И Слави Трифонов влезе в списъка на политиците, подкрепили Румен Радев за втори президентски мандат. Какво означава това? Едно е ясно: в политиката нищо не се дава даром. От Емилия Милчева.
Лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов даде да се разбере, че ще подкрепи президента Румен Радев за втори мандат. Мнозина разкодираха посланието така: "Очаква да му връчи мандат за съставяне на правителство". В политиката нищо не се дава даром. А в контекста на предстоящите парламентарни избори такава интерпретация е неизбежна.
"В голяма част от поведението си президентът се държи много достойно. Изказва това, което мислят много хора - и неслучайно е най-харесваният политик в България. Странно ми е, че тези, които го издигнаха за президент, сега се дърпат да го подкрепят отново. Имам предвид БСП. Мисля, че това, от което се страхува политическото статукво в момента, е да има служебно правителство и президентът да прави следващите избори, включително и президентските избори или следващите парламентарни избори". Това заяви Трифонов на 20 март, отговаряйки на живо на въпроси на симпатизанти или просто любопитни граждани. А накрая обясни, че въз основа на казаното е ясно и решението му (за подкрепата, бел.а.).
Кой още подкрепя Радев?
Поддръжка за втория мандат на Румен Радев доста преди изборите за президент, които ще се проведат през есента, обявиха и Мая Манолова, лидер на "Изправи се. БГ", и "Отровното трио", което вече е дуо, съставено от Николай Хаджигенов и Арман Бабикян. (Сториха го, впрочем, и партия "Морал, Инициативност, Родолюбие" (МИР) и социалдемократът-цесекар-бивш шеф на “Кремиковци” Александър Томов.)
На пръв поглед като че ли се заформя някаква анти-ГЕРБ лига около най-големия политически противник на ГЕРБ. Към нея по-късно би могла да се присъедини и БСП, а и... други желаещи. Така няма да бие толкова на очи фактът, че ръководената от Корнелия Нинова социалистическа партия и АБВ, създадена от друг президент на социалистите - Георги Първанов, издигнаха Румен Радев за първи мандат.
След като обяви достатъчно рано намерението си да се бори за втори мандат, тази нова ситуация дава шанс на Радев да си осигури по-широка подкрепа за изборите наесен. Но също така поставя БСП в ролята на втора цигулка. А едва ли е възможен прецедент, при който кандидат за държавен глава да спечели без голяма системна партия и нейните структури зад гърба си.
От друга страна Слави Трифонов би могъл да "придърпа" към партията си гласовете на леви избиратели, разочаровани от политиката на Корнелия Нинова и нежеланието ѝ да подкрепи президента и вицето му - социалистката Илияна Йотова, за втори мандат на "Дондуков" 2. В началото на януари Нинова беше заявила: "...дали ще го подкрепим за нов мандат, това ще решаваме след парламентарните избори". Ето, че преди тях Слави Трифонов е в позиция да осребри заявената вече подкрепа.
Лепило за бъдеща коалиция?
По Конституция президентът връчва мандат за съставяне на правителство на победителя на изборите. Ако той се провали в намиране на партньори за управление, мандат получава втората политическа сила. Провали ли се и тя, държавният глава сам решава кой да е третият от останалите парламентарно представени партии и коалиции. Според социологически сондажи "Има такъв народ" е с шансове да спечели третото място на изборите, измествайки вечния балансьор ДПС. Но със сигурност не е единствената формация, която смята, че заслужава третия проучвателен мандат.
Дали е възможно заявената отрано подкрепа за Румен Радев да стане лепило за управленска коалиция? От една страна Слави Трифонов посочи като възможни партньори "Демократична България" (ДБ) и коалицията "Изправи се! Мутри вън!". Според него, с тях би било "по-малко лошо". "По-лошо е с другите", заяви Трифонов по време на въпросите и отговорите на 20 март. От друга страна, Мая Манолова също е определяла ДБ и партията на Трифонов като съюзници. Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов пък винаги казва, че сътрудничеството с Манолова и Слави Трифонов зависи от това дали с тях могат да намерят "припокриване по отношение на нашите приоритети".
Отказ от свой кандидат?
Но управлението е едно, подкрепа за втори президентски мандат на Румен Радев съвсем друго. Видими са опитите за консолидация на политическите противници на ГЕРБ около държавния глава, размивайки не просто противоречията, но и "червените линии" помежду им.
Едно е ясно: партиите, които заявяват подкрепа за втори мандат на Румен Радев, същевременно заявяват и отказ от своя кандидат за президент. Това може да е разбираемо за коалицията "Изправи се! Мутри вън", включваща "Изправи се.БГ", "Отровното трио", "Движение 21" на Татяна Дончева, "Движение България на гражданите" на Димитър Делчев и Единната народна партия на Мария Капон. Платформите на Манолова и "Отровното трио" станаха популярни именно заради протестите в триъгълника на властта, предизвикани от прокурорското нахлуване в президентството. Това, че стоят близко до държавния глава не изненадва никого.
"Демократична България" обаче не би могла да си позволи да не излъчи свои претенденти. Изборите са механизмът, чрез който една политическа сила се утвърждава, проверява колко обществена енергия може да акумулира. Другото е отстъпление.
Големият въпрос обаче е: има ли конкуренция Румен Радев в битката да се наложи и да бъде наложен като единствен лидер на промяната?