Last news in Fakti

13 Август, 2020 20:30 5 695 27

Гърция и Турция: "Конфликтът е много по-голям"

  • гърция-
  • турция-
  • средиземно море

В споровете между двете страни става дума не само за природните ресурси в Средиземно море

Гърция и Турция: "Конфликтът е много по-голям" - 1
Снимка: shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Военният конфликт между Гърция и Турция изглеждаше непреодолим. В споровете между двете страни става дума не само за природните ресурси в Средиземно море. Роля играят и други фактори.

 

Конфликтът между двете държави наскоро се разгоря с нова сила. Атина определи като провокация изпращането на турски проучвателни кораби, които да търсят газ в една зона от Средиземно море, която Гърция смята за своя. Анкара пък се аргументира, че по силата на споразумение с либийското правителство в Триполи въпросната зона спада към турските териториални води. Опасният конфликт между двете държави бе преодолян само благодарение на намесата на германската канцлерка Ангела Меркел. Но примирието не трая дълго.

Наскоро Гърция и Египет подписаха споразумение, което определи съответните икономически зони в Средиземно море. Тъй като те обаче се припокриват със зоните, за които претендира и Турция, Анкара отново заплаши с военни средства. За какво точно става дума в целия регионален конфликт? Разговаряме с близкоизточният експерт Щефан Рол от германската фондация „Наука и политика“.

Почти 15 години Гърция и Египет преговаряха за създаването на изключителни икономически зони, а сега двете страни на бърза ръка подписаха споразумение. Защо се разбързаха толкова?

Щефан Рол: Подписаното споразумение е пряко свързано със споразумението, подписано между Турция и Либия през ноември 2019 година. Гърция и Египет смятат, че този документ е в тяхна вреда. Не съм сигурен дали Атина и Кайро са изработили едно перфектно споразумение, но във всеки случай то цели да изпрати ясен сигнал на Турция, че няма да се допуска Анкара да променя морските граници.

Това означава, че напрежение има не само между Гърция и Турция, а също и между Египет и Турция. За какво по-точно става въпрос?

Щефан Рол: Конфликтът е много по-голям. Със сигурност става въпрос най-вече за залежите от газ. За Египет е много важно да може да ги усвоява. В енергийната стратегия на страната е заложен износ на газ в големи мащаби. Но конфликтът с Турция има и по-дълбоки измерения – той стига чак до военния преврат в Египет през 2013 година срещу управлението на Мюсюлманското братство. Кайро обвинява Турция, че подкрепя Мюсюлманските братя, което отчасти е вярно. Много техни привърженици живеят в изгнание в Турция, а египетското ръководство се опасява, че Турция подготвя контрапреврат.

Икономическата зона, договорена между Египет и Гърция, отчасти се припокрива с тази между Турция и Либия. Ще доведе ли това да въоръжен конфликт?

Щефан Рол: Лично аз не мога да си представя, че би се стигнало до  въоръжен конфликт. Нито Турция, нито Гърция, да не говорим пък за Египет, се стремят към директна конфронтация - още повече, че изходът от такъв един конфликт не би бил ясен. В същото време ЕС и НАТО нямат никакъв интерес от една ескалация на напрежението между Гърция и Турция. В миналото сме ставали свидетели на такова обтягане на отношенията, но винаги ескалацията е била потушавана. В момента двете страни си разменят заплахи. Но в тази част на света никога не можем да сме сигурни – достатъчно е някъде да паднат изстрели и от това нещата да ескалират.

В този конфликт около свободните икономически зони в Източното Средиземноморие Израел се държи изненадващо настрана. Защо Израел страни от актуалния спор в региона?

Щефан Рол: Израел се намира в тежка ситуация. На израелците не им допада особено това, че неотдавна Кайро закупи руски изтребители. За Израел по-интересната страна в региона безспорно е Турция, която в икономически план може да предложи повече на израелската икономика. Затова за нея Турция е много по-важна. И Израел няма никакъв интерес от това да западат икономическите отношения с Турция. В същото време Израел в момента има сериозни вътрешнополитически проблеми. Затова и сегашният конфликт в Източното Средиземноморие е второстепенен за израелското ръководство.


