Отидете към основна версия

11 718 78

Марая Цветкова пред ФАКТИ: Залезът на ГЕРБ - и най-вече на Борисов, се случва и е трудно обратим

  • марая цветкова-
  • парламентарни избори-
  • герб-
  • борисов-
  • изправи се! мутри вън!-
  • демократична българия-
  • бсп-
  • има такъв народ-
  • избори-
  • 46-то народно събрание

"Нежеланието на ИТН да хвърля светлина в краткосрочен план по ключови въпроси издава неподготвеността им за кръста, който партията ще носи в 46-тото НС", смята политологът

Снимка: ФАКТИ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

"С тези си срещи Борисов прекрачи две червени линии в българското съзнание - плюене по българския консенсус спрямо Северна Македония и колениченето пред Падишаха".

Така политологът Марая Цветкова коментира пред ФАКТИ срещата между Борисов и Ердоган и "обръщането на палачинката спрямо Зоран Заев". Според Цветкова бившият премиер Борисов вече няма никакви шансове за успех на парламентарните избори след именно тези срещи с чуждестранни политически лидери.

"Ако ИТН стане първа политическа сила, това означава, че голяма част от конформисткия вот за ГЕРБ се е прелял в ИТН", смята още тя.

Целия разговор с Марая Цветкова относно предстоящите парламентарни избори на 11 юли и очакваните резултати, четете в следващите редове:

- Г-це Цветкова, какво мнозинство е нужно в 46-тото Народно събрание, за да се стигне до действителни реформи?

- Нужно е да се сформира мнозинство, което да бъде непреклонно пред отказа на ГЕРБ да реформира основни системи в държавата ни. Партиите следва да разработят достатъчно алтернативни предложения, които да бъдат дискутирани по същество в комисиите и пленарната зала. Този път бързането няма да е достатъчно алиби за прокарването на недообмислени положения, както беше с Изборния кодекс. От гледна точка на числеността, мисля че се преекспонира опасността от правителство на малцинството.

- Очаквате стабилно мнозинство?

- От гледна точка на числеността, по-скоро не. От гледна точка на желанието за реформи, силно се надявам народните представители да успеят да си свършат работата по неотложните въпроси тлеещи в българското общество.

- Относно разпределението на силите – как изглеждат нещата към настоящия момент, само няколко дни преди изборите?

- Ситуацията изглежда да е всички срещу ГЕРБ. Въпросът е дали "Има такъв народ" (ИТН) ще пожелае сформирането на коалиция и ако това се случи, кои ще бъдат предложенията за министерските постове. Ако от „Демократична България“ (ДБ) и „Изправи се! Мутри вън!“(ИСМВ) изглеждат предпочитани партньори, то не така стоят нещата с БСП и ДПС. Вероятността обаче да се наложи участие на една от двете партии под някаква форма още стои на масата като възможност. От гледна точка на социологическите проучвания, има минимален шанс за присъствие на патриотичните партии. Ако гледаме числата, те биха могли да се окажат "златен пръст" за съставяне на правителство, само и само да не бъде ДПС или БСП. Цената на едно такова евентуално участие би бил контролът върху темата за Северна Македония.

- Усеща ли се според Вас „вятърът на промяната“ – тоест ще станем ли свидетели на по-различен вот от този на 4 април?

- Вотът на 4 април беше вятър на промяната, независимо дали някои го одобряват или не. По-скоро вотът на 11 юли ще препотвърди това желание за промяна. Така или иначе се случва един трудно обратим процес на залеза на ГЕРБ и най-вече на Борисов. Ако след отказа на ИТН да състави правителство, имаше сериозни опасения да не би Борисов да се завърне на бял кон, то сега не изглеждат толкова релевантни и заради откъснатото от реалността поведение на самия Борисов.

- И „Демократична България“, и „Изправи се! Мутри вън!“ съобщават за пречки в разговорите с „Има такъв народ“ – защо я има тази пречка според Вас?

- Пречките в комуникацията между партии са нормално и твърде необходимо нещо. Ако няма пречки, нещата винаги са нагласени зад сцената. Според мен тези пречки са по две основни линии.

Първата е нежеланието на ИТН да хвърля светлина в краткосрочен план по ключови въпроси и това издава неподготвеността им за кръста, който партията ще носи в 46-то НС.

