени в Конституцията на страната могат да бъдат тълкувани като нежелание за провеждане на реформи, а като път към укрепване на властта или преформатиране на абсолютната власт, която Путин въведе още в началото на управление на страната, сочи анализ на украинските медии.

Промените в Конституцията позволяват на Путин да остане завинаги на власт. Фактически това е конституционен преврат, тъй като гласуването ще се осъществява чрез единен пакет, където зад правилните неща се прикрива възможността за вечна власт. Разрушаването на Конституцията на Русия стана възможно благодарение на заложената в нея самодържавна роля на президента. Кремъл иска да създаде облик, че властта е узурпирана със съгласието на народа.

„Народният вот” за изменение на путинската конституция няма юридическа стойност. Той не може да се възприема като гласуване на поправки, тъй като дефакто решението вече е прието. По този начин руската власт лъже своя народ. Тя няма нужда от легитимен референдум. На руснаците им е предложено публично да одобрят предложението на властта. Съдейки по графика, разглеждането на поправките на Конституцията ще бъде завършено преди ЦИК да успее да организира обещаното от Путин общонационално гласуване. В поправките на Путин не се предвижда „народно гласуване”. Излиза, че държавната Дума ще приеме поправки, а президентът на Руската федерация ще ги подпише – и едва след това, когато въпросът вече ще бъде решен, властта демонстративно ще „попита народа”.

Подготовката по промени в Конституцията се правят набързо, с риторични и юридически манипулации, без реална обществена дискусия.

За подготовката на „неочаквано” предложената от Путин реформа в държавното управление още преди две години е бил информиран лидерът на ЛДПР Владимир Жириновски. Веднага след президентските избори през март 2018 г. той предсказа, че в бъдеще на председателя на Държавния съвет ще бъдат възложени част от президентските пълномощия и ще останат негово задължение завинаги.

„Знаехте ли, че след 6 години повече няма да има избори? Това бяха последните избори за президент. Писна им да жонглират. Ще има Държавен съвет, колективен орган. А самият съвет ще бъде създаден от най-добрите губернатори, министри, сенатори, депутати, за да са видими. Повече не са им необходими избори. Путин ще седи като Си Дзипин. Ще го пазим като Мао Дзедун”, казва Жириновски.

Повлеклите след себе си глобални политически промени във властта след обръщението на Путин към Федералното събрание повлияеха на рейтинга на руския президент. Русия я очаква постепенно задушаване на надеждите, свободата и перспективите на собствения ѝ народ. Друг начин руската власт да удължи своето съществуване няма.

Резултатите от анкета на център „Левада” показват, че Путин сигурно губи доверие. Ако през януари 2018 г. 57% от руснаците са били готови да гласуват за него, то през януари 2020-а този процент е едва 38%. Истинското настроение на руснаците говори за понижаване рейтинга на властта. 25% от тях искат да видят Путин пенсионер. Руският президент не може да се примири с това.

На всички центрове за изследване на общественото мнение, които са подвластни на руската власт, им е забранено да провеждат допитвания свързани със степен на поддръжка на действащата руска власт. Вместо върху допитвания, вниманието на руснаците е пренасочено върху избора на форма на проявление на плебисцит, заобикаляйки хората.

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 9 гласа.

Свързани новини

  • Задкулисните игри на Кремъл

    Задкулисните игри на Путин и медийните съобщения за смяна на помощника на действащия руски президент Владислав Сурков, сигнализират за сериозни кадров ...
    09.02.2020
    3 712
    21
  • Путин на път към абсолютната власт (ЧАСТ II)

    Новият кабинет на Русия е необходим на Путин за осъществяването на редица цели, а именно за ускоряване темповете на реализация на националните проекти ...
    29.01.2020
    2 435
    14
  • Путин на път към абсолютната власт (ЧАСТ I)

    На 23 януари руската Дума прие конституционна реформа предложена на руския президент Владимир Путин. Страната все по-дълбоко изпада в състояние на едн ...
    28.01.2020
    3 551
    51