Отидете към основна версия

15 576 44

Осман Октай за ФАКТИ: Ако Доган не се съгласи, нека ДПС издигнат Пеевски за президент

  • осман октай-
  • дпс-
  • румен радев-
  • доган-
  • пеевски-
  • президент-
  • президентски избори-
  • движение за права и свободи

"ДПС издигат за първи път свой кандидат за президент, за да опитат да мобилизират колкото се може повече етнически вот", посочи Октай

Осман Октай; Снимка: ФАКТИ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

“Движението за права и свободи в поредица от избори загуби много от своите избиратели - покрай скандалите около Пеевски, около сараите на Доган, около начина, по който цялата мафия се крие зад модела “Доган” и злоупотребява с етническия мир. Ако посегнете на мафията около Доган, значи ще се разруши етническият мир и Доган, като гарант за етническия мир, ще се разруши балансът в съжителството на българи и турци в България - това е теза на мафията и Българската комунистическа партия. Именно те създадоха модела “Доган”, за да не им бъдат потърсени отговорности за техните престъпления и за да реализират този мафиотски модел на управление на страната чрез Доган.

ДПС компенсираше загубата на свои избиратели с контролирани гласове в ромските купени региони. След контрола от страна на служебното правителство и служебния вътрешен министър Бойко Рашков с представители на областните управители и полицейските служби по места, ДПС загубиха много от този контрол и купен вот. Сега правят последен опит - издигат за първи път свой кандидат за президент, за да опитат да мобилизират колкото се може повече вот на първи тур, за да могат чрез етническо гласуване да съберат гласове както за парламент, така и за кандидата им за президент. Опитват се да компенсират и да имат добро представителство. Това е целта им”.

Така политическият анализатор Осман Октай коментира пред ФАКТИ новината, че Движението за права и свободи ще издигне свой кандидат за президент на предстоящия президентски вот на 14 ноември. Припомняме, че ДПС ще издигне собствен кандидат за първи път.

“Движението за права и свободи, след ерата на д-р Желев, имаше опити да влияе върху прекия избор на всеки следващ президент на президентските избори. Спомням си 1996 година, когато ДПС бяхме в ОДС. Когато започна номинацията на ОДС за кандидат-президент, Доган и някои личности в ОДС застанаха зад д-р Желев като кандидат за втори мандат, а СДС издигнаха кандидатурата на Петър Стоянов. Това наложи едни предварителни избори на 1 юни 1996 година, които целяха ОДС да се разцепи.

Още оттогава се правеха опити за разцепление вътре в ОДС, за да не бъдем единни, за да представим кандидат за президент с разногласие и да се загубят президентските избори. След избора на Петър Стоянов за президент в края на 1996 година, след като не можаха да разцепят Обединените демократични сили, както за президентските, така и за местните избори, Доган и компания напуснаха ОДС. Това показа, че точно това са целели - провала на кандидатурата на ОДС на местните избори.

Впоследствие големият конфликт в Движението за права и свободи стана при кандидатурата на Петър Стоянов за втори мандат, когато кандидат за президент беше и Георги Първанов. На 16 октомври 2001 година Доган и компания застанаха изцяло зад кандидатурата на Ренета Инджова, за да могат да постигнат балотаж на изборите и след това да застанат зад Георги Първанов. Тогава беше първият сблъсък на групировките, които бяха овладели държавата чрез формулата на Симеон, НДСВ, ДПС и Президентството. Тогава те детронираха президента Петър Стоянов. Напоследък се говори от различни анализатори колко е бил сигурен Петър Стоянов, че ще спечели втори мандат, а това не се е случило”, припомни Октай.

Осман Октай обясни защо припомня тези събития от миналото: “Напомням ролята на модела “Доган” при избори на президенти - от 1996 и 2001 година. Впоследствие на следващите президентски избори (б.р. 2006 г.) Движението за права и свободи застана плътно зад Георги Първанов, за което Доган беше награден с орден “Стара планина”. На следващите избори пък ДПС застанаха зад Пламен Орешарски (б.р. 2016 г.). Опитаха се да имат своя роля на балотажа и евентуално да постигнат някакви договорки. В крайна сметка застанаха зад Румен Радев, когато видяха, че той е по-вероятният печеливш кандидат за президент при състезание с лошия вариант Цецка Цачева”.

Осман Октай коментира и хипотезата заявеното от ДПС намерение за издигане на кандидатура да е вид провокация към президента Румен Радев. Припомняме, че в свое интервю Йордан Цонев посочи, че ДПС ще даде своя скромен принос Радев да не е президент. “Казвам го като един от основателите на Движението за права и свободи и от името на основателите на ДПС - хора като Йордан Цонев, хора като Камен Костадинов, хора като Делян Пеевски, колкото повече демонстрират отношение и загриженост за мюсюлманското население и говорят от тяхното име в публичното пространство, толкова повече ДПС губи позиции в страната. Йордан Цонев не може и няма как да бъде говорител на мюсюлманите, нито пък на ДПС. йорданцоневци могат да бъдат говорители само на мафията в България. Това е ясно на всички граждани на България. Когато Йордан Цонев казва, че Движението за права и свободи ще направи всичко възможно да провали Румен Радев за втори мандат, значи говори от името на мафията. Мафията казва: “Няма да позволим Румен Радев да получи втори мандат”, за да може мафията да продължава да управлява в страната, както досега - в съгласие с останалите партии в статуквото, начело с бухалката си Гешев, който ги защитава от всички възможни разследвания. Когато йорданцоневци и други приближени на Доган хора от ръководството на ДПС говорят, трябва да разбираме, че мафията не иска Румен Радев да спечели втори мандат. Мафията иска да провали протестната енергия, подкрепена от Румен Радев, и битката за отвоюване на държавата от окопалата се в последните 20 години мафия. Така трябва да разбираме посланията на хора като йорданцоневци”, смята Октай.

Относно конкретната кандидат-президентска двойка, която трябва да бъде издигната от ДПС, той каза: “Аз предлагам да издигнат кандидатурата на Ахмед Доган. Той е най-знаковата фигура на този модел. Още повече, на всички избори, ДПС дори да избира селски кмет, винаги слага плаката на Доган все едно той е кандидат за кмет на село, на община, за общински съветник, за народен представител. Ако Доган не се съгласи да бъде издигнат за президент, тогава да посочат кандидатурата на Делян Пеевски. Нека да си припомним, че когато имаше номинации за парламентарни избори, почти всички над 20 областни ръководства на ДПС номинираха за водач на листите Делян Пеевски. Това показва, че техните избиратели много го обичат, много го тачат”.

“Не го казвам с ирония - ако Доган не се съгласи, нека ДПС издигнат кандидатурата на Делян Пеевски и да играят в полза на мафията”, смята той.

В края на разговора той коментира възможностите за кандидат на ДПС, извън Доган и Пеевски. “Възможна е кандидатурата на Филиз Хюсменова. След като тя беше употребена и изолирана, когато изгря като силен авторитет не само в българското политическо пространство, но и в европейското, видяхме, че тя не беше номинирана дори за народен представител в българския парламент. Когато знаят, че нямат никакъв шанс за тези президентски избори, ако искат да мобилизират достатъчно много избиратели в полза на парламентарната си листа, това е добър ход. Ето подсказвам им възможност”, посочи Октай.

“Другият вариант е кметът на Кърджали Хасан Азис. Ако действително искат да направят силна кампания със знакови личности, могат да употребят такива знакови личности. Третият вариант е самият Карадайъ да се номинира за кандидат-президент”, завърши Осман Октай.


Бел.ред.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.

Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 54 гласа.

Свързани новини