Отидете към основна версия

5 101 47

Шантаж на преговарящите

  • бесарабски фронт-
  • украйна-
  • русия-
  • война-
  • виталий портников-
  • мир-
  • преговори-
  • шантаж-
  • владимир путин-
  • володимир зеленски

Никой не трябва да се поддава на изнудване

Снимка: Министерство на отбраната на Украйна
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Шантаж на преговарящите
© Виталий Портников

На Запад все по-често се говори, че военните поражения на Русия ще принудят Владимир Путин да се откаже от продължаването на агресията срещу Украйна и да започне преговори с Киев. Въпреки това изявлението на прессекретаря на президента на Русия Дмитрий Песков, че унищожаването на украинската гражданска инфраструктура е следствие от отказа на украинската страна да преговаря, добре илюстрира как в Кремъл си представят подобни преговори.

Принуждение към капитулация

Ако Путин наистина искаше реално споразумение, а не капитулацията на Украйна, той нямаше да смята за възможно да действа като лидер на терористична организация, която се опитва да вземе милиони хора за заложници. Но унищожаването на гражданската инфраструктура е преди всичко опит Украйна да бъде принудена да капитулира. По един или друг начин. Не може да спечели на бойното поле, трябва да се отказва от вече окупирани територии - добре, в такъв случай може да се надява само на унищожаването на инфраструктурата. На това, че украинското ръководство ще бъде принудено да се предаде пред перспективата за глад, студ и болести. Операцията “Освобождение от нацистите” продължава.

Ето защо е ясно, че не трябва да се очаква конструктивен подход към какъвто и да е преговорен процес от руския президент, нито желание за прекратяване на войната. Путин е заинтересован от капитулацията на Украйна. Да, може би в новата ситуация амбициите за капитулация могат да бъдат ограничени и руският президент няма да предяви претенции - засега - върху цялата територия на Украйна. Но той ще поиска поне признаване на руския суверенитет над Крим и четири други украински региона, които са анексирани от Москва.

И когато същият Дмитрий Песков твърди след освобождаването на Херсон от украинските войски, че няма защо да се тревожим за това, „ние ще върнем всичко“ - това изобщо не е опит да се направи добро лице в лоша игра. Те там в Кремъл наистина могат да бъдат сигурни, че когато украинците нямат ток, отопление и вода, те наистина ще върнат всичко сами и дори ще изтеглят войските си от всички „руски територии“. Самите те ще поискат „да върнат всичко“: и не се знае дали тогава Владимир Владимирович ще се съгласи с техните искания.

Война срещу жени и деца

Погледнат отвън, този подход може да изглежда като лудост. Но тази лудост е истинският политически свят на Владимир Путин. Политикът, който ръководи държавата в момента на нейното военно поражение, трябва да се интересува преди всичко от това как да излезе от войната с най-малко загуби. Но това е от логическа гледна точка, от гледна точка на реалността и отговорен подход към бъдещето. С Путин нещата могат да бъдат съвсем различни. Руският президент може да смята, че най-накрая е намерил правилния подход към войната, че руските ракети и иранските дронове могат да бъдат много по-ефективни от неговата армия. Той не иска повече да се сражава с войници. Той иска да воюва с жени и деца.

Ето защо изходът от войната сега зависи не само от победите на армията, но и от способността да се поддържа стабилност в тила. От доставките на западни оръжия и системи за ПВО. От героичния труд на украинските енергетици, които буквално на всеки няколко дни са принудени да ремонтират и възстановяват оборудване, повредено от руските атаки. Сега именно енергетиците са „боговете на войната“.

И разбира се, изходът от войната зависи от здравия разум на Запада. Не се съмнявам, че консултациите, които се проведоха между Джейк Съливан и Николай Патрушев, или между Уилям Бърнс и Сергей Наришкин, също биха могли да се отнасят до възможността за прекратяване на военните действия. Увеличаването на разговорите във Вашингтон за преговори, че военните поражения на Русия отварят прозорец за консултации, е ясно доказателство, че предварителните консултации вече са в ход.

И да, напълно възможно е рано или късно подобни консултации да прераснат в онези „публични“ преговори, за които говори украинският президент Володимир Зеленски. Но успехът на тези преговори ще зависи преди всичко от разбирането на Путин, че той няма да принуди Украйна да се предаде. И от готовността на САЩ и целия Запад да дадат гаранции, че войната няма да се повтори и границите на Украйна няма да бъдат нарушени от нова инвазия.

Просто казано, никой не трябва да се поддава на изнудване.

Източник: vot-tak.tv

Бесарабски фронт

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 57 гласа.

Свързани новини