Отидете към основна версия

8 893 86

Емил Соколов пред ФАКТИ: Въпрос на време е БСП да се разпадне

  • избори-
  • бсп-
  • герб-сдс-
  • герб-
  • дпс-
  • има такъв народ-
  • демократична българия-
  • емил соколов

"БСП няма как да се трансформира в модерна лява партия. Мисля, че изтърваха момента да преоткрият себе си", заяви събеседникът ни

Емил Соколов, кадър: ''Денят с В. Дремджиев''
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Развоят на провелите се вчера редовни парламентарни избори определено разбуни духовете у нас и направи така, че политически ангажираните хора с нетърпение да очакват следизборната развръзка.

Преди тя обаче да настъпи, а и преди това да видим съвсем окончателните резултати, спокойно можем да отчетем няколко факта. А именно пробива на "Има такъв народ" и "Демократична България", ерозията на ГЕРБ-СДС и ДПС, тоталния крах на БСП и очертаващата се липса на националпопулисти в следващия парламент.

Предвид посочените неща, от ФАКТИ поканихме на разговор Емил Соколов, асистент-преподавател в университета в Екзитър, който е един от най-добрите анализатори на политическите процеси у нас.

- Г-н Соколов, изборни резултати в очертаващата се посока ли очаквахте или нещо много Ви изненада?

- Голямата изненада за мен беше сривът на БСП. Очаквах, че резултатите между тях и „Има такъв народ“ може да са близки, но не предполагах, че на тези избори ще видим края на БСП. Точно това се случи, ако някой още се съмнява. БСП беше в криза от години. Постоянни чистки, инициирани от Корнелия Нинова, невъзможност да се откъсне от имиджа на соцносталгична, русофилска и дори съветофилска партия, и бунтове в част от местните структури. София, например. Това бяха само някои от проблемите. Корнелия Нинова не разбра, че с гласовете на села и паланки може да стане лидер на БСП, но не може да бие Борисов. Оказа се, че и Слави не може да бие. Тези партизански тактики и игри на дребно бяха неподходяща стратегия. Сега остава само да си подаде оставката, а упадъкът на БСП ще позволи на политическата сцена да се появи модерна и проевропейска левица.

- Снощи премиерът Борисов предложи мир на опонентите си и да се "сложат" експертите. Възможно ли е според Вас да се състави някакъв експертен кабинет от партиите, които са сигурни за мястото си в 45-ия Парламент?

- На теория е възможно, а на практика би било падане във вече последния капан на Борисов. Първо, Борисов няма никаква международна подкрепа. Това, което каза вчера, как в Европа му вярвали, са глупости. Вярваше му Меркел, която си отива. САЩ отдавна свалиха доверието си от него. Последният доклад на САЩ относно правата на човека в България го показва. Второ, Борисов няма никаква, ама никаква експертиза. Той няма какво да предложи повече. Това правителство на ГЕРБ беше върхът на некомпетентността и неефективността. Вчерашното му изказване беше нелеп опит да убеди някой от новите играчи да поделят едни 50 милиарда евро до декември и той после да се оттегли спокойно.

„Демократична България“ и „Изправи се! Мутри вън“ няма да приемат подобно нещо. Смятам, че Слави Трифонов също ще откаже. Той всъщност е първа политическа сила. От Борисов го делят само няколко процента. Докато Борисов няма никаква перспектива да управлява отново и да е премиер, Трифонов може да опита да обедини досега извънпарламентарната, а вече и парламентарна опозиция около себе си. Това е посоката, в която ще се работи.

Най-вероятен вариант е програмно правителство между формациите на Слави Трифонов, Христо Иванов и Мая Манолова. То ще има една цел – промени в Изборния кодекс и провеждане на честни избори, където контролираният и купен вот ще е сведен до минимум. БСП, в опит да гарантира оцеляването си, ще се опита да се престори на автентична опозиция и като нищо ще подкрепи такова правителство за няколко месеца. Вероятно на президентските избори отново ще избираме и парламент.

- С експертен кабинет Борисов може само да спечели време и като че ли нищо друго?

- Борисов се опитва да изконсумира опозицията. Така направи с Реформаторския блок и Обединените патриоти, когато се коалира с тях. Сега иска да направи същото. Да раздроби и деморализира новите партии в парламента, за да се задържи на власт. Прозрачен е. Това вече сме го виждали и няма да проработи.

- На пръв прочит, има ли потенциал феноменът "Има такъв народ" да бъде устойчив политически проект?

- „Има такъв народ“ има доста потенциал. Това е партията на младите хора според социологическите прочувания след изборите. Слави набляга на популизъм, подкрепен с корав патриотизъм и тук-там леви идеи и щрихи. Така премаза БСП, която на фона на него изглежда като нещо от друга епоха. Партията на Тодор Живков се оказа, че няма шанс срещу партията на шоумена Трифонов. Голяма част от политолозите и анализаторите допуснаха грешката да мислят, че Трифонов не води кампания. Той не водеше класическа кампания, но все пак имаше такава. Отказът от дебат, мистиката, непоявяването по телевизиите, гневът – всичко това е типично за Трифонов. Кампанията му беше специфична и пригодена към личността му. Съвпадна перфектно с образа му на бунтар и лошо момче. Достатъчно му беше да направи един концерт, за да мобилизира електората си, и той го направи.

