Отидете към основна версия

5 862 27

Гърция и Турция: "Конфликтът е много по-голям"

  • гърция-
  • турция-
  • средиземно море

В споровете между двете страни става дума не само за природните ресурси в Средиземно море

Снимка: shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Военният конфликт между Гърция и Турция изглеждаше непреодолим. В споровете между двете страни става дума не само за природните ресурси в Средиземно море. Роля играят и други фактори.

 

Конфликтът между двете държави наскоро се разгоря с нова сила. Атина определи като провокация изпращането на турски проучвателни кораби, които да търсят газ в една зона от Средиземно море, която Гърция смята за своя. Анкара пък се аргументира, че по силата на споразумение с либийското правителство в Триполи въпросната зона спада към турските териториални води. Опасният конфликт между двете държави бе преодолян само благодарение на намесата на германската канцлерка Ангела Меркел. Но примирието не трая дълго.

Наскоро Гърция и Египет подписаха споразумение, което определи съответните икономически зони в Средиземно море. Тъй като те обаче се припокриват със зоните, за които претендира и Турция, Анкара отново заплаши с военни средства. За какво точно става дума в целия регионален конфликт? Разговаряме с близкоизточният експерт Щефан Рол от германската фондация „Наука и политика“.

Почти 15 години Гърция и Египет преговаряха за създаването на изключителни икономически зони, а сега двете страни на бърза ръка подписаха споразумение. Защо се разбързаха толкова?

Щефан Рол: Подписаното споразумение е пряко свързано със споразумението, подписано между Турция и Либия през ноември 2019 година. Гърция и Египет смятат, че този документ е в тяхна вреда. Не съм сигурен дали Атина и Кайро са изработили едно перфектно споразумение, но във всеки случай то цели да изпрати ясен сигнал на Турция, че няма да се допуска Анкара да променя морските граници.

Това означава, че напрежение има не само между Гърция и Турция, а също и между Египет и Турция. За какво по-точно става въпрос?

Щефан Рол: Конфликтът е много по-голям. Със сигурност става въпрос най-вече за залежите от газ. За Египет е много важно да може да ги усвоява. В енергийната стратегия на страната е заложен износ на газ в големи мащаби. Но конфликтът с Турция има и по-дълбоки измерения – той стига чак до военния преврат в Египет през 2013 година срещу управлението на Мюсюлманското братство. Кайро обвинява Турция, че подкрепя Мюсюлманските братя, което отчасти е вярно. Много техни привърженици живеят в изгнание в Турция, а египетското ръководство се опасява, че Турция подготвя контрапреврат.

Икономическата зона, договорена между Египет и Гърция, отчасти се припокрива с тази между Турция и Либия. Ще доведе ли това да въоръжен конфликт?

Щефан Рол: Лично аз не мога да си представя, че би се стигнало до  въоръжен конфликт. Нито Турция, нито Гърция, да не говорим пък за Египет, се стремят към директна конфронтация - още повече, че изходът от такъв един конфликт не би бил ясен. В същото време ЕС и НАТО нямат никакъв интерес от една ескалация на напрежението между Гърция и Турция. В миналото сме ставали свидетели на такова обтягане на отношенията, но винаги ескалацията е била потушавана. В момента двете страни си разменят заплахи. Но в тази част на света никога не можем да сме сигурни – достатъчно е някъде да паднат изстрели и от това нещата да ескалират.

В този конфликт около свободните икономически зони в Източното Средиземноморие Израел се държи изненадващо настрана. Защо Израел страни от актуалния спор в региона?

Щефан Рол: Израел се намира в тежка ситуация. На израелците не им допада особено това, че неотдавна Кайро закупи руски изтребители. За Израел по-интересната страна в региона безспорно е Турция, която в икономически план може да предложи повече на израелската икономика. Затова за нея Турция е много по-важна. И Израел няма никакъв интерес от това да западат икономическите отношения с Турция. В същото време Израел в момента има сериозни вътрешнополитически проблеми. Затова и сегашният конфликт в Източното Средиземноморие е второстепенен за израелското ръководство.

Поставете оценка:
Оценка 4.8 от 9 гласа.

Свързани новини