Отидете към основна версия

2 883 34

Медицинска сестра пред ФАКТИ: Легла има, персонал няма

  • медици-
  • медицинска сестра-
  • коронавирус-
  • covid-19-
  • covid отделение-
  • легла

„Те са длъжни“ - това е политиката на управляващите“, каза Андреева

Илюстративна снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Броят на новодиагностицираните с коронавирус хора в България за неделя – 8 ноември, е 2301. Направени са 8702 PCR теста. Днес новодиагностицираните са 675 души, PCR тестовете обаче са значително по-малко - 2151 теста. Ако говорим в проценти, 675 е около 31,3% от 2151, докато 2301 е около 26.45% от 8702. С други думи, процентно днес случаите на новодиагностицирани са повече от тези вчера, въпреки че вчера броят им е бил над 3,4 пъти по-голям. С още по-други думи, вероятно колкото повече тестове правим, в толкова повече от нас ще бъде открит вируса.

За 7 ноември направените тестове са 13849 – около 27.72% от тях са положителни, което значи 3839 души. Процентно хората, които са новодиагностицирани днес отново са повече. Новодиагностицираните на 6 ноември са 3754 – около 33.73% от 11131 са положителни. За 5 ноември новите случаи у нас са 4054, което е около 30.71% от изследваните 13203 души. В рамките на хипотетичното, само можем да си представим броя на хората, у които се открива инфекцията, ако населението бъде подложено на масово тестване.

„Факт е, че всички ще го прекараме“, каза Андриана Андреева пред ФАКТИ. Андреева е медицинска сестра с дългогодишен опит. От години работи в специализирана белодробна болница, която в момента лекува пациенти с COVID-19 с по-леко състояние. Миналата седмица самата тя губи всякакво обоняние и почти всички вкусове, прави си PRC тест и се самоизолира. Когато резултатът от теста ѝ е готов, тя се оказва с коронавирус.

„Медици са малко и петдесет процента от тях в пенсионна или предпенсионна възраст. Работят на две или три места, уморени са и са недооценени“, коментира Андреева това има ли достатъчно медици в България. „Няма уважение към медицинските специалисти. „Те са длъжни“ - това е политиката на управляващите“, допълни тя.

„Легла има, персонал няма“, категорична е медицинската сестра.

Данните от Националната информационна система пък показват, че от началото на пандемията от COVID-19 у нас при 3005 души медицински служители инфекцията с вируса е била доказана.

Като човек, който преди сам да заболее работи с пациенти с коронавирус в по-леко състояние, Андреева не смята, че директната медицинска помощ би могла да бъде заместена от технологично опосредствана комуникация между медицинско лице и пациент, от т.нар. телемедицина дори при по-леките случаи. „Онлайн не може са се лекува. Медицината не е математика“, каза тя.

„Но могат да се успокоят хората, не само да се бълват простотии от сорта „яко ще се мре“, мисли още тя. „Въпросът е хората да не се паникьосват, да пият много топли течности. Това просто е вирус, който е като всички други вируси - зависи много от имунитета на човек и неговата психическа настройка“, каза пред ФАКТИ медицинската сестра.

„Както казват старите хора, всичко е в добрата топла храна, слънцето и спокойствието‘, допълни тя.

На въпрос за противоепидемичните мерки – достатъчни ли са, прекалени ли са, Андреева отговори: „Маските съм „за“ в затворени помещения, където има хора, но не и навън. Трябва честа смяна - на всеки 2 часа. Но при 2 лева маска, кой може да си го позволи, особено пенсионерите с 200 лева пенсия“.

„Не може да живеем в стерилна среда“, смята медицинската сестра. „Трябва да поддържаме добра лична хигиена, не само по време на епидемия или пандемия“, каза тя.

„Факт е, че всички ще го прекараме. Трябва да се изгради стаден имунитет“, каза още Андреева.

Ако усетим симптоми на коронавирус, тя е категорична, че първо трябва да се свържем по телефона със своя личен лекар. Това е и съветът, който откриваме в Единния информационен портал за COVID-19. Ако нямаме личен лекар, от портала ни казват, че можем да се свържем с регионалната здравна инспекция, на чиято територия се намираме. Ако усетим своето състояние или състоянието на свой близък като спешно – правилният телефон е 112, е друг съвет, който откриваме в Единния информационен портал.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 12 гласа.

Свързани новини