Отидете към основна версия

4 838 37

Сценаристите-реформатори на изборната система засега "реформираха" единствено вота на избирателите си

  • филип станев-
  • ивайло вълчев-
  • има такъв народ-
  • итн-
  • народни представители-
  • изборна система

Дали Филип Станев и Ивайло Вълчев осъзнават, че се нареждат до Борисов, Пеевски и Карадайъ?

Филип Станев и Ивайло Вълчев
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

“ИТН никога не излъга и не подведе своите избиратели”.

Въпросното изречение стои на видно място в откровено странно структурираната начална страница на официалния сайт на ПП “Има такъв народ”.

Вероятно като продължение на това, че ИТН никога не са излъгали или подвели своите избиратели, двама души, избрани от - за да влезем в реториката на партията - суверена, за народни представители, прецениха да “дооформят” вота на суверена и вместо да станат народни представители, както суверенът е преценил, да вкарат в 47-мото Народно събрание други четирима души, за които суверенът не е преценявал.

На 19 ноември Филип Маринов Станев и Ивайло Ванев Вълчев подават заявления към ЦИК, с които искат да бъдат заличени от кандидатската листа на “Има такъв народ” и да не бъдат обявени за избрани за народни представители. Филип Станев подава заявлението си първи, веднага след това същото иска и Вълчев. По-рано, отново на 19 ноември, и двамата бяха обявени от ЦИК за избрани за народни представители съответно от по два района. ЦИК обаче уважи желанието им да бъдат заличени като кандидати от листите на ИТН и обяви следващите - вторите в листите във всеки един от четирите района, за народни представители.

Станев беше избран за народен представител от Осми изборен район – Добрички, и от Трети изборен район – Варненски. На негово място за народни представители с решение на ЦИК бяха обявени други двама души. От Добрич в 47-мото Народно събрание влиза хирургът и експерт по здравен мениджмънт д-р Ивайло Христов Христов, който беше втори в тази листа, а от Варна - офицерът Александър Атанасов Александров, отново втори в листата на ИТН за изборния район.

Ивайло Вълчев беше избран от Втори изборен район – Бургаски, и от Двадесет и първи изборен район – Сливенски. На негово място с решение за ЦИК за народни представители бяха обявени юристът Златомира Димитрова Карагеоргиева-Мострова, която беше втора в листата на ИТН от Бургас, и младият лекар Иван Руменов Клисурски, втори в листата на ИТН в Сливен.

Вместо двамата души, избрани от суверена, в 47-мото Народно събрание ще депутатстват други четирима души, неизбрани от него.

Въпросните действия идват от представители на ИТН - партия, която изначално влезе в политиката с ясното послание и обещание към избирателите си, че има волята и желанието да реформира изборната система и, за да премахне пороците в нея, от пропорционална да я превърне в мажоритарна. Реформаторите на изборна система обаче засега успяват да “реформират” единствено вота на избирателите си.

“Реформирането” в последното изречение не е с доказано негативна конотация - може би това е първата стъпка по пътя на ИТН, в който ще се превърне в истинска партия, в нeщo пoвeчe oт бeзфoрмeнo прoдължeниe нa тeлeвизиoннa прoгрaмa, кoятo търcи винaтa в уcтрoйcтвoтo нa cиcтeмaтa, a нe в хoрaтa, кoитo циркулирaт в нeя. Дори и така да е обаче, защо по този начин?

“Има такъв народ” е много странна партия. Не успявам да разбера нито как се взимат решенията в тази партия, нито какви са органите ѝ. Разбира се, в устава ѝ се говори за Национален съвет, Национална конференция, Изпълнителен съвет, Арбитражноконтролна комисия и т.н., но на практика виждахме единствено как Трифонов предлага проектокабинети от екрана. Каквото важно има за казване, ни се казва от студиото в стерилна среда.

Може би ИТН тръгва по пътя на caмoдeфинирaне - осъзнаването, изграждането на истинска политическа идентичност с изпращането в парламента на експерти, а не на сценаристи. А може би нищо подобно - може би това са поредните решения на ИТН, които няма да разберем защо и как са взети или по-лошо - може би лидерите започват да се крият от публичността (Трифонов го практикува още от 45-тото НС). И в двата случая обаче отказите от заемане на депутатско място по този начин не е приемлив.

Доколко законно е желанието на някого да бъде заличен като кандидат за народен представител, след като вече е поискал доверието на избирателите, изконсумирал е тяхната подкрепа и е бил избран, нека Върховния административен съд прецени. Жалба срещу решението на ЦИК да не обяви за избран Бойко Борисов вече подаде активистът на “Зелено движение” Иван Калчев, традиционно гражданско сдружение “БОЕЦ” също обжалва този тип решения пред ВАС.

Моралният казус обаче е налице - ако не за друго, защото точно с искане да не бъде обявяван за избран за народен представител, от депутатско място се отказа Бойко Борисов и след 4 април, и след 11 юли, и сега - след 14 ноември. Същото направиха Делян Пеевски и Мустафа Карадайъ след евроизборите през 2019 година. Дали Филип Станев и Ивайло Вълчев осъзнават, че се нареждат до Борисов, Пеевски и Карадайъ?

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 49 гласа.

Свързани новини