Второ, основна пречка се явяват като цяло исканията от референдума и предложенията за реформи в съдебната система. Така или иначе, в общественото пространство се създаде илюзията, че трите формации са един добре смазан механизъм, което не е така. От една страна беше ГЕРБ, която обясняваше как задкулисието се е разбрало. От друга страна пък бяха симпатизантите на трите партии, които в надеждата си за промяна не отчетоха тези съществени разлики.

- Какво смятате за тезата, че зад „Има такъв народ“ всъщност стои ДПС – възможно ли е?

- Трябва да отбележим, че Слави Трифонов сам способства лансирането на такива тези в пространството чрез мълчание или уклончиви отговори. Дори отказът му от пряко участие в изборния процес е странно решение. Съвсем резонно е гражданите да се чудят по този въпрос. От една страна, българските “месии” в политиката винаги са имали вземане-даване с ДПС. Освен това дългосрочният път на Слави към политиката също изглежда добре преценен във времето, а такива политически инженерингови сметки се получават добре само на Доган.

В медийното пространство се появиха и тези, че зад Слави стои директно Делян Пеевски, но така или иначе тези неща се разбират с времето - тогава, когато лъснат някакви доказателства. В случай, че ИТН евентуално реши да се коалира с ГЕРБ, това би било едно такова доказателство лично за мен. Към този момент можем само да гадаем и се надявам ИТН да опровергае изцяло легитимните съмнения на мнозина.

- Как ще се развие според Вас вота в лявото пространство – коалицията на Нинова ще пожъне ли успех?

- Този път вотът в ляво има две основни линии. Едната е на БСП, другата на „Ляв съюз за чиста и свята република” на Жан Виденов. Социологическите проучвания показват, че съюзът не краде голям процент от вота на БСП. В същото време, не мисля че коалиция „БСП за България“ ще пожъне голям успех. Надеждата за левите е по-скоро да се запази положението от предните избори и да не изпадне още по-надолу. Така или иначе, по време на тази кампания от коалицията не успяха да наложат тезата за голяма коалиция за алтернатива на ГЕРБ и първоначалната заявка се изгуби в пространството.

- Какво би значело, ако „Има такъв народ“ стане първа политическа сила?

- Ако ИТН стане първа политическа сила, това означава, че ядрото на ГЕРБ се е свило и в краткосрочен план то няма накъде да расте. Също така означава, че голяма част от конформисткия вот за ГЕРБ се е прелял в ИТН. Важно е да се отбележи, че ако ИТН стане първа политическа сила, легитимността на едно бъдещо правителство ще е по-голяма, отколкото ако се състави без участието на победителя от изборите. От гледна точка на математиката няма значение кой ще е пръв, защото ГЕРБ е в изолация.

- Ще успее ли „Демократична България“ да се пребори да бъде трета политическа сила?

- Към този момент, мисля че все пак коалиция „БСП за България“ ще запази третата позиция. Трябва да се отбележи, че ДБ е в изключително настъпателна кампания, която най-вероятно ще ѝ донесе предимство пред ДПС. Тук енигмата отново са гласовете от Турция, а видяхме че бившият премиер измоли Ердоган за преливане на гласове и към ГЕРБ. Даниел Митов също потвърди тази теза.

- Има ли все пак Борисов някакви шансове за успех?

- Не и след тези излагации с чуждестранни политически лидери. От една страна обърна палачинката спрямо Зоран Заев, вкарвайки го в българската политическа кампания. От друга страна проси индулгенции от лидерите на ЕС и най-вече от Ердоган. Това унижение не е сравнимо с обичайните лъжи и изцепки, на които сме свикнали.

С тези си срещи Борисов прекрачи две червени линии в българското съзнание - плюене по българския консенсус спрямо Северна Македония и колениченето пред Падишаха. Рефлексите на ГЕРБ бяха достатъчно мудни, за да не се отърват от него навреме. От друга страна, егото на Борисов прегърна цялата партия и я принуди на свободното падане, което се наблюдава. Под свободно падане нямам предвид единствено процентите от изборите, това е комплексен процес на дълбоки обърквания в ГЕРБ.

- Очаквате ли висока избирателна активност?

- Както на миналите избори, така и сега аз очаквам висока избирателна активност. Мисля си, че българите се измориха от тази политическа криза на безвремието, в която се намираме. Младите също би следвало да са достатъчно активни въпреки летния сезон, защото добре знаят, че миналото лято те лично или техните връстници се пържиха под горещото слънце на жълтите павета.


Бел.ред.
Хората вярват, че новият парламент ще защити мажоритарните избори. Линк към резултатите

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 50 гласа.

Свързани новини