Мирише ли ви на война? Страхувате ли се? Имате ли основания да се притеснявате? Защото според разни факти, които ни поднасят, може всеки ден да избухне война между Русия и Украйна, а региона е на един хвърлей място, ей там отвъд Черно море. Ето американците си изнасят персонал от посолството им в Киев, Джонсън изпраща противотанкови ракети на Зеленски, НАТО повишило обявява бойната си готовност планира се предислоциране на войски части на НАТО към източните територии, включително и в България, испански и нидерландски изтребители ще пристигнат да помагат за охрана на въздушното ни пространство. Дрънкането на оръжия се засилва с всеки изминал ден и ни плаши, да не би да бъдем въвлечени в някаква война и Русия ни удари с някакви ракети? Защо да не го направи, след като има реална възможност САЩ и НАТО да ни инсталират ракети срещу тази държава с цел” противопоставяне на руската заплаха”. Какво трябва да правим, как да се защитим?
Това мнение излага пред "Епицентър" дипломатът Антон Гицов. Работил е 6 години като международен служител в ООН, Ню Йорк, бил е Културен аташе в българското посолство във Вашингтон от 1989 до 1992 г.
Отговор ни дава не кой и да е, а бившият началник на отбраната и бивш председател на парламентарната комисия по отбрана и сигурност генерал Константин Попов. Без всякакво забавяне да се извърши модернизация на отбранителните способности, да се закупува съвременна бойна техника. "Ние трябва да повишим своите отбранителни способности, защото ако не искаш война, трябва да се готвиш за война"- заявява той. В тон му приглася и компрометираната ни бивша посланичка в САЩ Елена Поптодорова, според която било очевидно „че трябва да се въоръжим, да укрепим собствената си сигурност”. Не остава назад и видният политолог Огнян Минчев, според който "България трябва да вземе важни решения да повиши нивото на своята отбранителна способност”.
Е това ако не е дрънкане на оръжия, здраве му кажи. Тези хора ни стресират, става страшно, казват, давайте да се въоръжаваме. Ако искаме мир, да се готвим за война, убеждава ни генерал Попов. Но на война срещу кого? Защо не изплюят камъчето и не кажат- срещу Русия? Да признаят както навремето направи бившия премиер Борисов, който заяви, че ако стане война с Русия, ще се бием на страната на НАТО. Ето и сега той поиска да се свика извънредно заседание на Народното събрание по конфликта Русия- Украйна, един вид положението е напечено, трябва да вземем спешни мерки. Но какво става всъщност става на границата между тези две държави?
Ако се вярва на официалната пропагандна, Русия е струпала почти цяла армия на границата с Украйна и може всеки ден да я нападне. Защо, официалната пропаганда, чужда и наша не обяснява.
Обясни го прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков. Има огромна концентрация на украински войски и техника по линията на съприкосновение в Донбас- каза той- което говори за подготовка за настъпление.
Донбас както е известно е област, което е с преобладаващо руско население и след преврата с чужда помощ в Киев през 2014 г., когато на власт дойде антируско правителство, с желание да присъедини държавата към НАТО г. , в Донбас на референдум гласуваха за създаване на Донецка република. Която не е призната от никого, както и създадената по това време също с референдум Луганска република. Тези референдуми бяха знак, че населението на тези области по- скоро ще се отцепи от Украйна, отколкото да остане като част от евентуално бъдеща натовска държава, враждебна на Русия. Това не се хареса естествено на Киев, особено по отношение на Донбас, който е важен промишлен център, с големи запаси на въглища и руда. Избухна война, в резултат на която до сега са загинали близо 14,000 души от дете страни. Русия естествено не остана безразлична и Донбас и досега получава необходимата подкрепа. Намеси се и международната общност и се стигна до подписването на т. нар. Мински споразумения от 2014 и 2015г. Споразуменията предвиждаха прекратяване на бойните действия и изтегляне на тежките въоръжения от двете страни с цел създаване на зона за сигурност с ширина най-малко 50 километра една от друга, и провеждане на конституционна реформа в Украйна с цел децентрализация на отделни райони в Донецка и Луганска област (Донецката област е част от Донбас) и провеждане на местни избори за установяване на местно самоуправление н тази райони.
Да сте чули или за изпълнението на тези клаузи? Близко до ума е, че донбасци нямат интерес от война с Украйна, те са си постигнали своето, но не е същото за Украйна. Минските споразумения бяха подписани от Порошенко, но него вече го няма, ще го съдят за корупция, а президент стана актьора- комик Зеленски, който обеща да върне някак на Украйна тези две загубен територии и Крим. На него тази Мински споразумения не му харесват, местно самоуправление в Донецката и Луганската област означава, че те ще останат проруски настроени и ще пречат за осъществяването на мечтата му -присъединяване на страната му към НАТО. Затова е и решил е, че ще се справи веднъж завинаги най- напред с Донецката република и е започнал подготовка за настъпление, но не е предвидил това, че Русия няма да му позволи да осъществи тази авантюра. Логиката говори- Русия неминуемо ще защити руското население там. Така направи навремето Великобритания, когато Аржентина установи контрол на прилежащите Малвински острови, които считаше за своя територия. Но там живееха значителни маси англичани. И Великобритания изпрати през 1982г. военен флот на хиляди километри разстояние за да ги защити, спечели войната с Аржентина и днес Малвините се наричат Фолклендски острови и са британска задморска територия.
