Отидете към основна версия

3 177 27

За ветото, Белене и коронавируса

  • коронавирус-
  • северна македония-
  • аец белене-
  • антон гицов

Коментар на актуални теми от седмицата

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Българското вето върху приемането на Северна Македония в ЕС

Все повече се засилва външният натискът върху България да се откаже от ветото си. Не било в интересите на балканското сътрудничество и на двустранните ни отношения. Споровете за историята да се оставели на историците, те ще се решат с течение на времето.

За съжаление и някои в България им пригласят. Да вземем например проф. Ивайло Дичев, който не е историк, а Културен антрополог. Той твърди, че балканската ни политика била катастрофирала. Докарали сме го до там, че македонците ни намразили. Прoблeмът ни c мaкeдoнцитe нe били в иcтoричecкитe фaкти. „Крaжбa нa иcтoрия“ бил нeлeп изрaз. Историята се е случила (коя?) и управниците, едни или друг не могат да я променят, идентификацията не може да се налагат от експерти.

Мнение, несъмнено галещо ухото на Зоран Зоев и македонските "историчари“.

Вижте заявленията на Зоран Заев, които са послание към едновременно България и страните от ЕС, където той търси подкрепа: нищо на света не можело да накара македонците да се откажат от своята идентичност и език. Той ни призовава да ги подкрепим за влизането им в ЕС, някои спорни исторически въпроси вече се решавали успешно, други ще се решат постепенно.

Тези изявления на Заев са йезуитски, защото българската страна изобшо не оспорва идентитета и езика им. Наричат себе си македонци и езика си македонски, ние с това може да се примирим, макар и да имаме резерви. Но е невъзможно, нереално и посегателство върху българската история, език а идентичност, да бъдем принудени да признаем една история на Северна Македония, която е изградена върху кражба на българска история. Не може да приемем, че българските царе са били македонски царе. Не можем да приемем твърдението, че по днешните северомакеноски земи не са живели преобладаващо българи и не се е говорело български език. Македонците, като компромис говорят за „споделена история“, върти се и термина „обща история“, който също спорен, всеки народ има своя история, какво обща история могат да имат нашите два народа, ако според македонските историци и политици винаги са били етнически различни и са имало сродни но все пак собствени и различни говори?

Нашата позиция към скопските македонисти- политици и историци е проста: имайте си езика и идентичността, само не крадете българската история и националните ни герои. Така както крадяхте гръцката антична история. Ако приемете това, ще ви пуснем в Европейския съюз.

Българската ядрена енергетика

За който не е обърнал внимание: правителството на Падишаха изглежда окончателно ще погребе българската ядрена енергетика.

След двадесетина години под натиск на ЕС ще бъдем принудени да затворим въглищните централи, на които се падат 50% от необходимата електрически енергия. Ще е изтекъл и живота след няколко държавния на Пети и Шести блок на АЕЦ „Щозлодуй“, койго произвежда 30% от електроенергията.

България имаше изход, ако беше построила АЕЦ „Белене“. Още с идването си на власт Борисов заяви нееднократно, че тази атомна централа е важна и ще бъде построена. Той не беше доволен от цената, поиска твърда цена от Путин, който му даде такава. Но Борисов и неговото правителство беше подложено на силен натиск от американска страна- с целите на „диверсификация“, АЕЦ „Белене“ да не се строи, а атомни реактори да ни построи американската „Уестингхаус“. И след посещения на висши американски държавници, включително и на специално за целта четири часово посещение в София на държавния секретар Хилари Клинтън, Борисов заяви през 2012г., че е наредил спиране на проекта. А представители на „Уестингхаус“ започнаха да обикалят България.

И ако тази компания не успя построи такива реактори в България, това се дължи на две причини: оказа се, че тя не предлага финансиране (руската страна предлагаше), не беше по онова време построила нито един от своите реактори AP 1000 в света, а преди няколко години фалира, поради преразходи в строежа на такива реактори в САЩ. На управляващите стана ясно, че друг изход няма, освен да се построи АЕЦ „Белене“- площадката е налице, двата поръчани ядрени реактори са произведени и доставени. И правителството започна да търси „стратегически инвеститори“, уж седем такива проявиха интерес, но стратегически инвеститор, който трябваше да бъда избран до 22 май 2020г. така и не беше избран- „преговорите се забавили заради пандемията“, но по- скоро причината бе липса на реален интерес поради настояването от българска страна, централата да се стои без държавни гаранции и без гарантирано изкупуване на произведена електроенергия. Междувременно, „Тошиба“ която притежаваше „Уестингхаус“ я продаде на американски консорциум през 2018г. , и „Уестигнхаус“ с помощта на американското правителство наново се зае да търси клиенти в чужбина. И България наново беше взета на прицел. На 1 октомври 2020г. и през януари тази година,Франсис Фанън, помощник-държавен секретар в Бюрото за енергийни ресурси на държавния департамент на САЩ направи специални посещения в София, по време на което изрази негативно отношение към проекта „Белене“ и подчерта, че това е просто друга форма на енергийна зависимост, проектът пораждал „геополитическси“ притеснения на САЩ. Пар екселанс намеса във вътрешните работи на страната ни.

И както през 2012г., последва решение на Министерският съвет да се сложи кръст на АЕЦ "Белене", и на територията на централата в Козлодуй да се изгради нов, 7-и блок, с наличното оборудване от проекта за АЕЦ “Белене”, но не непременно: експертна група към Министерството на енергетиката е обсъдила два варианти за нов блок в Козлодуй - “едната технология е американската за реактори "AP 1000", другите две са руски технологии, които са реакторите за АЕЦ "Белене“.

