Тема: Украйна

21 Ноември, 2022 10:00 4 422 20

Страхът на Путин от отстъпление

  • владимир путин-
  • никита хрушчов-
  • русия-
  • ссср-
  • украйна-
  • война-
  • сащ-
  • нато-
  • европа-
  • страх

За разлика от Хрушчов в разгара на кризата, Путин все още не изглежда убеден в решимостта на САЩ и Европа

Страхът на Путин от отстъпление - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Тимъти Нафтали, анализ за „Форин афеърс“/ БГНЕС

Авторът е асоцииран професор по история и обществена дейност в Нюйоркския университет и съавтор заедно с Александър Фурсенко на книгите: “One Hell of a Gamble: Khrushchev, Castro, and Kennedy, 1958–1964“ и „Khrushchev’s Cold War: The Inside Story of an American Adversary“.

Още новини от Украйна

Преди 60 години Белият дом и Кремъл разрешиха по мирен начин най-опасната ядрена криза в съвременната епоха. Нито една от суперсилите не искаше кризата с разполагането на съветски ракети в Куба да завърши с война, но и двете страни заплашиха да използват сила, за да защитят интересите си. Не само съвпадението на годишнината от Кубинската криза накара някои наблюдатели да търсят поуки от този стар сблъсък, които да помогнат за деескалацията на настоящата война в Украйна.

От момента, в който обяви нахлуването в Украйна през февруари, руският президент Владимир Путин намекна, че този конфликт може да прерасне в ядрен. "Всеки, който се опита да ни попречи трябва да знае, че отговорът на Русия ще бъде незабавен и ще ви доведе до такива последствия, каквито никога не сте изпитвали в историята си", предупреди руският президент.

На 21 септември той предупреди, че Кремъл е готов да използва "всички налични оръжейни системи", за да защити "териториалната цялост" на Русия и нейната "независимост и свобода". Тъй като нито една страна от НАТО не беше заплашвала териториалната цялост на Русия, нейната независимост и свобода, това изявление изглеждаше като преднамерена ядрена заплаха или в най-добрия случай като опасен блъф.

Както Путин, така и президентът на САЩ Джо Байдън са достатъчно възрастни, за да помнят Кубинската криза. Байдън вече разкри, че мисли за кризата, докато управлява отговора на САЩ на руската агресия в Украйна. По време на политическо събитие в Ню Йорк през октомври Байдън сподели притеснението си, че заплахата от ядрен "Армагедон" е най-голямата "от 60 години насам".

Но двамата лидери изглежда имат различно разбиране за уроците от Кубинската криза. Според Байдън, както и според много американски учени, кризата до голяма степен беше разрешена чрез взаимно уважение, споделено желание да се избегне война и интелигентни и съпричастни преговори.

Изглежда, че Байдън вижда себе си в ситуацията, с която се е сблъскал президентът Джон Ф. Кенеди, когато е трябвало да помогне на съветския лидер Никита Хрушчов да избегне възможността за открит конфликт и ядрена война. "Къде намира изход?" Байдън попита относно Путин. "Къде ще се окаже в положение, при което не само ще бъде унижен, но и ще загуби значителна власт в Русия?"

Путин не споделя тази версия на събитията. Той преди почти две десетилетия подписа разсекретяването на протоколите на Политбюро (тогава известно като Президиум) от ерата на Хрушчов. Всъщност съветският лидер беше този, който направи първата крачка към отстъпление.

Само два дни след като Кенеди произнася драматичната си реч, в която изисква от Москва да премахне ядрените си ракети от Куба, Хрушчов събира колегите си от Президиума. Той ги информира, че за да избегнат война, трябва да приемат искането на Кенеди. Изправен пред унижение, Хрушчов също така се опитва да създаде за себе си план за изход, който да увеличи максимално възможността му да запази лицето си в социалистическия свят и да предотврати война със Запада.

Американците са склонни да си спомнят мирния резултат от това усилие, но руските лидери тогава, както и сега, разбираха унижението, което отстъплението пред Съединените щати означаваше. В крайна сметка усилията на Хрушчов да представи събитията от октомври 1962 г. като някакъв вид победа се провалят.

Две години след Кубинската ракетна криза Хрушчов ще бъде отстранен от длъжност от колегите си в Президиума поради некомпетентност. Докато Байдън вижда важността и обещанието за държавническо поведение в разрешаването на кубинската криза, Путин изненадващо вижда само слабост.

