“Възможно е на база единствено на записа идентификацията на тези хора да се окаже проблемна. В много случаи при подобни дела вещите лица дават заключение, че на базата на такъв запис не може да се извърши идентификация на лицето. В същото време обаче е пределно ясно, че в едно евентуално наказателно производство могат да се използват и свидетелски показания, и разпознаване на лица. Стига да има воля, може да се стигне до истината и до точните изводи”.
Това каза в интервю за ФАКТИ бившият вътрешен министър и юрист адв. Емануил Йорданов. Разговаряхме с адв. Йорданов относно полицейското насилие, упражнено върху протестиращи граждани и възможностите за поемане на отговорност от насилниците.
Припомняме, че в петък - 13 август, във временната парламентарна комисия за разследване на полицейското насилие бяха показани видеокадри, на които ясно се вижда как дузина полицаи бият, влачат, удрят и унижават български граждани под колоните на Министерския съвет. Впоследствие беше свикано извънредно пленарно заседание на Народното събрание, на което депутатите да изслушват вътрешния министър Бойко Рашков с данни по казуса.
На въпроса дали има действия, които могат да се предприемат както за по-строги наказания на вече санкционираните четирима души, така и за наказания поне за всички лица, които виждаме в разпространеното видео, адв. Йорданов отговори: “При наложените наказания за конкретни лица, второ дисциплинарно наказание не може да се наложи. Това обаче не изключва възможност, ако се установи вина и на други лица, които участват във въпросния случай, да бъдат образувани дисциплинарни производства срещу тях”.
“От своя страна дисциплинарното производство по никакъв начин не осуетява възможността да се търси наказателна отговорност там, където има извършено престъпление”, каза още той. “Нанасянето на удари на лице, което е положено на земята с белезници, по мое мнение, очевидно е престъпление”, допълни той.
“Младите хора, които са пострадали, бяха днес в сградата на Народното събрание. Те биха могли да бъдат разпитани. При положение, че има създадена една сериозна обществена нетърпимост, включително към лицемерната позиция на ГЕРБ, които носят политическата отговорност за този случай, а в момента в залата се правят на умрели лисици, мисля, че свидетелите биха могли да установят фактите, които са възприели, и по този начин да подпомогнат разследването и съответно постановяването на едни обосновани присъди”, каза още адв. Емануил Йорданов.
Той посочи и кой би следвало да разпита тези свидетели - “разследващите органи, прокуратурата и впоследствие, ако се внесе обвинителен акт в съда, от съда”.
На въпроса дали обаче в настоящето състояние и управление на прокуратурата това би било възможно, той отговори: “Би било възможно, ако има един много силен обществен натиск, въпреки че наглостта на Гешев няма граници. Виждаме, че той отказа днес да се яви в парламента и чете Конституцията така, както дяволът чете Евангелието. По същия начин преди известно време той и приближените му прокурори не можаха да прочетат член 145А от Наказателния кодекс (б.р.: 1л. 145А от НК: Който използва информация, събрана чрез използване на специални разузнавателни средства, извън нейното предназначение за опазване на националната сигурност или за целите на наказателното производство, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба до петстотин лева)”.
“Това четене може да се отложи във времето, но няма как да бъде отменено. Държавата се променя”, допълни той.
Емануил Йорданов коментира още въпроса дали e нужен реподбор на кадрите в МВР: “Кадровата политика е ежедневие в едно огромно министерство, каквото е МВР. Мисля, че подобна дейност на реподбор може да се извършва и в движение. Спокойно могат да бъдат установени служителите, които не са за министерството, и да бъдат преназначени или уволнени, а в същото време да се внимава какви хора се назначават, за да не се появяват нови подобни герои, които впоследствие да попълват Бюрото за защита на главния прокурор”.
“Доколкото разбрах Бойко Рашков е предприел необходимите действия. Комисия от служители на различни дирекции на министерството ще прегледа всички налични доказателства. На базата на това биха могли да се предприемат действия. Единственият проблем, който съществува, е нежеланието на прокуратурата да съдейства. Ако имаме едно образувано наказателно производство за същото лице и за същия случай, не би могло да бъде образувано второ. Първото производство би следвало да се развие по нормалния ред, да се съберат необходимите доказателства и да се стигне до успешен край на делото”, завърши адв. Емануил Йорданов.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.