Отидете към основна версия

28 499 88

Сигнал към ФАКТИ: В тази болница се сблъсках с помия, забъркана от сганта клокочещи морални отпадъци в България

  • болница-
  • сигнал-
  • министерство на здравеопазването-
  • стойчо кацаров-
  • пловдив-
  • пълмед-
  • здравеопазване

"В продължение на 20 минути бяхме слушатели на това как зад затворена врата детето ни не спира да плаче истерично, докато „сестрите“ му поставят абоката", разказва родител

Илюстративна снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

„По повод трагичната и нелепа смърт на 18-годишния Теодор Давчев в УМБАЛ „Свети Георги“ град Пловдив, бих искал да споделя своя личен опит от сблъска ми това лято с друг некадърен екип лекари и сестри от болница „Пълмед” в град Пловдив.

Правя го, не за да търся популярност, а за да дам пример, че подобна небрежност, повлияна от мързел и незаинтересованост, не бива да се допуска и толерира в кое и да е било лечебно заведение, а „кадрите“ проявили такова поведение не само трябва да бъдат дисциплинарно уволнявани, но и да бъдат преследвани с цялата строгост на закона”.

Това пише до ФАКТИ адвокат Марин Поповски от Пловдивската адвокатска колегия.

На 2 август 2021 година малко след 21:00 часа вечерта едногодишният син на адв. Поповски и съпругата му постъпват в пловдивската болница „Пълмед”. След лечението на детето му, адвокатът подава жалба до Министерството на здравеопазването.

„Докога ще затъваме в блатото на простотията?” – този въпрос задава адвокатът на служебния министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.

„На 02.08.2021 г. едногодишният ми син бе приет по спешност в отделението по Ушно-носно-гърлени болести в университетска болница „Пълмед“, град Пловдив. Мъката започна още с поставянето на абокат на ръчичката на детето, като двете „сестри“ забраниха на мен и на съпругата ми да присъстваме на поставянето на абоката. В продължение на 20 минути бяхме слушатели на това как зад затворена врата детето ни не спира да плаче истерично, докато „сестрите“ му поставят абоката. Нормално ли е едногодишно дете да бъде третирано като възрастен и да бъде лишено в една такава стресова ситуация, да подаде ръчичка на майка си? На сина ми му бе сложена система!”, разказва родителят в своята жалба към министър Кацаров.

„На следващата сутрин около 10:30 часа отидох в болницата, за да видя как е синът ми. Когато съпругата ми излезе със сина ми на ръце в коридора, аз едва не загубих съзнание, като видях сина си със силно подуто лице, като от ухапване от пчели – устни, клепачи, нос… Целият бе подут – очевидно бе, че организмът му е реагирал негостоприемно към някой от медикаментите, които му бяха дали лекарите през нощта. Попитах съпругата си какво се е случило със сина ни, а тя ми отговори, че не знае и че е насрочен преглед от педиатър за 17:00 часа същия ден, тоест почти 24 часа след постъпването на детето в болница. Помолих съпругата си да влезе вътре и да разговаря с някой лекар за състоянието на детето, тъй като очите му бяха силно подути и притворени, а той самият бе почти в несвяст.

Съпругата ми влезе вътре и след 15-20 минути излезе разплакана. След като я попитах какво се е случило, тя ми разказа как се е обърнала към „лекарката“ в отделението с въпрос какво му е на сина ни, а „лекарката“ е отвърнала: „Много ясно, че ще е подут, синусите му са леш, ти какво очакваш!“, разказва още адвокат Поповски.

„О, Българийо мила, нека Господ се смили над теб! - казвам аз! Първо - що за лекарско отношение към пациент - майка с едногодишно дете на ръце! Второ - що за морал! Трето - за възпитание! Четвърто - що за лекарска етика! Пето - що за медицинска терминология! Не зная името на тази „лекарка“ и не искам да го зная. Съжалявам, че сме си отгледали такива „лекари“, които сега „лекуват“ децата ни”, пише адвокатът към министъра на здравеопазването.

При напускането на болницата родителите се сблъскват с нов проблем – една от сестрите отказва да даде епикриза за заболяването на детето. ”Само бързата и адекватна намеса на д-р Криворов ни осигури необходимите документи, за да напуснем това свърталище на неграмотността и деморализацията. Д-р Криворов бе единственият, който се застъпи за нас, тъй като с просто око се виждаше, че детето е проявило алергична реакция към медикамент, и отми поне мъничко срама от лицето на цялото отделение”, казва адвокатът.

„По повод жалбата бе образувана проверка и, както винаги, проверяващата комисия излезе със становище, че всичко е точно и че няма допуснати пропуски от страна на дежурния екип. С две думи „гарван гарвану око не вади“, разказа адв. Поповски пред нашата медия.

„Докога обаче, колко деца и родилки трябва да загубят живота си, за да назрее моментът да изринем подобни „кадри“ от здравеопазването?!”, пита той.

Жалбата адвокатът подава на 6 август, а проверка по нея е образувана на 12 август тази година.

Проверката, извършена от Изпълнителна агенция „Медицински надзор” установява очевидното – кога детето е постъпило в лечебното заведение, какви прегледи са извършени и какви медикаменти са използвани (без изброяване на конкретните медикаменти). Споменава се още, че родителите и детето напускат болницата по собствено желание и „с риск за здравето му”. „Подписали сте декларация за напускането на лечебното заведение”, посочва се в проверката.

„От представената ни медицинска и друга относима към случая документация не се установяват пропуски и нарушения”, заключва проверката. „По време на престоя на Вашето дете в „УМБАЛ Пълмед” ООД не са констатирани пропуски и нарушения в диагностично лечебния план”, завършват те.

„Считам, че подобни проверки по повод постъпили сигнали за небрежност и допуснати лекарски грешки трябва да бъдат провеждани от комисия от поне 5 човека, от които трима да бъдат граждани с немедицинско образование подобно на съдебните заседатели по някои дела, един лекар специалист, назначен в българска болница, и един лекар-чужд гражданин, практикуващ на територията на Европейския съюз”, смята адв. Поповски.

„Чрез Вас правя апел за подаване оставката на Изпълнителния директор на болница „Пълмед”, град Пловдив”, завършва адв. Марин Поповски.

"Говорим за промяна, говорим за светло бъдеще, говорим за това, че ни е дошло до гуша от некадърност, от заемане на постове от неправилни хора, дошло ни е до гуша от това стягащо гърдите усещане за безпомощност, към която и институция да се обърнем... Говорим, говорим, говорим", казва още той. "Промяната започва със смяна на хора. Нарича се прочистване. Точно от това имаме нужда - от прочистване. Промяната ще ни подмине, ако допуснем да ни лекуват такива „лекари“, да ни обслужва такава администрация, да ни пазят такива полицаи", категоричен е той.

Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 111 гласа.

Свързани новини