Отидете към основна версия

8 748 43

Богдан Милчев за ФАКТИ: Започваме да мислим, че промяната в ръководството на АПИ не е промяна, а подмяна

  • богдан милчев-
  • институт за пътна безопасност-
  • пътна инфраструктура-
  • пътна безопасност-
  • микре-
  • оценка на риска

"За да има такова прогресивно нарастване с 35% на жертвите за месец май, има проблем или със статистиката, или с начина, по който се управлява транспортната система в последния месец", смята Милчев

Богдан Милчев; Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

„Институтът за пътна безопасност (ИПБ) изготви оценка на риска на нашите пътища още в началото на годината. Тази оценка на риска недвусмислено показва, че отсечката на село Микре е с най-висок риск да загинеш. На 20 април т.г. там имаше катастрофа с едно семейство, което загина. Тази катастрофа беше с участието на член на Управителния съвет на АПИ – Олег Асенов. Тогава много услужливо всичко беше заглушено, но наши експерти отидоха на място и констатирахме фрапиращи неща. Камерата за скорост в този район от години не работи – върху камерата има залепена лепенка. Констатирахме и несъответствия на пътни знаци, неправилно поставени пътни знаци, лоша организация на движението и в двете посоки. Тази „отсечка на смъртта“ за последните години е взела повече от 20 живота. С тези пет нови загинали, отиваме към близо 30 загинали души в последните 5 години. Това ни говори, че има нужда не просто да констатираме жертвите, ние се нуждаем от изцяло нов подход към движението в този район“.

Това каза инж. д-р Богдан Милчев, ръководител на Института за пътна безопасност (ИПБ) в интервю за ФАКТИ. Свързахме се с него, за да говорим за катастрофата край село Микре, която вчера отне живота на петима души – както за възможните причини за такива тежки инциденти на това място, така и за възможните решения. Припомняме, че по-рано днес ИПБ излезе със свое становище относно „отсечката на смъртта“ край село Микре, област Ловеч.

„Cлeд мнoжecтвo инцидeнти прeз пocлeднитe дни oтнoвo cмe cвидeтeли нa кaмпaнийнo oтнoшeниe нa oтгoвoрнитe инcтитуции. Прeдприeмaнeтo нa aкции oт cтрaнa нa "Пътнa пoлиция" cлeд инцидeнтитe пoкaзвa нeмoщ и липca нa плaн зa упрaвлeниe нa риcкa oт ПТП. Нeoбхoдими ca нeзaбaвни cтруктурни и кaдрoви прoмeни в трaнcпoртнaтa ни cиcтeмa, в прoтивeн cлучaй щe прoдължим дa пoвтaрямe eднa и cъщa грeшкa“, се казва във въпросното становище на ИПБ.

„Още на 22 април 2021 година нашите експерти уведомиха АПИ, че се нуждаем от преглед на движението в района на Микре. Реакция нямаше. В момента загиват нови пет човека. Ясно е, че на това място хората загиват. Загиват поради две причини – или неправилно изпреварване, или неправилни маневри. В същото време, скоростта, с която се минава в тази отсечка, е висока, защото се знае, че камерата не работи. Отделно, камерата е поставена изключително неудачно и неправилно. Знакът, който стои на буквално 50 см. пред камерата, е неправилно поставен. Има страшно много дефицити, които ние констатирахме и за които уведомихме държавните органи. Мерки не се предприеха. Сега отново припомняме и очакваме да бъдат предприети мерки. В противен случай ние започваме да си мислим, че промяната в ръководството на АПИ не е промяна, а е просто подмяна“, каза Богдан Милчев пред нашата медия.

Ако не влезем остро и агресивно в проблема пътна безопасност, а работим само с общи приказки и констатации, ще продължим да жънем същия резултат“, категоричен е той.

„Имаме прогресивно нарастване на жертвите от началото на май месец т.г. Само за май месец имаме нарастване от близо 35% на жертвите от пътнотранспортни произшествия в страната. Това прогресивно нарастване на жертвите ни кара да си задаваме риторично два въпроса. Единият въпрос е дали то има нещо общо с промяната на политическата обстановка в страната. Вторият въпрос е дали става дума за статистическа манипулация или за некомпетентно управление на транспортната ни система. Това са въпроси, на които чакаме конкретен отговор от тези, които в момента управляват транспортната ни система“, каза още Милчев.

Връзката между 35-процентното увеличение на броя на жертвите и промяната в политическата обстановка, той обясни с: „От доста години казваме, че информацията за жертвите и ранените не се отчита коректно от МВР. Казваме го от 2018 година и предоставяме доказателства за това. Сега изведнъж се променя политическата ситуация в страната. Тези, които водят статистиката обаче, са същите. Затова въпросите са два – става въпрос за статистическа манипулация или за неадекватно управление на транспортната система. За да има такова прогресивно нарастване с 35% на жертвите за месец май, има проблем или със статистиката, или с начина, по който се управлява транспортната система в последния месец“.

Разговорът се върна към последния трагичен случай край Микре. На въпрос как бързо би могла да се подобри пътната безопасност там, Богдан Милчев отговори: „Има мигновено решение за това място - целият район трябва да бъде обезопасен и то веднага. Ако зависеше от мен, още днес щяхме да обезопасим района с контрол, и то физически контрол, докато не се изградят инженерни съоръжения, които да не позволяват изпреварване в местата, където то е забранено, докато не се създаде организация на движението, така че да не може да се правят неправилни маневри – чисто физически това да не е възможно. Не е достатъчно да сложим един знак, че скоростта трябва да се намали до 50 км/ч. Необходимо е така да проектираме пътя, да сложим такива обезопасителни системи, че шофьорите да бъдат принудени да карат с 50 км/ч. Всичко това, защото приоритетът е човешкият живот. Не може през два-три месеца на тази отсечка да констатираме жертвите, да ги броим“.

„Още повече, в катастрофата на 20 април член на Управителния съвет на АПИ беше пряк участник, той можеше също да загине в една такава тежка катастрофа. Има оглушително мълчание на държавните институции по въпроса за Микре. Включително и в момента виждаме, че някои медии са изключително пестеливи и стигат единствено до статистическата информация. Тези медии не искат да обърнат внимание на това, че веднага след катастрофата 20 април ние сигнализирахме, че именно тази отсечката е мястото в България, на което има най-висок риск да загинеш. Възможно е и аз го гарантирам – тази отсечка може да бъде променена така, че там никога повече да не загине човек“, категоричен е Богдан Милчев.

„През Микре преминава сериозен трафик – това е пътят от София до Варна. Имаме концентрация на страшно много смъртни случаи на отсечка от няколко километра. Буквално за няколко седмици бихме могли да решим този проблем. Нима нямаме експерти? Ако нямаме достатъчно такива експерти, които да го решат, тогава нека да ангажираме международни експерти“, смята Милчев.

„В началото на годината ние ангажирахме международен експерт, които извърши 11 доклада за състоянието на пътищата в България. Започваме да публикуваме тези доклади за дефицитите и проблемите на пътищата в България. Днес публикувахме доклада за Околовръстното шосе на Пловдив, утре ще бъде докладът за Аспаруховия мост. Но какво от това, че ги публикуваме, когато има оглушително мълчание от страна на държавните институции?“, каза Богдан Милчев от Института за пътна безопасност в края на разговора.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 33 гласа.

Свързани новини