Отидете към основна версия

3 374 12

Какъв е залогът за Китай при визитата в южната част на Тихия океан

  • китай-
  • австралия-
  • соломонови острови-
  • тихи океан

САЩ са традиционната велика сила в региона, но Китай се стреми да навлезе в него, особено чрез Соломоновите острови, държава на по-малко от 2000 километра от Австралия

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Външният министър на Китай Ван И тази седмица е на обиколка в южната част на Тихия океан с 20-членна делегация, което демонстрира нарастващото военно и дипломатическо присъствие на Пекин в региона.

САЩ са традиционната велика сила в региона, но Китай се стреми да навлезе в него, особено чрез Соломоновите острови, държава на по-малко от 2000 километра от Австралия. В знак на загрижеността на Австралия новата външна министърка Пени Уонг се отправи на посещение във Фиджи по-малко от седмица след като нейната Лейбъристка партия спечели националните избори.

Следва преглед на обиколката на Ван и вероятните резултати от нея.

НАКЪДЕ СЕ Е ЗАПЪТИЛ ВАН?

Очаква се, че Ван ще посети Соломоновите острови, Кирибати, Самоа, Фиджи, Тонга, Вануату, Папуа Нова Гвинея и Източен Тимор по време на своята 10-дневна обиколка.

Посещенията подчертават стремежите на Китай да се установи в региона, който по традиция поддържа близки връзки с основните съперници на Пекин, включително САЩ и Австралия. Китай също така води продължителна борба за влияние заради Тайван. КНР смята самоуправляващия се остров за своя територия и се противопоставя на взаимодействия с чужбина, третиращи Тайван като автономен и независим, но четири страни в южната част на Тихия океан са сред намаляващия брой на официалните дипломатически съюзници на Тайпе.

По-силно китайско присъствие в южната част на Тихия океан би могло да позволи на кораби на неговите военноморски сили да посещават пристанища там и евентуално да разполагат служители и оборудване в база в региона. Това би усложнило отбранителната стратегия на САЩ, особено що се отнася до плановете за възпиране на какъвто и да е евентуален китайски ход за превземане на Тайван, който би могъл да въвлече и Япония и други съюзници.

КАКВО СТОИ ЗАД НОВИТЕ ДИПЛОМАТИЧЕСКИ УСИЛИЯ?

Под управлението на Си Цзинпин Китай разшири своята икономическа и дипломатическа мощ в чужбина чрез инициативата "Един пояс, един път", която цели да свърже Източна Азия с Европа и отвъд нея чрез пристанища, железопътни линии, електроцентрали и друга инфраструктура.

Резултатите са смесени - държави, които са своеобразни клиенти на Китай в рамките на инициативата, като Шри Ланка и Пакистан, се оказаха силно задлъжнели, а развити страни изтъкнаха като аргумент националната си сигурност с цел въвеждане на забрани за подкрепяни от правителството китайски компании, включително телекомуникационния гигант "Хуавей". Южнотихоокеанският регион обаче остава относително отворен за китайските усилия на ниска цена и с потенциално висока печалба.

Китай като цяло остана встрани от въпроса за руската инвазия в Украйна и неговите висши ръководители не са напускали страната от повече от две години на фона на въведените стриктни мерки за ограничаване на ковид и влошаващите се връзки със САЩ, Канада и ЕС. Предвид стремежа на Си да си осигури трети петгодишен мандат начело на управляващата Комунистическа партия, една външнополитическа победа би му помогнала да затвърди властта си и да отблъсне критики на управлението му на пандемията и нейната икономическа цена.

КАКВО Е СЪДЪРЖАНИЕТО НА ПАКТА МЕЖДУ КИТАЙ И СОЛОМОНОВИТЕ ОСТРОВИ?

Споразумението би могло да позволи на Китай да изпрати сили за сигурност на Соломоновите острови по искане на тяхното правителство за мисия, описана като мироопазваща. То също така ще позволи на кораби от китайския военноморски флот да посещават пристанища за попълване на провизиите и осигуряване на отдих на моряците, което би могло да доведе до постоянно присъствие на островите.

САЩ казаха, че ще предприемат неуточнени действия срещу Соломоновите острови, ако споразумението с Китай представлява заплаха за интересите на САЩ или техните съюзници.

КАКВО Е ОСНОВНОТО ОПАСЕНИЕ НА АВСТРАЛИЯ?

Освен притесненията заради китайската експанзия в обширния Тихи океан, новото правителство в Австралия призова Пекин да отмени търговските санкции, ако иска да възстанови двустранните отношения.

Поздравителното писмо на китайския премиер до премиера Антъни Албанезе по случай неговата изборна победа беше широко възприето като разхлабване на продължилата две години забрана на Пекин за междуправителствени контакти на високо равнище с Австралия. Премиерът Ли Къцян каза, че Китай е готов да работи с Австралия за подобряване на връзките, които се сринаха, след като Австралия прие закон, насочен срещу китайското влияние в своите избори и политически дискурс.

В отговор през последните години Китай създаде редица официални и неофициални търговски бариери за набор от австралийски стоки за износ на стойност милиарди долари, включително въглищата, виното, ечемика, говеждото месо и морските дарове.

КАКВИ ДРУГИ ПЛАНОВЕ ИМА КИТАЙ В РЕГИОНА?

Съгласно проект на споразумение, получено от Асошиейтед прес, Китай иска 10 държави в Тихия океан да сключат споразумение с него, в което се уреждат всякакви въпроси, от сигурността до риболова.

Проектът показва, че Китай иска да разшири сътрудничеството в областта на правоприлагането, съвместно да разработи план за риболова, да засили сътрудничеството при експлоатацията на интернет мрежите в региона и да създаде културни "Институти Конфуций" и училища.

Ван се надява, че страните ще подкрепят проекта на споразумението като част от общо комюнике след среща на 30 май на Фиджи с другите външни министри.

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 12 гласа.

Свързани новини