Истината е, че война няма да има между Русия и Украйна, поне не такава, която да заплашва националната ни сигурност, колкото и да ни плашат. Ако Зеленски влезе в Донбас, ще бъде принуден бързо да излезе. Това призна косвено американският президент Байдън, който заговори за възможност само за някакъв локален конфликт там. В който случай САЩ и НАТО няма да се намесят, най много да предприемат нови санкции, които отдавна не плашат Русия. По сериозна война би могла да избухне, ако се предприемат стъпки за присъединяване на Украйна към НАТО. Това Русия няма да позволи, защото нейната национална сигурност ще бъде поставена под угроза. Че така може да стане го заявява консервативният американският политик и коментатор Патрик Бюканан. Още на 21 декември 2021г. той писа: „Путин ясно казва- или САЩ и НАТО ни дават юридически гаранции, че Украйна няма никога да се присъедини км НАТО и да се превърне така в база с въоръжения застрашаващи Русия или ние влизаме там и ще си осигурим такава гаранция”. А при такъв развой на събитията предупреди приближеният до Кремъл руският политолог Александър Дугин, Украйна може да бъде разделена на две- източната проруска част да се отцепи и присъедини под някаква държавна форма с Русия, а западната да бъда оставена на произвола на съдбата. На 19 януари т. г. Патрик Бюнакан даде следният съвет на американският президент Байдън: ”Ако не възнамеряваме да разширяваме НАТО още на Изток, за да включим Украйна и Грузия, защо не го заявим и така да отстраним претекста Путин да нападне Украйна?”. Вестник Ню Йорк Таймс в редакционен коментар писа: „ Тревогите на г-н Путин не може да бъдат напълно отхвърлени. Ако Украйна се присъедини към НАТО , атлантическия съюз ще има 1,640 клм. сухопътна граница с Русия, нещо с което никоя велика сила няма да се съгласи”.
Преди дни английският публицист Питър Хитченс публикува в неделният Дейли Мейл колонка със заглавие „ Опитай се да наръгаш мечката с остен - и ето какво ще стане”. Путин може да е всякакъв- писа той- но не е луд да нападне Украйна, защото нищо няма да спечели от това. Той не е Хитлер или Сталин, той няма някаква идеология като тях. Но той се оплаква от години от експанзията на НАТО в Източна Европа. Путин посочва, че Москва е приела навремето обединението на Германия и разпада на Съветски съюз, а Западът е обещал в замяна да не разширяват НАТО на изток. Хитченс цитира големият американски дипломат Джордж Кенан, който е признал, че експанзията на НАТО до руските граници е най- голямата грешка в периода след Студената война. И Хитченс предупреждава- когато се опитваш да намушкаш мечката с остен, тя ще те атакува. И ако го направи, няма за какво тогава да обвиняваш мечката.
„Ние, руснаците, никога не сме искали войни - казва Алексаднър Дугин- Но винаги сме воювали. И винаги сме побеждавали”.
Да се готвим за война, призовава нашият генерал Константин Попов. Да се въоръжаваме, ако искаме да осигурим мир. Да се въоръжаваме, призовават Поптодорова и Минчев . С Русия трябвало да се говори с отлично въоръжение, заяви в предаването „120” минути бившият външен министър Соломон Паси.
Това не е просто само дрънкане на оръжие. Това са мнения на ястреби, в пълно отличие от мненията на такива видни консервативни американци като Кенан и Бюканън, които никога не са хранели симпатии към Съветския съюз и Русия, но които проявяват здрав разум и говорят за избягване на опасността от война, като се спре разширяването на НАТО към руските граници, а не за превъоръжения и подготовка за война.
В момента у нас, в България са налице две тенденции. Първата е - организирано отвън и отвътре демонизиране на Русия, с цел е да изкорени русофилията в българския народ и Русия да бъде представена като заплаха за националната ни сигурност. И свързана с нея втора тенденция- да продължи харченето на милиарди за въоръжение- както за прословутите американски изтребители F15, които вече излизат от употреба от американските ВВС, но и за кораби и други тежки въоръжения. И най- бедната държава, с най- голяма смъртност, чието население се топи от липса на добро здравеопазване и поради масова емиграция в чужбина в търсене на препитания, да финансиран по този начин чуждите производители. И да се пълнят джобовете на българските посредници и разни доларджии. И ако бъдем въвлечени във война, която не ни касае, да ни се случи това, което ни се случи в началото на четиридесетте години на миналия век, когато други русофоби и гарманофили ни въвлякоха във Втората Световна война и доведоха на страната ни втора национална катастрофа.
„ В случай на конфликт между Русия и Украйна, хърватските власти ще изтеглят целия си военен персонал от силите на НАТО в Източна Европа- съобщи президентът на републиката и главнокомандващ на хърватската армия Зоран Миланович .
Де да бяхме имали държавни лидери от такъв мащаб като него, а не такива, които се надпреварват, кой да осъди на- силно „руската агресия” спрямо Украйна и да изкаже верноподаническа привързаност към НАТО и готовност да изпълним, „съюзническите ни задължения „ каквото и да ни струва това.