Отидете към основна версия

3 017 16

Битката с коронавирусната пандемия - на кръстопът

  • коронавирус-
  • ваксини-
  • ваксинация-
  • локдаун-
  • пандемия

Мерки естествено трябва да има, що се отнася до това да се даде възможност да се облекчат болниците. Но е очевидно ,че изходът е един- добиване на колективен имунитет

Илюстративна снимка, Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Краят на короновирусната сага не се вижда. Коронавирусът не пожела да изчезне през лятото, а Стефан Бансел, Главен изпълнителен директор на американската „Модерна“ предупреди наскоро, че вирусът ще остане около нас „завинаги“. Подобно на грипния вирус.

Ако е така, какъв е смисълът на крутите мерки, целящи да спечелим битката с коварния вирус, прилагани у нас и в други страни? Може да затвориш хората по домовете им и даже да им забраниш да излизат, да им се доставят примерно храна и лекарства вкъщи и броят на заразените и починалите драстично ще спадне, но това не означава че вирусът ще бъде победен. Той няма да е изчезнал, веднага след като се разхлабят мерките пандемията ще пламне отново. Това се случи във Великобритания. А през времето на тези продължителни локдауни, икономиката ще колабира, бизнеси ще фалират, много хора ще загубят работата си, образованието на децата ще пострада и ще се отрази на бъдещето им. Много хора с тежки заболявания, лечението на които ще отиде на заден план, ще умрат.

Мерки естествено трябва да има, що се отнася до това да се даде възможност да се облекчат болниците. Но е очевидно ,че изходът е един- добиване на колективен имунитет, чрез ваксинация и- преболедуване на населението, което в края на краищата ще се стане неизбежно. И в колкото по- кратък период се осъществят тези две неща, толкова по- малко ще са пораженията върху икономиката и живота на хората.

Според здравния министър до края на годината можело да бъдат ваксинирани 4.5 млн. "така че че да постигнем 60-70% имунизационен обхват".

Но това изглежда нереален вариант.

При две дози на човек, това означава до края на годината да сме получили 9 млн. Съгласно определените за всяка страна от квота, България е можела да поръчала 36 млн. дози, т.е. да запази за себе си това количество, без да е задължена да го изкупи изцяло. То е повече от необходимото но дава възможност да получи повече ваксини от най- напред одобрените такива- така са постъпили други държави, които вече ни изпреварват д ваксинирането. Според дадени на здравното ни министерство, цитирани от "Свободна Европа" България е поръчала от пет производители ваксини за 6 млн. население, или 12 млн дози.

Всяка държава в ЕС има определена квота в зависимост от броя на населението от доставките по сключените от Европейската комисия договори с производителите на ваксини. За България са се полагали близо 36 милиона дози от ваксините срещу COVID-19 на шестте производители, с които Европейската комисия има договори. Ако всяка ваксина се прилага в две дози, това значи достатъчно ваксини за 18 милиона души. Този брой надвишава с 11 милиона населението на България, но поръчването на повече дози позволява да бъдат доставени по-големи количества още от първите одобрени ваксини. Така са направили други държави и в момента те значително изпреварват останалите в темпа на ваксинацията.

България е поръчала от пет производителя ваксини за 6 милиона души население, при условие че всички препарати се прилагат в две дози, или 12 млн. дози. Най- много дози - 4.5 млн. са поръчани от Оксфордската AstraZeneca.

Проблемът е, че до тези дни има само две одобрени ваксини на Pfizer/BioNTech и Moderna.. Според информацията на здравното министерство, България ще получи до септември 1,5 милиона дози от тях, които ще стигнат за ваксинирането само на 750 000 души. За останалите 3.750 души до края на годината ще трябва да ни бъдат доставени още 7.5 млн дози. Което е съмнително, като се има предвид положението с ваксината, от която сме поръчали най- много- AstraZeneca. По данни на Ройтерс през първото тримесечие на 2021г. в ЕС е трябвало да бъдат доставени 80 милиона дози от тази ваксина, но поради производствени проблеми във фармацевтичните заводи на компанията в Европа ще бъдат доставени само 31 милиона дози..

Понастоящем се води дипломатическа война между Лондон и Брюксел, затова, че понеже е поръчал с три месеца по- рано от ЕС от тази ваксина, Лондон настоява да я получи в пълен размер, което ще забави доставките за другите страни от ЕС. Поради това е илюзорно да се мисли, че България може да получи желаните и ваксини, така че да ваксинира 4.5 млн. от населението до края на годината. Изказват се мнения, че ваксинацията може да се проточи и до края на следваща година, а и по- късно.

При това положение, е очевидно, че постигането на колективен имунитет чрез ваксинация е някъде далеч в бъдещето. Пред такъв проблем са изправени и в други страни. Ако се продължи с локдауните, последствията може да се окажат значително по- тежки от тези причинени от коровирусната пандемия. Британски учени предупреждават, че в резултата на локдауна в страната, в близките години ще починат около 100,000 души, като collateral damage 9 съпътстващи щети, от болнично нелекуване на други тежки заболявания и от такива свързани с тежкия икономически ефект върху населението. Затова и вече започват да се изказват мнения, еретични на пръв поглед, но логични. Да се осигури максимално бързо ваксинация главно на най-уязвимата част от населението, като то бъде призовано да спазва самоизолация до овладяването на пандемията. Учебните заведени да не се затварят. Младите хора, които леко прекарват болестта да работят, спортуват, посещават заведения и да общуват. Така и ще се достигнат онези 70-75 процента на преболедували, а като добавим и ваксинирани, което ще ограничи до минимум коровирусните заболявания. Но обществото ще се върне към живот.

Дали това ще стане е под въпрос. При такъв подход е възможно да има починали и сред хора, които не попадат в групата на възрастните и уязвимите, вероятно поради отслабена по някакви причини имунна система. Но човечеството е изправено във война с коронавирусната пандемия, война, в която се дават жертви и колкото по- продължителна е тази война, толкова повече ще са жертвите сред населението, не като резултат, а като като следствие от пандемията.

Вирусолозите и епидемиолозите поддържат този подход, но те нямат думата, решенията взимат управниците, за които е по- важно в ежедневните сводки да няма плашещи цифри на заболели и починали от коронавирус.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 9 гласа.

Свързани новини