Само през миналия месец Путин не остави никакво съмнение относно мнението си за Кубинската криза и отстъплението на Хрушчов, когато отговаряше на въпрос на руския журналист и експерт по външна политика Фьодор Лукянов. Журналистът помоли Путин да се постави на мястото на Хрушчов. Президентът отказва да го направи. "Няма как", каза той. "Не мога да си представя себе си в ролята на Хрушчов, в никакъв случай."

Путин не желаеше да бъде отъждествяван с лидер на Кремъл, който е отстъпил. И тогава той разкри още. Бил готов да води преговори, както Хрушчов със САЩ, но не и за прекратяване на настоящата криза в Украйна. Подобно на Хрушчов през 1962 г., той беше загрижен за състоянието на стратегическото съревнование със Съединените щати, но за разлика от него не бърза да седне на масата с американски представители, за да охлади ядреното напрежение.

"През декември миналата година предложихме на Съединените щати да продължим диалога за стратегическа стабилност, но те не ни отговориха… Ако някой иска да води диалог с нас по този въпрос, ние сме готови, нека да го проведем", заяви Путин.

Въпреки че няма повърхностни прилики между тазгодишната руска инвазия в Украйна и Кубинската криза преди 60 години, показателно е, че Путин и Байдън имат различни изводи за качеството на лидерството в тази криза.

За да разберем различията между тях, би било полезно да обобщим това, което е известно от руски и американски източници за това как Кенеди и Хрушчов са намерили изход от ядрената криза, деескалирайки конфронтацията, която можеше да предизвика епохална война.

Кубинската криза е непреднамерената последица от усилията на Хрушчов да постигне с един замах три много амбициозни цели от Студената война: да промени международния баланс на силите (Съветският съюз изоставаше в производството на междуконтинентални балистични ракети), като сплаши Съединените щати с ракети наблизо, да защити Куба на Фидел Кастро и да наложи ново споразумение за контрола над Западен Берлин.

Схемата на Хрушчов включва транспортиране на ядрени ракети със среден и малък обсег на действие с кораб до Куба, като по някакъв начин успява да избегне откриването им от НАТО. След като ракетите пристигнат, Хрушчов обявява разполагането им в ООН през ноември 1962 г.

Този план започва да се разпада на 22 октомври, когато Кенеди обявява, че Съединените щати са открили разполагането на съветски ядрени ракети със среден обсег в Куба. Часове преди обръщението Хрушчов получава предупреждение, че американците може да разберат за какво става дума. Той се опасява, че Кенеди ще започне незабавно нападение срещу Куба.

Вместо нападение Кенеди обявява морска блокада на острова. Хрушчов нямаше намерение да премахне ракетите, които вече се намираха в Куба, но също така искаше да избегне сблъсък, който можеше да доведе до ядрена война. За да намали риска от война, на 23 октомври той решава, че пътуващите към Куба кораби, превозващи ракети със среден обсег, ще се обърнат и няма да изпробват американската блокада.

Междувременно Хрушчов се надяваше на признаци за слабост на САЩ или на противопоставяне на блокадата от страна на американските съюзници. Такива не се появиха. Вместо това съветското разузнаване събра доказателства, че американски служители подготвят репортери, които да се присъединят към армадата, която ще удари Куба, и че Съединените щати са повишили степента на готовност на стратегическите си оръжия.

Опасявайки се от опасна ескалация, Хрушчов събира колегите си на 25 октомври и заявява, че е време да се намери изход от тази каша. Съветският лидер не използваше термина "изход", но точно това искаше. Той също така искаше да избегне унижението. "Това не е малодушие", каза той на колегите си. "Това е резервна позиция… Не си струва да се форсира ситуацията до точката на кипене". Може би е успял да постигне поне една от трите си цели. На следващия ден той изпраща на Кенеди писмо, в което по заобиколен начин предлага премахването на ракетите в замяна на обещанието на САЩ да не нахлуват в Куба.

Кризата не приключи дотук, но беше на път да се разреши. На Кенеди и неговите съветници им отне един ден, за да разберат какво предлага Хрушчов. Междувременно в допълнение към обещанието да не нахлува в Куба, съветският лидер искаше Съединените щати да премахнат видимия символ на заплахата от НАТО за Съветския съюз: американските ракети със среден обсег в Турция.

