Отидете към основна версия

5 484 137

Мартин Димитров за ФАКТИ: Докато не излезем от омагьосания кръг на зависимости от Москва, цените на газа ще са високи

  • мартин димитров-
  • природен газ-
  • цени-
  • газпром

"Ако имаш алтернативи, имаш добри цени. Ако нямаш алтернативи, нямаш добри цени", категоричен бе икономистът

Снимка: ФАКТИ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Цените на природния газ, а посредством него и тези на тока, в последните месеци са невиждано високи и това удари по джоба и бизнеса в България, и домакинствата в нашата страна. Разискването на темата е изключително важно, защото различни политици от левите партии си позволяват да говорят неверни неща по темата, търсейки причините за проблема там, където със сигурност не е. Например в КЕВР за цените на електроенергията. Абсолютна глупост.

Именно защото е важно да се чува истината по въпросите с цените на природния газ, електроенергията и българската енергетика като цяло, от ФАКТИ се свързахме и разговаряхме с икономиста Мартин Димитров, за когото установяването на истинска пазарна икономика в и диверсификация на енергоносителите в България е кауза.

"България е в омагьосан кръг на зависимости от Москва и докато не излезем от този омагьосан кръг цените на газа ще бъдат високи", каза ни в самото начало на разговора Мартин Димитров, който е кандидат за народен представител от "Демократична България" 24-ти МИР-София и може да бъде подкрепен с преференция 104.

"Вярно е и това, че има неблагоприятна международна конюнктура, която касае цяла Европа, но освен нея има едни тежки зависимости, които трябва да бъдат преодолeни. Давам следния пример. Около 30% от газа за Европейския съюз идва от Русия и ЕС разбира, че дори това е твърде голям процент. При България това съотношение е над 80, 90%. Изводът е, че е жизнено важно да изградим алтернативи. Просто е. Ако имаш алтернативи, имаш добри цени. Ако нямаш алтернативи, нямаш добри цени. За това и гръцката газова връзка е толкова важна, връзка, която 12 години ГЕРБ нарочно не построиха. Трябва да бъде изграден и терминалът за втечнен газ в Гърция, той трябва да е готов в края на следващата или началото по-следващата година.

Много важен въпрос е, че догодина ни изтича договорът с Москва за доставки на газ. Ние трябва да сключим гъвкав договор, без никакви тежки фиксирани дългосрочни ангажименти. Това е страшно важно!

Друго нещо, което ни трябва, призовавам отсега за него, е в преговорите с Москва за нов договор за газ да включим Европейската комисия, защото така изравняваме пазарната сила на участниците. Тъй като виждате, че когато България преговаря сама, резултатите са тежки. В годините назад изключение е само правителството на ОДС с премиер Иван Костов, тогава са единствените качествени преговори.

Много е важно и да не се бърза със сключването на новия договор с Москва. За да се започнат тези преговори, добре ще е да се изчака нормализиране на конюнктурата, което според мен ще се случи към началото на лятото".

Нямаше как от медията ни да не попитаме г-н Димитров и за азерския газ, който е алтернатива на руския, и по-конкретно за това, че включително служебното правителство на Румен Радев взима много малки количества от него, въпреки че има договорени много по-големи - нещо, което директно обслужва монопола на Москва.

"Азерският газ е задължителен. Това, че не бяха купени договорените количества е безобразие. Той може директно да намали цената на газа и тока, така че не само трябва да бъде купуван в пълните количества, но трябва и да продължим да договаряме азерски газ".

Мартин Димитров коментира и повишаването на цените на електроенергията у нас и в целия Европейски съюз:

"Причината е струпване на необичайни обстоятелства наведнъж. След пандемията се стигна до много бързо възстановяване на европейската икономика - висок икономически растеж и огромно нарастване на потреблението на газ, а оттам и на ток. Това доведе до невиждано високи цени на газа и тока. Аз смятам, а и други анализатори смятат, че това е временно явление, което би трябвало да се преодолее около пролетта, началото на лятото на 2022 година. Това не е нещо, което би трябвало да продължи дълго, а извънредни обстоятелства".

От лявото политическо пространство се чуха и поредните призиви за строеж на печално известния проект за атомна електроцентрала "Белене". Икономистът коментира темата така:

"Виждате, че дори служебният кабинет, който е назначен от Румен Радев и който има много добри контакти с Москва, дори той не призовава да се строи "Белене". Причината е много проста и тя е, че като се вкарат всички разходи по проекта "Белене", става ясно, че изграждането на тази АЕЦ е изключително скъпо и неефективно решение. В началото на мандата си Румен Радев говореше за "Белене", но сега дори той и хората около него вече не лансират тази идея. Единствено споменават изграждането на допълнителен блок на АЕЦ Козлодуй".

В края на диалога ни с Мартин Димитров го попитахме и за прословутата пътна карта за съвместните ни енергийни проекти с Русия, която засега е безследно изчезнала. Интересът към нея се повиши, след като с близо 3 млрд. народна пара правителството на ГЕРБ и "Обединени патриоти" построи "Руско-турския поток", по-познат като "Балкански поток", за да обслужи кремълските интереси.

"Пътната карта касае всички проекти между България и Русия. Нейното изчезване е най-голямото доказателство за тайни договорки между предишното правителство и Москва. Не може такъв документ да го няма. Нашите подозрения са, че вътре в тази пътна карта има ангажименти, за които никой не знае, нашите подозрения са, че в пътната карта има текстове, които касаят отказа на България от 1 млрд. долара неустойки по предишния договор за газ, нашите подозрения са, че е възможно терминът "Балкански поток" въобще да не съществува в пътната карта и някой да си го е измислил специално за българските граждани, което би било особено скандално.

В 46-тия Парламент зададох няколко пъти въпроса за пътната карта към служебния енергиен министър Андрей Живков, като той отговори, че тази пътна карта не може да я намери. Поисках от него да я изиска от Москва, но той не го направи - "било му неудобно". След това на Комисия по енергетика по мое предложение задължихме "Булгартрансгаз" в двуседмичен срок да намери въпросната пътна карта, но и това не се случи. Заради публичността на питанията ми е сигурно, че Москва много добре са ги чули и ако са желали, веднага са можели да пратят копие от пътната карта, но очевидно и те нямат желание тези тайни договорки да стават явни и за това не изпратиха копие. И като видях, че в България няма воля да бъде изискана тази пътна карта, а от Русия няма реакция, предприех последната възможна стъпка. С Радан Кънев поискахме от Европейската комисия, конкретно от комисаря по енергетика, да бъде изискано копие на пътната карта. Съгласно европейското законодателство България е длъжна за подобни газови договори да информира Европейската комисия и позовавайки се на тази клауза, ние изискахме копие от пътната карта. В момента чакаме резултати.


Бел.ред.
Уважаеми читателю,
14 ноември 2021 г. ще е уникален ден, когато ти ще гласуваш едновременно за конкретен човек (мажоритарен избор на президент) и за списък от хора (подбрани от и верни на задкулисието нови депутати).
Усещаш ли разликата?

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 50 гласа.

Свързани новини