По темата за АЕЦ Белене във Факти.бг интервю даде Явор Куюмджиев, бивш зам. министър на енергетиката. Той изрази недоумение, зашо се взема решение да не се строи АЕЦ Белене , а реакторите да се местят в Козлодуй, едно необоснована и скъпа операция.

Изглежда има обяснение за този пореден пирует на българския премиер по отношение на АЕЦ "Белене". По време на посещението си във Вашингтон Борисов има среща на четири очи с Тръмп. Може да се направи обосновано предположение, че на тази среща е бил постигнат следният пазарлък:

Американците ще продължат да говорят за налагане на санкции на Балкански поток, който за тях си е Турски, ако не и Руски, но само на думи, практически стъпки няма да предприемат, и така е и досега. За Борисов е изключително важно да стане Балкански/Турски поток- ако бъде спрян и мине през Гърция, когато един ден руснаците спрат доставките през Украйна, ще останем бе газ- нито през Украйна, нито по Турски поток. И вина за това ще има Борисов, който затвори Южен поток, и чиято му грандиозна идея за и Хъб Балкан и Балкански поток, които ще ни дадат ролята на газоразпределител, че и търговец на газ ще претърпи провал. А може и да бъде съден, ако икономиката рухне поради липса на газ.

В замяна на тази отстъпка, Тръмп е поискал две неща: да купим с предплащане остарелите като технология американски и излизащи от въоръжение в САШ изтребители F-15 и вместо "АЕЦ Белене" да пуснем в Козлодуй " Уестингхаус" да ни построят техни два реактора. А какво ще правим с доставените ни руски реактори, Тръмп не го е интересувало, това си е наша работа, да не сме ги поръчвали.

Предложението на кабинета на Падишаха може да се разглежда и чисто и просто като тупане на топката. След два месеца идват избори и ще бъде поставен въпроса за провала на АЕЦ "Белене", където вече са изразходвани близо три милиарда лева. С новата идея на кабинета този проблем отпада- няма проблем, атомни реактори ще бъдат построени в Козлодуй, ако не тези от "АЕЦ Белене", тогава американски от "Уестингхаус", сега ке започва започва проучване и планиране на един такъв проект. Което може да отнеме не само месеци, но и години. Важното е да минат изборите.

Самият Борисов някога, когато му поставиха въпроса дали не може първият ни доставен руски реактор преместен в Козлодуй каза: "Това не е е едно бидонче – да го вземеш и да го занесеш на площадката на АЕЦ-„Козлодуй”, и поясни, че това е скъпо струваща и отнемаща много време операция. Нищо не се е променило от тогава- местенето на реакторите си остава скъпо струваща и ненужна операция и очевидно няма да се състои. А "Уестингхауз", ще излезе наново, че не е стратегически инвеститор, отново ще поиска само да строи с държавни гаранции и вероятно с гарантирано изкупуване на тока.

Картината е ясна. Бившият енергиен министър Румен Овчаров, който знае за какво става дума, го каза: "Нито АЕЦ "Белене" ще се случи, нито нова мощност в АЕЦ "Козлодуй" ще се строи!"

Коронавирусната сага

Краят на короновирусната сага не се вижда. Коронавирусът не пожела да изчезне през лятото, а Стефан Бансел, Главен изпълнителен директор на американската „Модерна“ предупреди наскоро, че вирусът ще остане около нас „завинаги“. Подобно на грипния вирус.

Ако е така, какъв е смисълът на крутите мерки, целящи да спечелим битката сковарния вирус, прилагани у нас и в други страни? Може да затвориш хората по домовете им и даже да им забраниш да излизат, да им се доставят примерно храна и лекарства вкъщи и броят на заразените и починалите драстично ще спадне, но това не означава че вирусът ще бъде победен. Той няма да е изчезнал, веднага след като се разхлабят мерките пандемията ще пламне отново. Това се случи във Великобритания. А през времето на тези продължителни локдауни, икономиката ще колабира, бизнеси ще фалират, много хора ще загубят работата си, образованието на децата ще пострада и ще се отрази на бъдещето им. Много хора с тежки заболявания, лечението на които ще отиде на заден план, ще умрат.

Мерки естествено трябва да има, що се отнася до това да се даде възможност да се облекчат болниците. Но е очевидно,че изходът е един- добиване на колективен имунитет, чрез ваксинизация и- преболедуване на населението, което в края на краищата ще се стане неизбежно. И в колкото по- кратък период се осъществят тези две неща, толкова по- малко ще са пораженията върху икономиката и живота на хората.

Затова и вече започват да се изказват мнения, еретичнини пръв поглед, но логични. Да се осигури максимално бързо ваксинация на най- уязвимата част от населението, като то бъде призовано да спазва самоизолация до овладяването на пандемията. Учебните заведени да не се затварят. Младите хора, които леко прекарват болестта да работят, спортуват, посещават заведения и да общуват. Така и ще се достигнат онези 70-75 процента на преболедували, а като добавим и ваксинирани, което ще ограничи до минимум коровирусните заболявания. Но обществото ще се върне към живот.

Дали това ще стане е под въпрос. Вирусолозите и епидемиолозите поддържат този подход, но те нямат думата, решенията взимат управниците, за които е на- важно в ежедневните сводки да няма плашещи цифри на заболели и починали от коронавирус.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 19 гласа.

Свързани новини