Отидете към основна версия

11 849 43

Партийните изборни листи са писта за крадци

  • кошлуков-
  • мажоритарен избор-
  • партийните-
  • изборни листи-
  • писта-
  • крадци-
  • мажоритарни избори
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Журналистът и политически анализатор Емил Кошлуков е твърд привърженик за въвеждането и на мажоритарния вот в избирателната система. Това е неговата мечта, тъй като смята, че сегашната изборна система не е ефективна, а политиците ги е страх от мажоритарния вот, защото обърква сметките им. „Партийните изборни листи са писта за крадци”, заяви в интервю за Факти.бг. Кошлуков.

- Г-н Кошлуков, през 2002 г. Вие имахте проект за Избирателен кодекс с мажоритарен елемент. Припомнете какви промени искахте да наложите и този законопроект защо отиде в „глуха линия” и не бе приет тогава от Народното събрание?

- Не бе приет, защото обърка сметките на цялата политическа система. Тогава и Костов, и царя Сакскобургготски гласуваха против него. На първо четене в парламента проектът на закона мина със 160 гласа. Защото и тогава, както и сега, уж искахме промяна и така политиците трябваше да покажат, че са „за” народа. След което законопроектът никога не стигна до второ четене в парламента. Единственото, което плаши политическият елит и партии, е промяната на избирателната система, начина, по който те стигат до властта. Всички останали приказки за Велико народно събрание и Конституция и велики везири са пълни глупости. И както виждате всички партии не казват нито дума за Велико народно събрание.  Те отреагират: „Добре, можем да обмислим. Ако нещо може да промени България то това е мажоритарния вот, като разбира се системата не е пенкилер, не е панацея. Родината ни има и други проблеми. Но един от най-големите проблеми е начинът, по който елитът се докопва до властта. И този начин той го пази на живот и смърт, защото смениш ли го си заминава и той. Ако отвориш вратата ще влязат други, и ако другите са по-добри ще изгонят тези в момента. Сега те са затворили вратата и са пуснали само тяхното прозорче, което си пазят, и се промъкват от там.

Проектът, който преди години внесох в парламента, е простичък. Той обединява пропорционалната с мажоритарната система – 120 депутати се избират мажоритарно, 120 пропорционално. Горе долу прилича на системата за избори в Германия. Ако трябва да съм по-прецизен, той е пропорционална изборна система с мажоритарен елемент. Т.е. на изборите половината депутати се избират директно в едномандатни райони, а за другата половина избраници партиите си правят листи.

Но политиците ги е страх от такъв избор, не го допускат. Както виждате в исканията сега на протестиращите се чува за мажоритарни избори, но по-слабичко. Всички бутат разговора към Конституция и великански събрания, за да не се налага да говорят за това, което е наистина разковниче на драмите.

- Мажоритарният вот ще доведе ли до роенето на партии, според Вас, ще повиши ли избирателната активност и ще е ли тогава толкова важен купения глас?

- Ще повиши избирателната активност. Представете си, че Вие сте в „Младост І” и от там избирате депутат. В България за един депутат гласуват 25 000 – 30 000 души. Горе долу това е мандата. Т.е. един квартал си избира своя депутат. И ако аз съм в „Младост І” мога да обиколя гражданите от всеки блок, от човек на човек, защото 25 000 избирателя, живеят в 100 блока. Вие може да ме прецените, да се запознаете с мен, трябва да ви знам проблемите и не мога да съм от Силистра. Другият, който ще се кандидатира и ще иска вашия глас, ще се бори за всеки един избирател. И тогава Вие знаете, че ще излезете по-мотивирани, не пускате бюлетина по партийна повеля, а избирате истински кандидати, а и на този човек му знаеш телефона. Купените гласове в конкретния район не могат да променят резултата, защото примерно в „Младост І” няма циганска махала. А когато става дума за партията трябва да минеш 4% бариера и можеш да си сложиш, който си искаш. Ако ме избират мажоритарно, на мен не ми трябват нито 4%, нито 14%, на мен ми трябва да победя, ако ще и с един глас. И аз се боря за всеки един, ако аз не ставам тогава всеки един трябва да купя или всичките тези 25 000 избиратели. Това е така, защото не може да си ги докарам от Сливен, кандидатирал съм се от Младост. А и няма смисъл да купуваш гласове, поради причината, че няма смисъл за един мандат да пръснеш толкова много пари,  и това не се изплаща.

Дори да приемем, че този депутат, си купи гласовете, ако той не става на другите избори си заминава. И не може да го пратиш следващия път в Русе като народен представител, защото там не го знаят и не са разбрали какъв е. Сега, ако се издънят депутатите в тези листи, но са верни на партията и правят далаверите утре, ги пишат в друг регион и те пак влизат  в Народното събрание. При мажоритарния вот обаче моята кариера като депутат свършва, ако се издъня пред вас. И тогава аз като депутат няма как да ви купувам, защото четири години да ви давам пари, за да ме харесвате ли, нямам толкова пари. Ще трябва да свърша работа, за да ме преизберете ще трябва да ви преизпълня това, което искате. И ако това означава, че като избират шефа на ДКЕВР аз да кажа на Трайчо Трайков, който го бил предложил, абе човек ти тоя го даваш, а утре моите сметки за ток и парно те ще ми излязат..., я моля ви много да видя много добре кой ще е шефа, я тука при мен всички сметки, защото си гледам моята кариера. Аз съм депутат, получавам заплата, кола и секретарка и вие искате да ме изхвърляте на улицата, защото искате да крадете ток. А не няма да позволя, защото от това ми зависи хляба. Докато сега в избирателната листа, аз може да съм най-некадърния глупак, но ако съм верен винаги ще ме преизберат. Мога да ви дам следното задание: проверете депутатите, които са по два-четири мандата, има много такива в парламента, колко от тях са запазили района, от който са избрани. Защо всеки път са от различен район? Моето момче, ако беше толкова добър депутат защо не си там при твоите избиратели, а отиваш при следващите?

