Отидете към основна версия

7 378 39

Размисли за расизма и обратния ефект на антирасизма, налаган с насилие

  • расизъм-
  • сащ-
  • протести-
  • вандалски прояви-
  • христофор колумб-
  • бенджамин франклин

Расизмът е ретроградно зло и битката срещу него категорично трябва да продължи. Но не по този начин

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В последните два месеца ситуацията в Съединените американски щати става все по-притеснителна, в контекста на разрушаването на установения демократичен обществен ред. Грабежи, палежи, побои на расова основа, събаряне на паметници на велики личности - всичко това под шапката на ''Black Lives Matter''. Разбира се, че животът на чернокожите има значение, и то така, както има значение животът и на хората от всички останали раси. Силно обезпокоителното в случая е, че всичко това се случва в САЩ, Майката на демокрациите, пример за ред демокрации, които са в ход на развитие. Като българската, например.

Смъртта на Джордж Флойд бе ужасяващо събитие, което можеше да бъде избегнато. Но съзирането на расистки елемент в него е доста необосновано. А антирасистките акции, особено в САЩ, категорично предизвикаха и ще предизвикват обратен на търсения (или не) ефект. Просто защото, както е добре известно, насилието поражда насилие. В този случай, насилническите антирасистки демонстрации, произвеждат расизъм и у нормалния консервативен човек, който никога досега не е имал предразсъдъци, изградени на расова основа.

Расизмът по света е локално, а не глобално явление. Расизмът е ретроградно зло и битката срещу него категорично трябва да продължи. Но не по този начин, не с агресия, а с превъзпитаване, в краен случай с изолация.

Разбира се, това са само впечатления и разсъждения отстрани. За да разберем повече за случващото се в Съединените американски щати, от ФАКТИ се свързахме с г-жа Таня Киприна, която от 21 години живее в град Форт Уейн, щата Индиана. С нея сме разговаряли и преди, но с по-скоро българска насоченост.''В момента това, което се случва в Америка, аз живея тук от 21 години вече, трябва да кажа, че се наблюдава едно интересно явление, което се нарича reversed discrimination, т.е. в един момент расисти станаха чернокожите, а не белите срещу черните. Доскоро живеехме абсолютно нормално всички, разбира се, имало е и инциденти, но никога не са ескалирали до такава степен. Или поне аз не съм била свидетел на това. В различните щати има различно отношение към този проблем. Като например в Индиана, която е много консервативна, тук по-видимо проявяват расистко отношение. Други щати пък са изключително либерални, т.нар. прогресивни щати - Ню Йорк, щата Вашингтон, Илинойс, Калифорния, която е един от най-големите примери. В южните щати, като Алабама, Джорджия, Мисисипи, Луизиана, там динамиката е по-различна, защото преобладава чернокожото население. Белите са доста предпазливи по отношение на заявяване на каквото и да е отношение към чернокожите, защото там престъпността е огромна. И най-интересното е, че тя се наблюдава най-вече в районите, където има концентрирано население от афроамериканци. Чернокожите в тези щати са с усещането, че те командват парада, като в същото време и именно поради тази причина - белите са доста тежко въоръжени в тези райони'', започна с разказa си Таня.

''Индиана е интересна и с друго. Центърът на Ку-клукс-клан е в Индиана, в едно малко селце, наречено Оцеола. Когато започнаха големите размирици, в Индиана, която е аграрен щат предоминантно, нямаше кой знае какви сблъсъци, с изключение на Индианополис и Форт Уейн. Из цялото това огромно поле от соя и царевици, където къщите са през 1 километър в съседство, всеки е въоръжен с поне 2-3 пушки и афроамериканците избягват тези райони. Има малки градчета, в които не можеш да видиш и един чернокож. Популацията е съставена предимно от бели и т.нар. реднеци, rednеck е синоним на селяндур. Те са много ограничени, много агресивни и затова там никой не смее да припари и да посегне на собствеността им. Там няма абсолютно никаква престъпност поради факта, че те се пазят взаимно. А близостта до тези Ку-клукс-клан групи и анклави ги защитава още повече'', поясни г-жа Киприна.

''Расисъм, това, което го разбираме в смисъл на сегрегация, никой не отделя чернокожите, никой не ги сегрегира от белите. Напротив, те имат много повече права във всяко едно отношение. Те са дотолкова интегрирани, че във всяко държавно учреждение, като например пощи, федерални офиси, щатски офиси, там работят предимно чернокожи. Влизат там с предимство точно, за да се поддържа идеята, че те имат същите права и никой не се опитва да ги дискриминира. Това, което се случи през настоящото лято, е извън всякакви представи за нормалност по отношение на заявяване на липса на права или на дискриминация. Стигна се до сблъсък, който всъщност беше без цел и посока. Това беше едно много лумпенско проявление на някаква гражданска позиция. Те изкривиха всичко'', сподели ни вижданията си българката, живееща от дълги години в САЩ.

В разговора с нея постигнахме абсолютен консенсус за обратния ефект, който постигат вандалщините на американска територия. ''Стигна се до расистки пресантименти у хора, които никога не са ги имали. В това число и аз. Започвам да изпитвам едно особено недоверие към афроамериканците, познавайки техния манталитет, знаейки, че те не обичат да се трудят кой знае колко. Повечето от тях, може би около 70% живеят благодарение на социалната системата. Афроамериканките раждат по много деца, а самите деца не познават бащите си. По последни статистики 50% от децата не познават бащите си. И колкото повече деца раждат, толкова повече пари получават от държавата. Те не обичат да работят, това е факт. Интересното е, че тези вълнения доведоха до това между самите чернокожи да има напрежение и негодувание, защото най-пострадалите райони са тези, в които живеят чернокожи. Много от тях загубиха работните си места в известни магазини, просто защото тези магазини бяха разрушени''.

