Отидете към основна версия

2 643 4

Проф. Михаил Константинов: Нулева е вероятността вотът да бъде фалшифициран

  • проф. михаил константинов-
  • "информационно обслужване"-
  • фонд
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Бившият шеф на "Информационно обслужване" Михаил Константинов заяви пред БНТ, че днес до обяд ще дари всички пари, които е получавал като заплата в държавната фирма, на Фонда за лечение на деца.

Той е решил да бъде основан фонд, който ще се нарича „Да помогнем на България". Това, което отказаха да направят бизнесмените, ще го направим ние - обикновените хора, изтъкна проф. Константинов.

В момента, в който встъпи новият социален министър в длъжност, той ще получи до последната стотинка парите от фонда. Фондът няма да има разноски за управление, каза още Михаил Константинов и призова българите да покажат солидарност и да дарят колкото могат.

Във връзка с това Константинов спомена сумата, на която се е равнявала заплатата му в "Информационно обслужване” – 1000 лева, като според него това били “добри пари за България” и един професор у нас не взимал никак малко.

Произвеждането на избори е по-малко от една десета от дейността на “Информационно обслужване”. Фирмата обслужва НАП, митниците, държавна и общинска администрация, съдилищата, обясни Константинов.

„Нулева е вероятността да бъде фалшифициран резултатът на вота. Господ да дойде, не може едно число да промени“, категоричен бе бившият шеф на “Информационно обслужване”. Професорът изрично обеща, че няма да има никакви манипулации на резултатите от изборите.

На въпроса защо тогава всяка власт сменя шефа на “Информационно обслужване”, математикът отговори: “Това е държавна фирма. Но тя не е фирма, която има политика. Питайте предишните шефове каква им е дипломата. Тук трябва да бъде назначен човек, който разбира от цифри”. Според Константинов причината е в държавните функции на „Информационно обслужване“, а не в целта съответната политическа партия да си подсигури преизбирането.

Проф. Константинов каза още, че една от причините да се оттегли от управлението на “Информационно обслужване” са обвиненията срещу него във фалшифициране на изборните резултати.

“Когато ме обвиниха във фалшификация, настъпиха мотиката. Заради това бях решил да ги съдя. Но това е все едно да доказвам, че нямам сестра. Нека ми посочат коя цифра е сгрешена, та да е манипулиран вотът”, заяви математикът.

Запитан за гаранциите, че софтуерът може да гарантира липсата на манипулации, проф. Константинов отговори: “Която фирма спечели, по правилата на конкурса, ще предаде на ЦИК софтуера. Ние не сме собственик, а изпълнител. Софтуерът не е наш, а на този, който го е поръчал, а именно ЦИК. Те ще преценят какво да правят със софтуера”.

„България има висок коефициент на крадливост. Нека да крадем по-малко”, апелира в края на разговора Константинов, ако искаме държавата да я има и да върви напред.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини