Отидете към основна версия

2 437 13

Адв. Василев за ФАКТИ: Още при създаването му имаше съмнение, че спецправосъдието ще е политически инструмент

  • адв. емил василев-
  • емил василев-
  • специализирано правосъдие-
  • спецправосъдие-
  • спецпрокуратура-
  • спецсъдът-
  • закриване

Радващото е, че днес то бе закрито от мнозинството на промяната

Адв. Емил Василев; Кадър: bTV
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Специализираните прокуратури и съдилища бяха официални закрити преди минути след гласуване на второ четене в Народното събрание.

Посредством този акт първата крачка към мащабна реформа в правосъдието е направена.

От ФАКТИ днес въпроса: трябваше ли "спецправосъдието" да бъде закрито, поставихме на адв. Емил Василев, който има опит и като народен представител.

Ето как отговори той на този въпрос на медията ни:

"Според мен категорично да. Аз бях депутат, когато беше създадено специализираното правосъдие и много добре си спомням, че идеята беше лансирана от Цветан Цветанов по чисто политическа линия. Още тогава възникнаха съмненията, че спецправосъдието ще е политически инструмент. Или ако не бъде политически инструмент, то това е едно решение с политически характер. Лично за мен един такъв инструмент на правосъдието, който е бил политически създаден, трябва да бъде и политически премахнат."

"Двете неща, заради които уж се създаде специализираното правосъдие, бяха борбата с организираната престъпност и корупцията. Защо това се оказа неефективно - защото нямаме независима прокуратура, която да прави тези разследвания. Не давам за пример румънския модел, който е много специфичен, сложен. Но ако в България наистина имаше желание за борба с корупцията, трябваше да бъде създадена отделна, независима прокуратура за борба с организираната престъпност и корупцията, с отделен главен прокурор. Когато имаме отделна прокуратура с отделен главен прокурор, това категорично означава независимост. Или поне е сериозна, основна стъпка към независимост. При настоящата специализирана прокуратура в общия кюп на Главна прокуратура, за каква независимост можем да говорим? Според мен за никаква", даде идея адв. Василев.

Юристът даде и още един аргумент за порочността във вече закритото т.нар. "специализирано правосъдие".

"Има един момент, който е важен от чисто експертна гледна точка. И той е, че всъщност в промените, които се направиха в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) по въпроса за подсъдността - тоест кои престъпления са в ресора на специализираните прокуратури и съдилища, не беше използван принципът за вид престъпления, a принцип за лица, извършили престъпление/я. И бяха започнали да изреждат: престъпления, извършени от съдии, престъпления, извършени от депутати и пр. длъжностни лица. Това е сбъркан принцип. Трябва да има специализация по вид престъпления, а не по вид на лицата, които евентуално са ги извършили. С този модел - по вид на лицата, идва политическата репресия."

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 16 гласа.

Свързани новини