Отидете към основна версия

2 489 12

Пламен Горанов – мъченикът на „българската пролет“

  • мъченикът-
  • „българската пролет“-
  • „the vienna review”
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

36-годишният Пламен Горанов се е самозапалил пред общината във Варна в знак на отчаян протест срещу политиката на стриктни икономии на правителството. Това коментира в статията  „Пламен Горанов – мъченикът на „българската пролет“ австрийското списание „The Vienna Review” .

Той е един от шестте самозапалили се в България в рамките на месец. Горанов е призовал за оставка на кмета на Варна Кирил Йорданов и на „всички членове на Общинския съвет“. Според свидетели след размяна на вербални обиди между него и охранителите протестиращият се е залял с три литра бензин и се е запалил, запознава читателите си „The Vienna Review”  .

В статията се отбелязва още, че кметът Кирил Йорданов е подозиран, че е замесен в незаконни сделки с българската бизнес група ТИМ, която според публикувани в Wikileaks дописки на бившия посланик на САЩ в София Джеймс Пардю под заглавие „ТИМ – новият лидер на българската организирана престъпност“ е описана като конгломерат, контролиращ морския град чрез бившия кмет.

Въпреки, че Йорданов отрича обвиненията, бившият министър на регионалното развитие, а сега президент на България Росен Плевнелиев заяви пред медиите, че община Варна е разрешила строежи в защитената зона „Алея първа“ в морската градина на града като е продала общинска собственост на Варна Холдинг – фирма, близа до ТИМ.

Припомня се, че ескалацията на напрежението е започнала с масови протести през средата на януари срещу електроразпределителните дружества - чешкото ЧЕЗ, австрийското EVN и Енерго Про заради високите сметки за електричество. Протестите прераснаха в искания за прекратяване на корупцията и оставка на премиера Бойко Борисов.

На 17 февруари пред около 30 000 протестиращи във Варна Горанов посочи тези, които вижда като истинската причина за мизерията на хората - корпоративния мафиотски „октопод“ ТИМ.

Посочва се, че три дни по-късно Борисов подаде оставка след като демонстриращи бяха ранени от полицията на Орлов мост, мястото на бунтовете в София през 1997 г. Под натиска на подкрепящите Горанов кметът Йорданов се оттегли на 6 март след повече от 10 години управление.

На 7 март на България бе отказано да се присъедини към Шенген. На 14 март бе разпуснат парламентът.

Списанието цитира и немският разследващ журналист Юрген Рот, според когото „хората не виждат изход“. В книгата си „Новите български демони“ Рот обвинява отчасти ЕС заради „нео либералната“ му политика на строги икономии. Отказвайки да реагира срещу „катастрофалните“ социални условия в България, Западът подхрани предпоставките, довели до самоубийството на Горанов. България загуби вяра в демокрацията, казва Рот.

Според журналиста Иво Инджев постъпката на Горанов може и да окаже ограничено влияние върху политиката на страната, но ТИМ просто ще бъдат по-внимателни при прикриването на действията си, а натискът върху медиите от страна на мафията ще нарасне.

Българският ТИМ означава отбор и е акроним от имената на основателите на компанията Тихомир Митев, Иво Каменов и Марин Митев, отбелязва списанието. През 2003 г. ТИМ е собственик на повече от 150 компании (сред които Централна корпоративна банка, Бългериан Еър и Химимпорт) с над 10 000 служители, които според Марин Митев произвеждат 5% от БВП в страната. Според Рот ТИМ работи с европейски и немски мултинационални компании като Фрапорт АД във Франкфурт, Алианц, (европейски) банки и Луфтханза. Разкрития в Wikileaks определят ТИМ като замесени в изнудване, рекетиране, сплашване, проституция, хазарт, трафик на наркотици и кражби на коли.

Главният изпълнителен директор на ТИМ Каменов отрича обвиненията на Рот и заявява, че няма фирма от дружеството, която да не е проверявана от българските власти. „Знам как живеят хората на Запад. Случващото се в България е пълно нарушаване на правата на човека от полицията и данъчните. Те не се спират пред нищо. За мен това е социализъм.“

В памет на Пламен Горанов се събират средства за изграждане на паметна плоча, а негови привърженици се надяват мястото, на което той се запали, да се преименува на площад „Плам“.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Година от смъртта на Пламен Горанов

    Днес се навършва година от смъртта на Пламен Горанов. 36-годишният мъж се самозапали рано сутринта на 20 февруари миналата година пред общината във ...
    03.03.2014
    1 332
    1
  • 40 дни от смъртта на Пламен Горанов

      Днес се навършват 40 дни от смъртта на Пламен Горанов. В памет на самозапалилия се във Варна мъж в няколко града ще бъде организирано бд ...
    11.04.2013
    886
    1