БСП в Столичния общински съвет има два приоритета тази есен - отопление на достъпна цена през зимата и социален бюджет за 2023 година. Още по темата пред ФАКТИ говори Иван Таков, председател на БСП - София и на групата на социалистите в Столичния общински съвет.
- Г-н Таков, много се говори за газ и парно. Каква е ситуацията с "Топлофикация - София" към днешна дата?
- Никак не е добра. Към днешна дата е под въпрос самото съществуване на "Топлофикация" като общинско дружество. Основната вина за това носят лично кметът Фандъкова и управляващите Столична община от ГЕРБ с техните присъдружни партии през последните 15 години. Неоспорим факт, който не трябва да пренебрегваме. Свидетели сме на цялата история на прогресивно натрупалите се задължения през годините. И всичко това заради съпротивата на управляващите от ГЕРБ "Топлофикация" да бъде модернизирана. Като прибавим недоброто управление на дружеството през годините, липсата на контрол от страна на управляващите го и повишаването на цената на газа в пъти през последните 12 месеца, стигаме до днешното му изключително тежко състояние. Очевидно е, че "Топлофикация - София" не може да продължава да работи по този начин.
- Дълговете на "Топлофикация - София" стигнаха над 1 млрд. лв., но една част бяха прихванати, защото централата произвежда електричество. В момента колко са и гарантирана ли е зимата на софиянци?
- Задълженията преди прихващането бяха 1,3 млрд. лв. Сега са 700-800 млн. лв. При високите цени на газа в момента и при съществуващата регулаторна рамка, "Топлофикация - София" започва да генерира по 200-250 млн. лв. нови задължения всеки месец. Това са колосални суми. Ако продължава така, в края на отоплителния сезон задълженията на дружеството може и да надхвърлят 2,5 млрд. лева. Това означава, че дългът ще е по-голям от активите на дрежеството...
- Каква ще е цената, на която ще се топлят столичани?
- С колегите от групата на БСП в Столичния общински съвет държим и настояваме да няма ново увеличение на цената на парното от 1 януари 2023 година. За нас беше много странно и необяснимо повишението с 40% от 1 юли, което КЕВР наложи, защото тогава изпълнителният директор на "Топлофикация - София" каза, че от дружеството са поискали увеличение от 25-30%. След тези шокови 40%, ново увеличение от 1 януари категорично ще направи цената на парното социално непоносима. Затова нашата основна задача сега е да подсигурим на столичани парно и топла вода през зимата на поносима цена.
- Вие настоявате за неотменима гаранция от държавата, че "Топлофикация" ще остане публично дружество, а няма да бъде приватизирано, продадено или концесионирано. Какви предложения има?
- Напълно безкомпромисни сме в защитата на нашата позиция "Топлофикация - София" да остане публично дружество. То не бива да бъде приватизирано, концесионирано или продавано. "Топлофикация - София" е стратегическо дружество от национално значение, което гарантира отоплението и топлата вода на над 450 000 абоната. Около 1 милион души ползват услугите му. След идеята, заявена от министъра на енергетиката Росен Христов, държавата да придобие "Топлофикация - София", все още няма официално писмено предложение за това. Ако стигнем до подобно решение, групата на БСП ще настоява Столична община да запази дял в "Топлофикация - София", за да имаме гаранция, че дружеството няма да бъде продадено, концесионирано или приватизирано. "Топлофикация - София" има много сериозна социална функция и е от изключително значение за енергийната система на цялата държава, не само за София.
- Предвид шока от цената на електроенергията бюджетът на Столична община буквално се преобърна. Каква е ситуацията в момента. Къде се насочват най-много пари и как се погасяват задълженията на метрото, например?
- Столичният транспорт изпитва много сериозни затруднения в момента. Държавата помогна със 75 млн. лв., с което облекчи положението, но временно. Ако високите цените на тока и газа запазят тези нива или продължат да се покачват, отново ще има проблем. По-голямата част от новите автобуси са на ток и газ. За да задържим нивото на обслужване в градския транспорт, ще се наложи голяма част от бюджета на Столична община да бъде пренасочен за покриване на разходите на транспорта.
- За сметка на какво?
- За смека на част от инфраструктурните проекти. Има и нещо друго, което не бива да пропускаме. Става въпрос за касовото изпълнение на бюджета за 2021 година в частта "капиталова програма", който е изпълнен едва на 46%. Това означава, че около 300 млн. лв. са останали неизразходвани. Да, част от тези средства са по програми и няма как да бъдат пренасочвани. Другата част обаче може да бъде използвана за покриване на разходи в транспорта.
- Работи ли се вече и по бюджета за 2023-а?
- Групата на БСП работи. Още на първата сесия за сезона заявих, че имаме два приоритета тази есен - отопление на достъпна цена за гражданите през зимата и социален бюджет за 2023 година. Вижте, бюджетът не е просто преразпределение на средства. През него налагаме политики, които създават устойчивост. Ние ще защитаваме тези политики, чрез които гражданите на София ще бъдат ползватели на целия ресурс, който общината може да им предложи през този бюджет. От децентрализацията на бюджетни средства към районните кметове, през решаване на хроничния проблем с осигуряване на места в общинските детски градини и ясли и с недостига на общински жилища. Своевременно и качествено усвояване на средствата за ремонт на уличната и тротоарна мрежа в кварталите на София, както и доброто и законосъобразно стопанисване и управление на общинската собственост и търговските дружества. Столичани имат право на достъп до всички обществени блага. И тези блага, а не услуги, са отоплението на домовете, водоподаването, жилищната политика, транспортът, образованието, здравеопазването. Именно ние, общинските съветници, сме избраните от гражданите да им осигурим качествен, удобен и възможен достъп до тези блага на социално поносими цени.
- Продължава проблемът с осигуряване на места в общинските детски градини и ясли и с недостига на общински жилища. Какво се случва?
- По отношение на проблема с липсата на места в детските градини и ясли, само един пример ще дам. В Бюджет 2021 на Столична община бяха предвидени 22 млн. лв. за изграждане и ремонт на детски ясли. Изразходвани са едва една четвърт от тях. Резултатът какъв е? 10 000 деца без места в яслите и детските градини тази година. Потресаваща е липсата на административен капацитет в Столична община, който да изпълни това, което сам е планирал. Помните ли, че през 2009 година, когато Йорданка Фандъкова стана кмет на София, за 10 000 деца нямаше места в детските градини и ясли. Днес, 13 години по-късно, отново за 10 000 деца няма места в детските градини и ясли. Ако това не е системен проблем, показващ липса на капацитет за справяне с него, не зная какво е. Същото е положението и с общинските жилища. В момента броят им е 7000, а чакащите да бъдат настанени са над 11 000. А ясна стратегия за общинските жилища така и няма вече 10 години. Или поне от толкова лично аз предлагам и настоявам да бъде изработена. Имаме решения, но няма кой да ни чуе...