''Когато дойдох в САЩ и виждах толкова много тъмнокожи около себе си, в началото преживях културен шок. Но много бързо се адаптирах и проумях, че ако се държиш нормално с другите, които са различни по цвят, те ти отговарят със същото. Освен това, моята работа в един момент беше изключително свързана с ходенето в кварталите, населявани от чернокожи (б.р. Таня е била полицай). Работех с криминално проявени, луди и всякакви други в този район на Форт Уейн. Аз никога не съм имала проблем. В момента, в който ги предразположиш и им покажеш, че не чувстваш някакво превъзходство над тях, те са абсолютно адекватни в комуникацията си с теб'', разказа ни още тя.

''Много често се дискутира проявата на полицейска бруталност тук. Но това, което се случи с Джордж Флойд, е извън пропорции. Защото първо на първо човек като проследи събитията назад във времето, които доведоха до това, става ясно, че той е един криминално проявен, човек с много дълга криминална история - обири на банки, продажба на наркотици, сутеньорство, много неща. И всъщност това, което се е случило е, че той е влязъл в един магазин за алкохол, вече доста пиян, след което собствениците са извикали полицията (б.р. заради това, че е опитал да пазарува с фалшиви банкноти), а той е започнал да се разправя, да се държи неприлично със собствениците на магазина. Полицията е дошла, арестуват го, но той е започнал да се съпротивлява, при което се стига до този момент с натискането на земята, своеобразното покатерване по тялото му. Според мен това беше много безвкусен повод да се започне целият този бунт, защото има много по-страшни примери за това как полицията е третирала и бели, и черни, но никога не се е стигало дотук. ''Това беше просто клечката кибрит, която подпали цялата слама'''', смята Таня Киприна.

''Има неправилно разбиране на промяната. Всеки иска да постигне някаква промяна, уж към по-добро, към по-хуманно общество, а реално се получи точно обратното. Според мен катализатор донякъде беше и позицията на Тръмп, защото с неговото пристигане в Белия дом, той съзнателно или не успя да раздели обществото на малцинства и всякакви други. И то предимно използваше мексиканците и латиноамериканците, които са в Америка. Това акумулира едно напрежение, което беше абсолютно изкуствено създадено. Тук Тръмп направи огромна грешка, той винаги е бил в услуга на белите, няма какво да се лъжем. В Чарлсвил преди 3 години, ако си спомняте, имаше едно голямо движение, тогава белите бяха еруптирали'', добави нашенката, живееща в Съединените американски щати.

За ролята на Демократическата партия в случващото се по улиците на много американски щати, Таня Киприна заяви следното: ''Демократите в момента са една глутница корумпирани мафиоти. Но не толкова брутални, колкото нашите мафиоти в България, те имат добре изградено лустро. Но в същото време те са в основата на тези бунтове. Времето никак не е случайно, предстоят избори през ноември. По този начин имаше всички шансове страната да бъде сериозно разклатена и те го постигнаха. Освен това, аз съм убедена, че в дъното на всичко стоят хора близки до Сорос, Рокфелер, Морган. Това не е тайна. Сорос е достатъчно известен с факта, че там, където той се появи, започват всички тези метежи и бунтове, и понеже Европа започна да го недолюбва, той се прибра в Америка и малко след прибирането му започнаха тези неща, което не е случайно. Това не е конспиративно теория, доказано е вече чрез журналистически разследвания. Те доказаха неговата връзка, неговата намеса в тези процеси''

В хода на събитията в САЩ през последните два месеца, се заговори и за роля Китай във вандалщините на представители на Антифа: ''О, да, естествено, всичко е много навързано. Коронавирусът тръгна от Китай. Това се случи точно в момента, в който Тръмп им обяви търговска война. Две седмици по-късно се появи коронавирусът. Това никак не е случайно. Този вирус, в голяма степен, доведе до тези бунтове, защото хората психически, психологически се изтормозиха от тази изолация и тези нови регулации. Всички живеят в страх и съмнение, не знаейки вече какви са им правата. Американците не са свикнали на такова нещо. Като добавим и колапс на икономиката, затваряне на училищата, тези млади хора, които не знаят какво да правят, тръгнаха да се забавляват по улиците, да вандалстват, естествено и полицията стана много активна, това са пререквизитите към всичко останало, което последва'', коментира събеседничката ни и тази хипотеза.

''Това, което причини негативни емоции в умерената част на обществото, е събарянето на паметници, оскверняването на много исторически места. Един от най-фрапиращите моменти беше режисираният поход срещу монументи на Колумб, да речем, на Бенджамин Франклин, дори. Това създаде голямо негодувание в най-меката му форма. На места имаше много открито яростно отношение, белите се опитваха да предотвратят тези гаменски прояви. Дори има движение, съставено от чернокожи, които не са съгласни с проявите на вандалщина от Антифа. Групировки на чернокожи се избиват в момента в Чикаго. Последният наказателен разстрел се случи по време на погребение. Кметицата на Чикаго е чернокожа и сега вилнеят безнаказано, яхнали вълната. Избиват се взаимно заради наркотеритории'', завърши Таня Киприна.

Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 48 гласа.

Свързани новини