Отидете към основна версия

10 792 287

За демонтажа на монумента на българското унижение - Марта Георгиева пред ФАКТИ

  • паметник на съветската армия-
  • демонтаж-
  • инициативна група-
  • марта георгиева

Инициативна група от разпознаваеми обществени призова т.нар. Паметник на съветската армия да бъде демонтиран

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Преди няколко дни на специален брифинг бе представен план с конкретни стъпки как и къде да бъде преместен Паметникът на съветската армия. Това направи новосформирана инициативна група, състояща се от общинския съветник от „Демократична България“ Марта Георгиева, журналистите Горан Благоев и Иво Инджев, финансиста Мартин Заимов, психиатъра Любомир Канов, инженера Иван Сотиров и други.

Идеята им е паметникът да бъде демонтиран и изпратен в т.нар. Музей на социалистическото изкуство, който би било добре да се нарича, като минимум, Музей на тоталитарното изкуство.

Групата стартира дейността си с общо писмо до институциите, което е отворено за присъединяване на граждански организации и партии, припознаващи каузата за събаряне на Паметника на съветската армия, по известен сред антикомунистическата общност като Монумент на окупационната червена армия (МОЧА).

Действията на споменатите граждански активни българи, провокира нас от ФАКТИ да разговаряме с общинския съветник в СОС от „Демократична България“ – Марта Георгиева, която, както стана ясно, е част от инициативната група, но и от Гражданска инициатива за демонтиране на Паметника на съветската армия, създадена преди повече от десетилетие.

Георгиева започна именно от нея, провокирана от въпроса ни с какво ще е по-различен поредният опит за иницииране на демонтаж за съветския тотем в Княжевската градина:

“Нашата гражданска инициатива е регистрирана официално преди повече от 10 години. Властта през тези 10 години – и на национално, и на ниво община в София, беше еднопартийна. Може би сега някак има въодушевление именно от това, че тази власт доста се разклати и беше натикана в ъгъла на национално ниво. Именно тя охраняваше този монумент, каквото и да се твърди публично понякога от някои нейни представители (б.р. представителите на ГЕРБ)“.

„Към нашата гражданска инициатива се добави една нова инициативна група, с която дадохме пресконференция. Макар с тези хора да са ни разделени пътищата в много отношения, ние седнахме на една маса специално по този конкретен повод и беше решено да се изпрати едно писмо до министър-председателя. Наистина е малко спорно, че това става точно в този момент, когато министър-председателят е служебен, но това писмо ще е по-скоро като знак към бъдещия редовен министър-председател, че всички хора, които споделяме тази идея, ще следим под лупа и ще изискваме да има позиция по този въпрос на всички претенденти за бъдеща изпълнителна власт“, заяви Марта Георгиева.

Тя отбеляза за публиката и това, което от „Демократична България“ са сторили в Столичния общински съвет до момента: „Това, което аз като общински съветник, а и като политическа група в Общинския съвет можем да направим, е направено. Внесли сме предложение въз основа на всички възможни факти и документи – как кметът да задължи собственика (б.р. на МОЧА) – държавата, да премести собствеността си, а именно тези монумент. Мнозинството в Общинския съвет възпрепятства нашия доклад от март миналата година с процедурни хватки и не го подлага на разглеждане. В момента, в който докладът ни се разгледа по същество, ще си проличи кой какъв е, защото и от СДС имаше такъв ангажимент преди местните избори в София, и от ВМРО. Те сега се крият зад ГЕРБ и дори не дават да бъде разгледано, предлаганото от нас. Ако те имат по-добро предложение, може да стигнем до него“.

От медията ни попитахме г-жа Георгиева дали в инициативната група считат, че е добра идея по въпроса - дали Паметникът на съветската армия да бъде демонтиран, да има референдум, а тя ни отговори по следния начин: „За нас няма нужда от референдум. Макар решението на Общинския съвет от 1992/93 да се оказва, че не може да бъде пряко изпълнено, според нас хората в София вече са се произнесли чрез органа на местното самоуправление – Общинския съвет от 1992/93 година“.

Не ни е страх референдум, а от пропаганда. Това, което казах по радиото (б.р. при участие в БНР) беше именно, че ако хората разберат, минат отвъд тези две спорещи страни, които някак си не се чуват, няма да има човек, който да иска в центъра на София да има монумент на унижението на България“.

За бъдещи инициативи в други български градове, където има пропагандни съветски паметници, Георгиева отговори: „Ще се случат, когато хората станат непримирими, разбрали, че ние все още четем окупаторската история, наложен ни е разказ, който не е нашият“.

„Засега има реакция от БСП-София, на които като им прочета аргументите, ако те са истински антифашисти първи трябва да демонтират този монумент, защото в крайна сметка не може да бъдеш антифашист и да браниш символ на абсолютно същия терор и насилие над личността“, заяви Марта Георгиева относно противниците на идеята за демонтаж на МОЧА.

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 101 гласа.

Свързани новини