Отидете към основна версия

4 045 15

Цветан Такев пред ФАКТИ - какво е Съвет.БГ и може ли да направи работата на общинските съветници прозрачна

  • общински съвети-
  • общински съветници-
  • съвет.бг-
  • цветан такев-
  • електронна система

"Ако тази системата даде прозрачност на общинските съвети, тя би могла изключително много да спести от задкулисието, което пък може да спести стотици милиони на данъкоплатеца“, каза Такев

Кадър: savet.bg
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Съвет.БГ е проект, който цели да въведе „практики за прозрачност в общинските съвети на територията на Република България“. Самият проект представлява платформа, която позволява вписване на информация от дейността на конкретния общински съвет. В Съвет.БГ всеки общински съветник има профил, в който откриваме информация за активността му в този мандат и предишните му мандати. В платформата има опция за достъп до информация за история на гласувания, за достъп до решения и предложения. Има също и възможност за излъчване на живо на заседанията на общинските съвети. Най-хубавото на платформата обаче е, че информацията е систематизирана и унифицирана, че в един сайт се съдържа информация за всички общински съвети в страната.

От ФАКТИ се свързахме с Цветан Такев, за да говорим за платформата Съвет.БГ. Такев е IT експерт, разработчик и идеен разработчик на системата за електронно управление Съвет.БГ. Негов партньор в проекта е Борис Пешев, който разработва самата платформа.

„Това е една система за граждански контрол на общинските съвети. По принцип общинските съвети са длъжни да публикуват информация за дейността си – за това какви решения взимат, за протоколи и т.н. Това се публикува на сайтовете на общините или на самите съвети, ако си имат сайтове. Въпросът е, че това нито е унифицирано, нито е нагледно и човек по никакъв начин не може да се ориентира – трябва да го търси“, разказа Цветан Такев за ФАКТИ.

„В момента Държавната агенция „Електронно управление“ работи в насока да унифицира сайтовете на общини, даже има препоръки“, допълва той. Обяснява как се вписва информация в платформата – може да се прави от служителите в общините, които искат да работят със системата, да се наеме отделен служител, да се извършва от създателите на платформата като външна фирма.

„Ако тази системата даде прозрачност на общинските съвети, тя би могла изключително много да спести от задкулисието, което пък, според мен, може да спести стотици милиони на данъкоплатеца“, каза Такев.

В миналото той е имал разговори с общини, с общински съвети, с Асоциацията на председатели на общински съвети. Имало е дори преговори и срещи за даряването на платформата Съвет.БГ на Държавната агенция „Електронно управление“. Първоначално имало интерес към системата от различни общини, но така и не се е стигнало до реализиране на проекта - към този момент системата не се прилага още никъде. Важно е да се отбележи, че Държавната агенция „Електронно управление“ не може да наложи системата, защото всеки общински съвет има свой устав, но, според Цветан, могат да я предоставят като препоръчителен продукт.

Работата по системата започва миналата година покрай местните избори. „Може би седмица-две преди изборите. Бях импресиран от това, че всеки дава някакви обещания и не ги изпълнява като съветник. Исках да покажа как можем да направим една система, да вкараме как са гласували съветниците вече през мандата си. Можеш да кликнеш на снимката на даден човек и да видиш цялата му политическа биография, всичките му решения, какво е внесъл, какво е било прието“, разказва Цветан.

Системата може да събира и статистическа информация, която да сравнява работата на отделните общински съветници с инфографики. „Можем да видим работата на даден общински съветник през мандата – дали е отсъствал, дали е гласувал против добри решения, дали е внасял порочни практики. Дава ни много голям поглед. В момента такъв поглед няма, защото се качват едни текстови файлове – ако имаш нерви, ги четеш, ако нямаш, не ги четеш. Не е систематизирано, а тук абсолютно всичко е систематизирано и унифицирано за всяка община. Дава пълна информация за работата на този общински съвет, ако се вкарва цялата информация, която трябва да се вкарва“, каза Такев.

„Не мога да си обясня това нежелание за прозрачност“, допълни той.

Инвестицията в системата е повече под формата на труд, отколкото на парична инвестиция. Разбира се, има определена месечна сума, която е необходима за поддръжка на сайта. „Хиляда лева и труд“, така Цветан определя цената на системата, като оценява труда на около 10 хиляди лева. „Държавата ако прави нещо подобно, ще го направи за 100 хиляди, според мен“, допълва той.

Системата Съвет.БГ можете да разгледате на някой от следните адреси: http://www.savet.bg; http://obshtinskisavet.bg/.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 9 гласа.

Свързани новини