Отидете към основна версия

7 413 54

Светльо Витков пред ФАКТИ: Борбата е за активизиране на негласуващите около 50% българи

  • светльо витков-
  • глас народен-
  • парламентарни избори

"Борим се не да влезем самоцелно в парламента, а да излязат оттам БСП, ДПС и ГЕРБ", каза Витков

Снимка: БГНЕС/Архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

"Уважаеми симпатизанти и членове на Глас Народен, 4.04.2021 г. е датата на парламентарните избори. Ще бъда искрен. Глас Народен, самостоятелно, трудно ще успее да мине бариерата от 4%, за да влезе в Парламента. Всъщност, това зависи от гласуващите, а още повече и от негласуващите, които ще дадат своя вот на тези избори. Макар, че нашата борба не е да влезем, а ТЕ да излязат!". Това написа председателят на ПП "Глас народен" Светослав Витков във фейсбук в средата на януари.

Няколко дни по-късно излезе и програмата на партията за парламентарните избори на 4 април. За да говорим за тази програма, за предстоящите избори и възможните коалиции, от ФАКТИ се свързахме със Светослав Витков. Разговора ни четете в следващите редове:

- В последния ни разговор казахте, че ПП "Глас народен" ще участва в парламентарните избори, преди дни излезе и програмата ви - кои са основните точки в нея?

- Още от създаването на "Глас народен" през 2013 година започна разписване на програма. Събираха се експертни групи и по сектори формираха целите. Оттогава досега, на всеки един от седемте национални избора, на които сме участвали, има конкретни програмни политики. Може да ги разгледате на сайта на "Глас народен".

Програмите са ориентир за избирателите, къде се намира дадена партия в политическото пространство. По смисъл са разписани добри намерения, защото само управляващата партия може да изпълни частично програмата си.

Затова и считам, че по-важно е да се върнем към извора на проблема за порочността на 30-годишния модел на управление и да вложим усилия в разрешаването му по безкръвен път. В три основни направления - политическа образованост и активност; възвръщане на национално самочувствие и самосъзнание; отстояване на духовни ценности, български традиции и история, култура, език и религия.

Вярвам, че това са трите стълба, на които може да се изгради така жадуваното гражданско общество. Българско. Това ще обедини нацията ни, а не президент или премиер, или друг месия. Обединение може да бъде осъществено около кауза, а не около човек. Хората са преходни, а каузите - вечни. Каузата, че държавата ни - България, и националността ни е над всеки българин, но не и над всичко.

- А за какво ще се борите - да влезете в парламента, ГЕРБ да излезе от там, за нещо съвсем различно?

- Темата е дълга за разяснение. Ще отговоря кратко: борим се не да влезем самоцелно в парламента, а да излязат оттам БСП, ДПС и ГЕРБ! Ключът за това се крие в активизирането на негласуващите българи. И не само за един път. Упоритост трябва, за да се намали мощта на статуквото и то постепенно да изчезне в забрава.

- Сами ли ще се явите на изборите на 4 април?

- Да. Няма да правим коалиции. Винаги сме били отворени към т.нар. малки партии, които не са патерици на статуквото, към нови хора и организации, желаещи промяна на модела на управление.

- А защо не се "изкушихте" да се явите в коалиция например с "Изправи се.БГ", "Отровното трио", "Има такъв народ"?

- Те са си самодостатъчни като сътворение, смисъл и реализация. Нашата цел не е да сме обслужващ персонал. Нашата стратегическа задача не е самоцелно влизане в парламента с последващите договорки и келепир.

Борбата е за активизиране на негласуващите около 50% българи, защото, повтарям, те са силата, която може да помете партиите на статуквото и порочния модел на управление, наложен от тях.

- При влизане в парламента бихте ли се коалирали с тях?

- Съмнявам се в чистотата на техните стремежи, а и всички ще разберем за това много скоро, след като или ако влязат в парламента. Има много прийоми да се правиш на опозиционер, но на ключови гласувания да подкрепиш управляващите. Това се случва непрекъснато и в Парламента, и в общинските съвети.

Когато влезем в Парламента, ще бъдем достатъчно силни, за да сме реална опозиция на статуквото.

- А с кого бихте се коалирали?

- Веднъж се коалирахме и беше грешка. Стига толкова. Вярвам, че след тези избори ще се появят нови политически субекти и хора, които нямат за цел личностно облагодетелстване, а имат държавническо мислене. Трябват такива хора в българската политика!

- Споменавайки "Има такъв народ" преди дни Трифонов отправи обвинения към Вас за невръщане на субсидии - как ще отговорите на тях?

- Казах, че ще ги върна. Който ме познава, знае, че това е достатъчно. Жалкото в случая е, че "Шоуто на Слави" се заиграха твърде много със субсидиите. Вместо да влязат в политически сблъсък със статуквото, си избират - предполагам според стратезите им, безобидни противници и каузи.

- Какви очаквате да бъдат изборите - очаквате ли манипулации?

- Разбира се. Това ще бъдат най-тежките, ще го кажа така - избори от новата ни история. Ще се налеят милиарди в тях, вместо в помощ за пострадалите от пандемията бизнеси и българи.

- Кой трябва да се погрижи за честността на вота - българските граждани могат ли да го направят по някакъв начин?

- Ще се потретя, не защото няма какво да кажа, а за да се засее в ума на повече българи. Управлението защитава своя статут и само политическата активност и образованост на негласуващите 50% българи, може да обърне палачинката по мирен път.

Платени застъпници, Членове на СИК само от парламентарно представени партии, неподписани протоколи, броене на бюлетините на купчинки между членове на СИК - много са “хватките” на статуквото да гарантира успеха си. Но, вече казах - активиране на негласуващите. Битката ще е тежка и дълга, но това е мирният начин.

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 38 гласа.

Свързани новини