Борисов е политически табладжия, който разчита на хубав зар, за да го отиграе по най-добрия начин. Но ако играта на Доган трябва да се илюстрира с пулове на дъска, той прави нещо значително по-сложно, което може да се сравни с азиатската логическа игра Го. Това написа във фейсбук журналистът Георги Милков.
Едно от имена, с които в Далечния изток наричат тази игра е “дза-ин“ - съзерцателно седене в сянка. Чудесна метафора не само за играта, но и за цялостната политика на Доган.
Правилата са прости, но стратегията е дълбока. Го предполага търпеливо и неусетно да заграждаш противника. В момента Доган може да изглежда блокиран в сараите си в Росенец, но всъщност това е измамно, защото той методично и целенасочено е заобградил отвсякъде Борисов със свои пулове - административни, юридически, финансови, силови... Свободни сте да правите всякакви възможни взаимовръзки, за да си представите как се играе политическото Го.
Отделни пулове в държавната администрация, специалните служби, съдебната система, правителството, МВР... В действителност ние не знаем колко доганови пула са обградили Борисов. Ако вътрешният министър е негов (без хората всъщност да предполагат), тогава има логично обяснение и за някои действия от последното денонощие.
Споменах ли прокуратурата?
Схематично казано: Доган би могъл да свали Борисов чрез себе си. Ако поиска, но може и да не иска. Който не играе Го, трудно би могъл да предположи ходовете напред. За страничните наблюдатели, каквито са повечето български граждани, лошата новина е, че тази игра (за разлика от таблата) се играе прекалено дълго.
Според друга източна метафора Го е наричана играта на “изгнилата тояга“, защото както разказва легендата, един дървар срещнал в планината двама безсмъртни, които си разцъквали Го. И докато ги гледал как играят, минало толкова време, че дръжката на брадвата му изгнила. Ей така, в гледане на игри, минаха и последните ни 30 години.