Отидете към основна версия

2 504 46

Може ли да се стигне до сблъсък между Китай и Тайван през 2023-а?

  • китай-
  • тайван-
  • тайвански проток

На 23 декември американският президент Джо Байдън подписа указ, с който оторизира военна помощ за Тайпе в размер на 10 милиарда долара

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Китай продължава да изпраща военни части в Тайванския проток. С увеличаването на военното присъствие около Тайванския проток нараства и вероятността от евентуален сблъсък, предупреждават експерти.

2022 г. беше бурна година за Тайван. Китай усили натиска над Тайпе след посещението на председателката на американската Камара на представителите на Нанси Пелоси през август. Китайската Народна освободителна армия организира едноседмично интензивно военно учение край водите на острова. Оттогава Пекин изпраща военни кораби отвъд неофициална демаркационна линия в Тайванския проток, която Китай не признава.

"Истинската промяна е поддържането на военно присъствие от страна на Китай около демаркационната линия на Тайванския проток", обяснява Аманда Хсиао от мозъчния тръст International Crisis Group.

Да-Джунг Ли, професор по международни отношения и стратегически изследвания в университета Тамканг в Тайван, също коментира, че пътуването на Пелоси допълнително е засилило натиска върху Тайпе. "Натискът от страна на китайските военни самолети и военни кораби е много по-силен от преди", посочва той.

Рискът от конфликт нараства

Хсиао обръща внимание, че с увеличаването на военното присъствие около Тайванския проток нараства и вероятността от евентуален сблъсък. "Когато китайците пресичат линията, тайванците реагират и вероятно ги изтласкват обратно", отбелязва тя. "Тайван и Китай не разполагат със средства за комуникация, което да помогне за деескалация при инцидент."

Въпреки предизвикателствата пред Китай в момента, включително продължаващата здравна криза, свързана с Ковид и забавянето на икономическия растеж, Тайван ще продължи да заема важно място в дневния ред на Пекин. "Китай ще изчака външно събитие, за да засили натиска върху Тайван, това е начинът, по който те обикновено действат", смята Хсиао.

В понеделник Тайпе обяви, че Китай е изпратил 71 военни самолета, от които 43 са пресекли демаркационната линия. Това се случи, след като на 23 декември американският президент Джо Байдън подписа указ, с който оторизира военна помощ за Тайван в размер на 10 милиарда долара.

Китайското правителство изрази несъгласието си и определи случилото се като сериозно нарушение на принципа на Пекин за "единен Китай". В отговор Вашингтон заяви, че САЩ са обезпокоени от военните действия на Китай в близост до Тайван. САЩ обещаха да продължат подкрепата си за защитата на острова "в съответствие с дългогодишните ни ангажименти и в съответствие с политиката ни за единен Китай".

Конкуренцията между Пекин и Вашингтон е ключова

Според Ли от Университета Тамканг стратегическата конкуренция между САЩ и Китай засилва напрежението в Тайванския проток: "САЩ разглеждат много от действията на Пекин като по-агресивни и на пръв поглед разрушителни за статуквото. Но според Китай през последните години САЩ се опитват да обезсмислят политиката за единен Китай", казва той.

Байдън и китайският президент Си Дзинпин дадоха конструктивни сигнали след разговора си в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Бали. Там те заявиха, че искат да поддържат стабилни отношения между страните си. Хсиао коментира, че това означава, че нито една от двете сили не желае конкуренцията между тях да прерасне в конфликт: "Конкуренцията ще продължи и Тайван остава една от ключовите елементи на тази конкуренция", коментира тя. "Това няма да се промени."

Още едно посещение на американски политик може да ескалира ситуацията

Събитие, което би могло да повиши напрежението през 2023 г., е очакваното посещение в Тайван на евентуалния наследник на Пелоси и бъдещ председател на американската Камара на представителите Кевин Маккарти. Той обеща да посети демократичния остров, ако бъде избран. "Китай ще трябва да реагира поне на същото ниво, както и след посещението на Пелоси", коментира Хсиао.

"Ако посещението се случи близо до края на 2023 г., президентските избори в Тайван през 2024 г. ще са съвсем скоро. Това би било потенциален спирачка за решението на Китай как да реагира", посочва тя.

"Ако реагират твърде остро, това само ще подхрани вътрешните наративи в Тайван в посока, която не е от полза за Китай. Съществуват редица съображения и таймингът има много общо с начина, по който Китай ще отговори", добави тя. Ли заключава, че редица променливи, които не могат да бъдат предвидени, ще оказват влияние върху ситуацията в Тайванския проток през 2023 година.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 5 гласа.

Свързани новини