Константин Ангелов е активист на "Да, България" и представител на младежката организация „МлаДа България“. Ангелов обаче е по-познат с протестната си акция срещу главния прокурор Иван Гешев и с това, че хвърли по него фалшиви банкноти от 500 евро с лика на премиера Борисов.
От ФАКТИ се свързахме с Константин Ангелов, но не за да говорим за тази акция, а за предстоящите парламентарни избори, в които Ангелов ще се включи като застъпник. Защо е взел това решение и защо проследяването на изборите е важно, четете в разговора ни:
- Г-н Ангелов, откъде идва решението да станете застъпник на следващите парламентарни избори?
- Аз всъщност съм активист на „Да, България“ от няколко години. На предишни избори също съм бил застъпник. Това не е някакво спонтанно решение, нашите усилията са дългогодишни. Някои хора в партията, включително преди тя да съществува, от години се застъпват за честността на вота, за това народните представители действително да са народни представители, а не някакви калинки или фигуранти, спуснати от задкулисието.
- Тоест за Вас това не е спонтанно решение, а напълно логичен избор?
- В моя случай е така и смятам, че не е много по-различно за голяма част от нашите застъпници. Платформата „Ти броиш“ е отворена не само за членове и симпатизанти на нашата формация, на „Демократична България“, а за всички граждани, които се интересуват от тези въпроси и ги намират за важни. Моето лично мнение е, че това трябва да бъде всеки един български гражданин.
- Обявено беше, че през платформата се търсят 12 хиляди души, които да проследят изборите, знаете ли колко души са се записали досега?
- Да, вече половината от този брой и интересът е много голям. Ние започнахме да набираме застъпници през лятото, още по-активно откакто обявихме платформата, откакто я представихме. Това се случи в края на октомври. Интересът е доста голям и, според мен, това е също доста логично. Знаете, през лятото имаше големи протести. Ние не бяхме единствените, които се застъпихме за честността на изборния процес в България и въобще на изборния процес. В този смисъл, за мен не е изненадващо, че в нашата платформа се включват представители и симпатизанти и на други политически проекти и, както е модерно да се казва, граждани.
За мен е интересно както точно се има предвид под граждани, защото партиите също се състоят от граждани. Гражданите имат право да бъдат членове на политически партии, ако смятат, че имат съмишленици и искат заедно да защитават някакви идеи и свои убеждения.
- Защо да се набляга на гражданското - опорочаване на политическото ли или пък опит за някаква подмяна?
- Може би oпорочаване не на политическото, а по-конкретно на думата партия. Тя в българския език е станала мръсна дума и не само в него, не само в България е така. Специално в нашия случай мисля, че това е, защото хората десетилетия наред са слушали за Партията, под което се е разбирало БКП. Последните 30 години, когато някой говори за партия, асоциираме думата или с БКП, или с нейни производни – тоест с формации, в които участват бивши членове на БКП и в още по-бруталните случаи, а те не са малко, агенти на Държавна сигурност. В устава на „Да, България“ и в правилата на „Демократична България“ е записано, че това е недопустимо на наши членове – някаква принадлежност към тайните служби на комунистическия режим.
- Някаква форма на лустрация, едва ли не?
- Точно така, ние всъщност сме доказали, че това е възможен и напълно работещ модел. Това обаче не е единственото нещо, за което сме иноватори. Ако позволите да върна разговора към платформата, за която говорихме – тя е единствена по рода си в България. Това не е случайно, защото „Демократична България“ е единствената извънпарламентарна формация, която има човешкия ресурс, човешкия капацитет да създаде такова нещо. Зад създаването на тази платформа стои трудът на екип от програмисти, които са вложили десетки часове за създаването, разработването и тестването ѝ. Защо казвам извънпарламентарна формация – защото парламентарните формации очевидно имат финансовия ресурс за изработването на такова нещо, но нямат интереса.
- Говорейки отново за платформата, Вие казахте, че през нея могат хора извън „Демократична България“ да се запишат като застъпници, но има ли възможност за записване като наблюдател?
- Разликата между наблюдатели и застъпници до голяма степен е формална. Тоест дали някой ще бъде представител на коалиция и на партия или ще бъде наблюдател като например представител на някаква неправителствена организация – това е негов личен избор. Това, което е съществено за нас е, че ние заставаме с логистичен екип, тоест с екип от юристи, които ще оказват подкрепа на наблюдателите, на застъпниците през изборния ден и изборната нощ със съвети, с инструктаж преди самото провеждане на изборите кое и как е редно да се случва, има ли в определени случаи нарушение, няма ли нарушение, какви са стъпките, които наблюдателят може да предприеме. В този смисъл всеки е добре дошъл, не е задължително той да бъде партиен член или да представлява нашата коалиция, но никой друг няма ресурса да покрие всички секции. Не се ли съберат 12 хиляди застъпници, тогава няма възможност за това паралелно преброяване, което искаме да се извърши.
- Какво ще представлява това паралелно преброяване?
- И на предишни избори е имало застъпници, които представляват различни партии и различни НПО-та, но никоя от тези организации, нито някоя от тези партии не е имала ресурс да покрие всяка една секция. Тоест, когато някой е застъпник или представител в една секция, той може да следи единствено за нарушенията, които се случват там в момента. Част от нарушенията обаче се случват след това. Както знаем, голям проблем е и контролирания вот, и купуването на гласове. Това са неща, които се случват дори преди изборния ден.
По този смисъл наблюдаването на някоя избирателна секция, копирането на протокола и отчитането му не е достатъчно за справянето с всички нарушение. Ако обаче се покрият всички секции едновременно, това дава възможност да се преброят паралелно всички гласове, отчетени в протоколите и съответно да се сверят получените от тях данни с официално публикувани след това.
Представете си например, че при нашето паралелно преброяване се получи определен брой гласове за всяка отделна партия или коалиция, а при публикуването на официалните данни излезе някаква съществена разлика. Това би означавало, че са се случили нарушения след изборния ден и са се случили някакви корекции на протоколите.
- Каква е Вашата предварителна нагласа като застъпник, смятате ли, че ще има ситуации, с които е трябва да се справяте в изборния ден?
- Всяка избирателна секция е различна. Има такива, в които всичко минава изключително безпроблемно, има и такива, които са изцяло контролирани. Има секции, в които е много трудно да се открие каквото и да е било нарушение, защото голяма част от членовете на избирателната комисия за компетентни хора, които не го правят за първи път. Има обаче и такива секции, в които имаме сериозни съмнения за нарушение. Това го наблюдаваме всеки път, когато има избори в България. Има цели населени места, в които стават изключително неприятни и дори престъпни неща. Малко е като лотария, зависи от секцията.
- Вие знаете ли в коя секция ще бъдете?
- Не, не мога да кажа. Амбицията обаче е да покрием всяка една секция.
- Ще Ви върна към събитията от преди няколко месеца, когато имахте една акция по време на изслушването на главния прокурор Иван Гешев...
- Хубав спомен...
- Това Ваше действие е било предизвикано от нещо. Срещу това нещо ли е насочен активизмът Ви?
- Да, при всички положения. Наглостта на управляващите и на главния прокурор като част от съдебната власт. Той също е част от този порочен модел, срещу който ние се борим и който имаме амбицията да изкореним във възможно най-кратки срокове.