От КГБ Хрушчов вече е знаел, че тези ракети ще бъдат заменени с подводници "Поларис", но е искал да издейства още една осезаема отстъпка от САЩ, макар и куха. На 27 октомври Кенеди се съгласява с първото условие писмено, а с второто - тайно, чрез среща между брат му, главния прокурор Робърт Кенеди и съветския посланик Анатолий Добринин.

Не е чудно, че руснаците, особено Путин, може да разглеждат Кубинската криза като провал за Кремъл. Хрушчов изостави целия си план за създаване на съветска ракетна база в Куба в замяна на съвсем малко: устно обещание от американския президент да не нахлува на острова и премахване на остарели американски ракети. Също толкова показателен за автократ като Путин е фактът, че провалът в Куба по-късно ще бъде посочен като причина за уволнението на Хрушчов през 1964 г.

В интервюто с Лукянов Путин защити анексирането през септември на четири провинции в Източна и Южна Украйна и отхвърли като лицемери онези в Съединените щати и Европа, които подкрепят украинския суверенитет. "Виждаме, че в западните страни протичат сложни демографски, политически и социални процеси", каза той.

"Разбира се, това е тяхно вътрешно дело. Русия не се намесва в тези въпроси и няма намерение да го прави - за разлика от Запада, ние не влизаме в чужд двор. Но се надяваме, че прагматизмът ще надделее и че диалогът на Русия с истинския, традиционен Запад... ще се превърне във важен принос за изграждането на многополюсен световен ред."

Какво представлява "истинският, традиционен Запад"? Путин несъмнено имаше предвид Републиканската партия и други десни партии в Северна Америка и Западна Европа. Той явно е очаквал, че междинните избори в САЩ ще променят политическия климат в страната и ще отслабят американската подкрепа за Украйна.

Но за разлика от Хрушчов в разгара на кризата, Путин все още не изглежда убеден в решимостта на САЩ и Европа. Във всеки случай Путин отхвърля всяка аналогия, сравняваща го с Хрушчов по време на Кубинската криза, защото все още не е готов да се откаже от нито една от основните си цели.

Отстъплението през 1962 г. не е резултат от американското държавническо поведение. Тя възникна първо от руския страх, а след това от прагматизма. Може би неотдавнашната загуба на Херсон в Южна Украйна и относителният успех на демократите на междинните избори ще принудят Кремъл да направи прагматична преоценка. Допреди няколко седмици за Путин щеше да е неприемлива идеята да се оттегли от единствения украински областен център, който силите му бяха успели да превземат. И все пак сега той го направи.

Това оттегляне обаче не е сигнал за руското желание да се понижи температурата. Дръзкото анексиране на четирите области от страна на Путин прави много трудно поднасянето на по-широко стратегическо отстъпление на руския народ. За разлика от Хрушчов, Путин повиши залозите на конфронтацията, когато неговият гамбит започна да се разпада.

За него ще бъде по-трудно да се оттегли, но и изглежда, че поне засега той не желае да го направи. Байдън и онези, които призовават Белия дом да окаже натиск върху Киев да преговаря с Москва, трябва да имат предвид тази разлика. Войната в Украйна не е като Кубинската криза, а Путин, както с удоволствие ще ви каже, не е Хрушчов.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 32 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 АХА

    22 15 Отговор
    Бля, Бля. Мислите ли, че с тази нескопосана пропаганда ще постигнете някакви резултати. Фактът, че подобни статии зачестиха, показва, че дневният ред на "демократичния" запад беше изпратен "на кино".
  • 2 Контрапункт

    22 10 Отговор
    Политологът Джон Миършаймър каза,че Владимир Путин няма имперски амбиции. Руският президент изхожда в политиката си от съображения за сигурността на Русия, затова започна СВО в Украйна.
    Опитен и дългогодишен изследовател на външната политика на САЩ, към която обикновено е скептичен, Миършаймър до голяма степен обвинява Запада за действията на Путин, като твърди, че чрез разширяването на НАТО Западът е притиснал Русия в ъгъла и е провокирал  военния  конфликт с Украйна.Миършаймър, отдаден реалист, излага този аргумент в различни версии от доста време насам. Още през 2014 г., когато Путин анексира Крим и осигури подкрепа за сепаратистите в Източна Украйна, Миършаймър каза, че Европа и САЩ са главните виновници. През юни тази година,на фона на военния конфликт, който се разгръща и нарастващото насилие, Миършаймър каза в една от речите си: „Съединените щати носят основната отговорност за причиняването на украинската криза ."
  • 3 12343211

    13 6 Отговор
    Кой американец е влязъл в парламента на Русия и си е позволил каквото направи Хрушчов в САЩ ?!