Трифонов е в ефир от 20 години. Той е household name, както казват на Запад. Слави това, Слави онова, всички говорят за него сякаш го познават. Не му трябва идеология, когато може да играе с емоциите на хората. В комбинация със силното му присъствие във Фейсбук, видяхме резултатите – 2-ра политическа сила. Сега обаче идва истинският тест за „Има такъв народ“. Това е лидерски проект. И като всеки такъв ще трябва желязна дисциплина. Не е ясно дали Слави Трифонов е в кондиция да се справи с тази нелека задача. По време на кампанията видяхме как няколко от областните му координатори напуснаха местните структури. Някои написаха и гневни писма за това как в партията няма прозрачност.

Предстои да видим дали са успели да стегнат редиците или не. Не трябва да забравяме обаче, че Слави разчита на голям екип от сценаристи, които не е изключено да поемат юздите вместо него. Нищо чудно, той да е само лицето на партията. Стига, разбира се, да не е параван на ДПС, целящ да осигури на ГЕРБ още един мандат. Това ще обезсмисли всичко казано дотук. Преди да коментираме тази хипотеза обаче трябва да изчакаме президентът да започне да връчва мандати за съставяне на правителство на политическите сили. Тогава ще можем да кажем със сигурност каква е мотивацията на Слави Трифонов.

- Очаквате ли в БСП да има оставки, с оглед очертаващия се много слаб резултат, както и осъзнаване, че докато не се превърнат в модерна лява партия пътят им ще е само надолу?

- Ако Корнелия Нинова не иска да съсипе окончателно БСП, ще подаде оставка днес (б.р. вече отказа да я подаде). Не смятам обаче, че това ще помогне много. БСП няма как да се трансформира в модерна лява партия. Мисля, че изтърваха момента да преоткрият себе си. Корнелия Нинова доста се постара да върне соцносталгията на почит, което не доведе до повече подкрепа, а точно обратното. Въпрос на време е БСП да се разпадне.

- "Демократична България" също изненада с представянето си. Към момента водят на ДПС. Дали са узрели да надградят представянето си?

- Ако съдим по последните месеци, дават заявка, че са узрели. „Демократична България“ израсна много през тази кампания. Сега някой ще каже, че не са направили достатъчно и този път. Да, винаги може повече. Гражданите са прави да изискват и да искат максимума. Но каквото и да говорим, този път имаше ясно послание – България може много повече. Ако изчистим съдебната система и прокуратурата, те ще изчистят всичко останало.

Това е причината да се представят толкова силно. „Демократична България“, също като „Има такъв народ“, има много поле за развитие. Докато партията на Слави измести БСП от пространството център-ляво, демократите имат възможността да разбият претенциите на ГЕРБ, че са дясна партия, каквато те със сигурност не са. Обединението написа една добра програма, която в някои сектори - като съдебна реформа и дигитализация, е особено силна и оригинална.

Още повече, в листите на „Демократична България“ можем да открием наистина опитни политици и доказани професионалисти като Мартин Димитров и Петър Славов. Най-големият ресурс на „Демократична България“ са хората – кандидатите и членовете им, но и общността, която седи зад тях. Хубава, лоша, демократичната общност беше тази, която поведе битката срещу ГЕРБ и ДПС. Те са тези, които зададоха тона за това как трябва да се говори за зависимостите на Борисов, Доган и Пеевски.

В София постигнаха впечатляващ резултат – първи са. Сега е време да обърнат поглед към по-малките градове и провинцията. Там битката не само, че не е започнала, ами на места дори не знаят, че има такава. От това доколко ще успеят по тези места, зависи бъдещето им представяне.

- Нови парламентарни избори ще отслабят ли още повече партиите на статуквото - ГЕРБ, БСП и ДПС?

- Ако бъде променен Изборният кодекс, със сигурност ГЕРБ, БСП и ДПС ще се представят по-зле от на следващи избори. При ДПС се наблюдава ерозия в подкрепата на база етнос и религия. Твърде много започна да им личи, че са корпоративна и олигархична структура, която паразитира на гърба на обикновения гражданин. Същото може да бъде казано и за ГЕРБ, и за БСП. Ако опозицията има смелостта да отиде на избори в рамките на следващите шест месеца, ще настъпят структурни промени в българската политика. Сега статуквото е в отстъпление, но това не е достатъчно. Трябва да бъдат окончателно победени, за да си върнем контрола над държавата.

- С оглед очертаващия се резултат, има ли основание съвестните български граждани да се надяват, че съдържателната промяна у нас е в ход?

- Положена беше първата копка, но пътят ще е дълъг. Гражданите трябва да се въоръжат с търпение. Качествената и истинска промяна отнема време. Ако бързаме твърде много, пак рискуваме да ни „оправят“. От нас зависи да зададем правилно темпо и да не очакваме чудеса за една нощ.

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 49 гласа.

Свързани новини