Поставете оценка:
Оценка 4.8 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Големите сили

    31 16 Отговор
    ще сядат на масата да делят Турцистан.

    Коментиран от #13, #16

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Биг бойс

    17 7 Отговор

    До коментар #3 от "Пърдоган":

    🤣Евала за коментара много сполучлив
  • 6 Подготвят се милиони бежанци

    12 24 Отговор
    За една "Голяма екскурзия" в България. Всички копнеят да видят Боженци, Жеравна, Трявна, Елена плюс безброй конаци, чаршии, църкви, манастири останали от ония "робски" времена
  • 7 Обаче

    44 4 Отговор
    Ердоган върви по ръба на войната, за да осигури лесни пари от природни ресурси, а в България злато за милиарди е подарено на чужденци.

    Коментиран от #9

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Хах

    6 7 Отговор

    До коментар #7 от "Обаче":

    Не това е важно за ганя. Крадат ги е. Ат ги но егея и беломорието им е в тиквите. Гледайте си кончината.. От там трохи за вас няма да има
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Karosel

    8 12 Отговор
    Господин Борисов в тези работи е корифей! Благодарение на него имаме устойчив мир!
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Обърни си задника

    4 0 Отговор

    До коментар #3 от "Пърдоган":

    Към подветрената страна и миризмата ще изчезне.....или го измий, нищо, че не е неделя
  • 15 Потвърдено доказателство

    11 6 Отговор
    Това означава че от НАТО чеп за зеле не става. А и ЕС никога не смеят да защитят европейските интереси. Евала на Макрон.
  • 16 Рошко

    8 5 Отговор

    До коментар #2 от "Големите сили":

    Като при дарданелите ли,?
  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 да точат газ бе

    1 1 Отговор
    И после да се нечудят и без туй земетръсна зона що Станбула и Атината ке бъдат изравнени до основи.Амин!
  • 19 Българин

    7 7 Отговор
    Няма по гаден народ от малаката ... Гърци никога е нямало е Източно Римската империя те са били прости слуги които ся изпокрадоха история на 5000 годони
  • 20 Българин

    4 7 Отговор
    Гърците идват от Африка и да си ходят там бетер от ромите Гърците са етиопски племена

    Коментиран от #22

  • 21 Божидар Чеков

    2 0 Отговор
    Пълна заблуда. Така е като "журналисти" преписват или се позовават на "фондации", а не на участници в събитията! В момента пиша статия по този въпрос.

    Коментиран от #23

  • 22 Хрис

    4 2 Отговор

    До коментар #20 от "Българин":

    ПреАтел, поограмоти се малко, за да не пишеш глупости. Голяма част от съвременните гърци са потомци на елинизирани славяни.

    Коментиран от #24, #25

  • 23 Хрис

    3 0 Отговор

    До коментар #21 от "Божидар Чеков":

    Точно казано. Статията е повърхностна и олеква по отношение на анализа. Пропуснат един важен елемент-събитията в Либия и страните, участващи в тях, в т.ч Израел, Франция и особено позицията на Саудитска Арабия и Оман, Египет и тн.

    Коментиран от #26

  • 24 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 25 Българин

    1 3 Отговор

    До коментар #22 от "Хрис":

    За мен няма славяни . пак и точния превод на славяни е славери slave няма да пиша превода че бота трие коментара
  • 26 божидар чеков

    1 0 Отговор

    До коментар #23 от "Хрис":

    Поздравления Христ. Чети утре моята статия и коментирай! Жалко, много жалко, че папагали пишещи се за журналисти, разбрали не разбрали темата, щом като го е казал някакъв си Щефан Рол, бързат да разпространяват фантасмагориите му. Това им спасява размисъл и съответно труд.
  • 27 Шайка

    1 0 Отговор
    Под гръцко робство сме били 200 години и под турско 500,знаем ги добре що за стока са и гърците и турците,а това че сега са се хванали за гушите в борба за хегемония може само да ни радва.Важното е да стоим настрани,да не се месим и да им гледаме сеира,заслужили сме си го.