    Коментиран от #11, #12

  • 4 Българин

    22 22 Отговор
    Путин е пътник
  • 5 666

    24 24 Отговор
    За нациста Путин няма да има отстъпки и пощада. Той го знае и затова се крие в бункера като страхлив плъх. Всичко ще свърши когато го открият американците.
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Сандо

    20 11 Отговор
    Кризата започна с разполагането на американски ракети в Турция - защо пропускате това?А изкарвате руснаците виновни затова,че са намерили и осъществили адекватен отговор на американските заплахи спрямо сигурността на държавата им!Не е нужно дори да се прави сравнение със сегашната ситуация,защото янките си направиха нужните изводи и успяха да осъществят отдавнашната си цел и мечта - да накарат два братски славянски народа да се избиват,а те да укрепват световното си господство.
  • 8 Тодоров

    22 10 Отговор
    Подобни статии/анализи ако не са от американски автор, със сигурност ще бъдат от Бесарабски фронт или DW.
    От ФАКТИ не може ли да измислите нещо ваше, нещо по-умно.
  • 9 електрически Москвич

    15 10 Отговор
    А демоНкратите ги е страх от Владимир Путин и го показват всеки ден, с фалшивите си статии и анализи.
  • 10 ПУТИН,,,,

    10 7 Отговор
    Украйна ти утеснява....що така?????
  • 11 Урюрвкос

    4 3 Отговор

    До коментар #3 от "12343211":

    на 17юни 1992 Елцин направи дълга реч в Конгреса и я завърши с думите "Боже пази Америка" а Клинтън стоеше зад него и се превиваше от смях.
  • 12 Сандо

    5 2 Отговор

    До коментар #3 от "12343211":

    Хрушчов не е влизъл в американския Конгрес,така че сравнението ти еманипулативно и недопустимо.
  • 13 Ганчо Балканя

    9 5 Отговор
    Когато спрете с евтините манипулации и да мислите вместо Путин, ще разберете че всъщност не сте по - умни от майката на едно агънце.
  • 14 Мишел

    11 11 Отговор
    С войната в Украйна, Путин чрез САЩ разрушава както икономиката на ЕС и така и структурата на безполезното вече НатО . Тази война ускорява настъпването на втора голяма депресия, при която ще оцелеят само икономиките на държави , които са самодостатъчни, като Китай , Русия и малко други, и ще бъдат унищожени бившите метрополии на колониалните империи

    Коментиран от #19

  • 15 Путинофил

    11 4 Отговор
    Те по принцип ватенките са изнудвачи и шантажьори и номера им е, ще мине ли рекета или не!
  • 16 фашизмът в русия

    8 4 Отговор
    ще изгуби, но ще ни струва скъпо.
  • 17 Нострадамус от Злокучене

    12 6 Отговор
    Нищо вече не зависи от Изкуфелият Кремълски Изрод."Специалната операция върви по план".Украинците методично освобождават територии в Луганска и Донецка области и подготвят настъпление към Мариупол и Мелитопол.В Кремъл се тресат от страх и са наясно,че времето им изтича.
  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 гост

    8 0 Отговор

    До коментар #14 от "Мишел":

    НИКОГА , ама абсолютно НИКОГА нито Русия нито Китай не са били и НЯМА ДА БЪДАТ "самодостатъчни" !! Извадете си главите от руската кал и вижте коя година сме !! И двете без износа си за СЪЩИЯ мразен от тях запад , както и без вноса от него не могат изкара и година !!! И докато Китай поне го осъзнава поддържа някакво поне задоволително равновесия чрез внос на западни стоки , то изкуфелия комплексар в Кремъл си въобразява , че може да заплашва НАТО както го прави с бившите си колонии !! Защото отдавна се убеди , че икономически е загубил войната тотално , а времето му изтича , буквално !! И колкото и да се пъне , всъщност го очаква точно съдбата на Хрушчов , да бъде елиминиран от своите , също буквално !! Просто щото те се надяват тяхното собствено време да не свърши заедно с неговото !!
  • 20 Краят на путлер наближава

    0 0 Отговор
    Нормално е путлер да се страхува