- Не сте ли си променил концепцията за повече депутати избрани мажоритарно, след като виждате тези плюсове?

- Те 120 не приеха, вие искате 240. Това, което предлагахме е криво-ляво компромисна система. И двете изборни системи имат плюсове и минуси. Това, което сме предложили, е горе долу, взето доброто от двете системи и избягване на недостатъците. Аз съм намерил това, което се надявам, че е добро, може да бъде променяно или допълвано, но е основа. Твърдя, че да хората трябва да са свързани със своите народни представители, а в момента не са, и парламентът няма никакво значение.

- Поради незнание ли хората не прегърнаха идеята за мажоритарен вот, или не им се даде тази възможност, за да водят дебат на тази тема?

- Конституцията не ти оправя сметките. Но от една страна звучи ществално, хората се подвеждат, от друга страна политиците казват нека да говорят за Велико народно събрание и като бутам в тази посока протестите и дебата, той си отива натам. Като има 100 изказвания и аз непрекъснато повтарям пет от тях, 95 ще ги забравиш. И тук по тази тема партиите не дават да се издума и дума. Сега, че хората не са подготвени, разбира се, аз не мога да се сърдя на моя народ, защото не е и длъжен. Човекът работи, гледа си работата и не трябва да е специалист по избирателни системи. Ходил съм, обяснявал съм, но тогава хората може би още не са схващали значението на този законопроект. И не мина и до ден днешен. Като гледам и сега няма да мине.

- Не случайно Ви зададох този въпрос, защото за няколко часа в наша анкета в социалните мрежи дали хората подкрепят мажоритарния вот гласуваха над 5000 души, като 95% от тях са „за” мажоритарния вот?

- О Дай Боже, това е мечтата ми на живота. За това се борих. Това ми е най-голямата мечта да видя най-голямата промяна.

- Ако се осъществи все пак най-голямата ви мечта до какво ще доведе провеждането на подобен род избори?

- 1. Ще доведе до пряка зависимост на депутатите от избирателите, т.е. те ще се отчитат вече пред своите избиратели и няма да могат да се крият, защото утре им горят трудовия договор и няма да им го преподпишат.
2. Ще създаде огромен контрол върху изпълнителната власт. Един парламент при мажоритарни избори няма да гласува с гумен печат или с червен или зелен флумастер. Депутатът си казва дай да видя всяко решение и законче, мен ще ме питат после, докато сега не им пука и няма никакво значение.
3. Защото сега продължението на кариерата им зависи от благоволението на началника, така ще му изпълнят всичко, което иска само да ги пише после в листите. Такъв парламент упражнява парламентарен контрол, той казва изпъвай се тука, нищо, че си от моите, ако трябва ще те свалям и ще те сменя. Хората искат резултати и няма да плащам на твоята цена и на твоите братовчеди и фирмички за фотовоалтаици.
4. Такава избирателна система в страните, където я има окрупнява партиите – две партии, максимум три. Всякакви други, които се появяват, стават несериозни. Има лява, дясна, но с ясни искания и ясни различия, а не тюрлюгювеч като сега и стават ясни управления. Да едната партия печели и знае, че не зависи от другите, няма шантажи, няма коалиции, няма 3:5:8. такава избирателна система създава твърди мнозинства.
5. Мажоритарна избирателна система, произвежда продукт като в Англия и САЩ, когато така си подбираш елита, изглежда като този в Англия и Америка. Когато подбираш с пропорционални системи, излизат като в Белгия, а когато подбираш с твърди листи – излиза моделът България и Азърбейджан. Има практика и може да се види тези страни как се развиват. Аз мисля, че мажоритарната система ще е полезна, макар че не решава всички проблеми – това не е панацея. Примерно, съдебната система трябва да бъде променена най-вероятно, макар че от това не разбирам. Но от избирателната система разбирам, защото освен, че съм учил, освен, че съм работил в 20 държави по света освен, че сме правили избори и сме гледали избори, от две-три страни съм изхвърлен и съм персона нон грата и цял живот това съм правил. Трябва да си кажеш 20 години избираме, всеки път нови слагаме, при царя хептен нови, при ГЕРБ супер нови, в Атака съвсем от улицата ги хванахме, е как един път не улучихме на някакъв читав и да се замислиш защо. И да се сетиш за машина, която прави спагети, тя не може да ти произведе пирони, за да си сковеш къщичка, защото го взимаш, ама то макарон, не е гвоздей. И казваш машината ни е сбъркана, не може целият материал да е зле. Все ще има някой българин честен, поне така горе долу, ама как ги улучваме все крадци. Не, не ги улучваме крадци, а системата подбира крадци, така е направена. И понеже крадците, които управляват, са подбрани по тази система, те си я пазят, защото им трябва, защото тя ги преизбира. И за това за тази битка съм малко песимист.

P.S.
Молим читателите, които подкрепят идеята за 100% МАЖОРИТАРНИ избори с възможност за отзоваване на депутати, да натиснат бутона Like и да разпространяват статията сред техните приятели.

За да гласувате във Facebook, използвайте връзката: https://www.facebook.com/questions/386400881457408/

Логото на кампанията „100% Мажоритарни избори” (кликнете върху снимката, за да я уголемите, разпространите и разпечатате).
 

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини