"В предварителни ми анализи казах, че "Продължаваме промяната" ще бъдат първа политическа сила с 65-75 мандата. В интервю за Вашата медия в деня, когато Конституционният съд излезе с решение за гражданството на Кирил Петков, казах, че това решение на КС ще раздразни много хора в чужбина и честитих на мафията, че направиха ПП първа политическа сила. Но не е само това. Фактори са авторитетът на президента и успехите на тези двама министри - Кирил Петков и Асен Василев, в служебния кабинет, както и разкритията, които направиха. Винаги съм вярвал, че в България след протестите миналата година хора подготвени в чужбина хора ще поемат тази млада вълна и ще бъдат лидерите на промяната". Така пред ФАКТИ политическият анализатор Осман Октай коментира почти на 100% сигурната победа на "Продължаваме промяната" на парламентарния вот, проведен вчера.
Някогашният зам.-председател на ДПС бе сред малцината, ако не и единственият, който преди изборите предрече победа на ПП над ГЕРБ, като той направи това именно в студиото на нашата медия.
Като човек врял и кипял по избори в ерата на прехода, нямаше как да не го попитаме и за ниската избирателна активност на вчерашните избори, които бяха 2 в 1 - и за Народно събрание, и за президент.
"Имаше много голям отлив от всички политически формации, включително от "партиите на промяната". Например Слави Трифонов загуби близо 450-500 000 гласа, "Демократична България" има отлив от около 150 000 гласа, включително заради гафовете на Лозан Панов. При БСП също има много голям отлив, защото Корнелия Нинова през цялото време шикалкавeше относно подкрепата си за президента Румен Радев и атакуваше служебното правителство. Освен тези неща, имаше много голям отлив на избиратели заради кампанията, която на практика не се състоя в истинския ѝ смисъл. От сутрин до вечер се говореше за гражданството на Кирил Петков - от всички ваши колеги в големите национални медии и от т.нар. анализатори на статуквото през последните 30 години, след това Ковид пандемията - съобщаването на починалите всеки ден, енергийната криза, криза след криза. Всичко това бе умишлено налагано от всички партии на статуквото и задкулисието, за да има ниска избирателна активност и те я постигнаха", каза Октай.
След втората поредна изборна загуба на ГЕРБ, която се очертава, попитахме политическия анализатор дали може ли да се каже, че това е началото на края на тази партия.
"Още преди изборите казах, че вече много от техните избиратели, по-скоро от периферията и които са ангажирани с ГЕРБ отдавна, започнаха да бягат. Бойко Борисов е в изолация. Той не си дава сметка, че с това арогантно поведение към другите лидери и към техните избиратели, изолира партията си. Знаете как в тези 30 години има преориентация на този обслужващ персонал от кадри", отговори той.
Разбира се, нямаше как да подминем и третото място на ДПС.
"Движението за права и свободи проведе много агресивна кампания - така тръгнаха и така завършиха. И то не само с кандидатурата на Пеевски, която беше провокация към всички българи, но и много остро, негативно послание към нашите партньори в НАТО и Америка. Всичко това беше търсена провокация, още от времето, когато Карадайъ беше в Анкара с Ердоган. Последва и неговото арогантно поведение (б.р. на Карадайъ) по време на Консултативния съвет по национална сигурност, когато демонстративно напусна. Всички тези ходове бяха подготвена агресия, за да може да заплашат хората, че видите ли президентът Радев и служебното правителство със своите разкрития за мафията са заплаха за етническия мир в страната. Задкулисието зад модела "Доган" започна да използва знамето за етническия мир като защита. Всичко това активира и заплахата от Анкара. Аз в мои анализи казвах, че Ердоган заради вътрешните проблеми в Турция ще търси изнасяне на напрежението навън, включително сред българските мюсюлмани. И на тези избори турският президент постигна това. В съучастие с неговия приятел Бойко Борисов и пред погледа на нашите дипломатически представителства в Истанбул, Бурса, Измир и Анкара, организирано, с цялата държавна администрация, със заплахи, хората под строй бяха накарани да гласуват и те го направиха, защото са имали заплахи за санкции", заяви Осман Октай, а след това допълни, че вследствие на агресивната кампания на Движението за права и свободи, но и работата на МВР срещу контролирания вот в страната, при ДПС е имало отлив на гласоподаватели в България, но те са го компенсирали в Турция със съдействието на "диктатора Ердоган".
Бившият зам.-председател на ДПС коментира и загубата на Христо Иванов от Делян Пеевски в "лидерската битка" във Велико Търново:
"Беше очаквано Христо Иванов да загуби изборите при такъв отлив от "Демократична България". Мястото на Делян Пеевски ще оспорва Костадин Костадинов, такава е информацията ми от Търново. За разлика от предишни избори, ДПС от 12 000 са паднали на 6 000, така че мястото на Пеевски в парламента още не е сигурно", каза той за ситуацията, която също допринесе за обявената от Христо Иванов оставка като председател на партия "Да, България".
За да изчерпаме темата за парламентарния вот, попитахме Осман Октай какви са очакванията му за евентуално бъдещо управление на страната от редовно правителство, а той отговори по следния начин:
"Убеден съм, че ще има правителство с министър-председател Кирил Петков. Партиите, с които от "Продължаваме промяната" ще преговаря, са в нокдаун. И трите формации (б.р. по всяка вероятност те са БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България"), на които ще се разчита в преговорите, няма да имат много претенции. Ако "Има такъв народ" и "Демократична България" не се съгласят, има опасност да не присъстват в следващ парламент. А БСП никога не са имали толкова нисък резултат и това ще постави и Корнелия Нинова в послушно поведение за съгласие. За това смятам и ще предскажа, че тези три формации ще имат по три министерства - общо девет, което ще ги задоволи изцяло".
На финала на нашия разговор, политическия анализатор коментира така сигурния президентски балотаж тази неделя:
"Балотажът е решен. Виждайки ситуацията, Движението за права и свободи ще приключат с конфликта и конфронтацията. Аз съм убеден, че Доган и мафията около него вече нямат интерес от битки и трябва да имат поведение на оцеляване. Това значи, че на балотажа няма да подкрепят нито един от двамата кандидати явно и ще обявят, че оставят на съвестта на своите избиратели как да гласуват на балотажа. Традиционно водещият кандидат печели на балотаж. Няма да се случи това, което се случи 2001 година на Петър Стоянов. Румен Радев ще спечели. Убеден съм, че хората ще бъдат активни и Герджиков няма никакви шансове да вземе повече от 500-600 000 гласа".