Отидете към основна версия

4 459 40

Скъпотия и бедност: такава инфлация Турция не е виждала от близо четвърт век

  • турска лира-
  • турция-
  • инфлация-
  • пари-
  • доходи-
  • реджеп ердоган-
  • бедност

През август инфлацията в Турция е надхвърлила 80 процента – най-високата от 24 години насам

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Потребителските цени в Турция са достигнали през август нов рекорд – по-скъпо не е било от 24 години насам. Стоките и услугите са поскъпнали средно с 80,21 процента в сравнение със същия месец на предходната година. Само за един месец поскъпването е с нови близо 1,5 процента. С това тенденцията за покачване на инфлацията продължава вече 15-и месец без прекъсване.

Скъпите суровини надуват инфлацията

Разходите за транспорт, включително цените на горивата, през миналия месец са се увеличили със 117 процента, тези на хранителните продукти и безалкохолните напитки – с повече от 90 процента, а мебелите и домакинските уреди са поскъпнали средно с 92 на сто спрямо август 2021 година.

Сред основните причини за поскъпването е войната на Русия срещу Украйна, взривила цените на суровините. Турция е бедна на суровини и разчита на внос, а високите им цени в момента се отразяват пряко на крайните потребители – не само в Турция. За тежкото положение допринася също и слабата турска лира, тъй като въпросните суровини се плащат с щатски долари. А обезценената турска валута допълнително оскъпява вноса.

Пикът се очаква през есента

Само през миналата година турската лира поевтиня с 44 процента спрямо долара а от началото на тази – с нови 27 процента. Причината за това е странната политика на турската Централна банка, която от миналата есен насам намали лихвите на няколко стъпки от 19 на 14 процента. Икономическата логика е друга: срещу поскъпването се препоръчва повишаване на лихвите. По-ниските лихви правят дадена валута неатрактивна за вложителите. Президентът Реджеп Ердоган се опитва с ниските лихви да стимулира икономиката. Централната банка очаква пикът на инфлацията да бъде достигнат тази есен, когато тя може да удари и 90 процента, а прогнозата на турското правителство е след това инфлацията да започне да спада: до 65 процента до края на годината, и до 25 процента към края на 2023-а.

Колко достоверни са данните?

Актуални допитвания показват обаче, че много турци не вярват на официалната статистика. Всеки втори анкетиран е на мнението, че цените са се увеличили с много повече от това, което твърдят властите. Същото се отнася и за опозицията, както и за много турски икономисти – те също не вярват на официалната статистика.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 20 гласа.

Свързани новини