Безпилотните самолети, които обстрелват енергийната инфраструктура на Украйна, оставяйки без ток страна и съседната Молдова, може да се внасят в Руската Федерация от Ислямската Република Иран през Република Армения, става ясно от редица аналитични доклади.
Украинското онлайн издание Телеграф.ua пише, че "САЩ вече са отправяли предупреждения към Армения по повод близките ѝ отношения с Иран и Русия”. Така, по време на посещението си през лятото на 2022 г. в Ереван шефът на ЦРУ Уилям Бърнс предупреждава правителството на Никол Пашинян “да се държи настрана” от тесния военен съюз между Иран и Русия. Но Армения игнорира предупреждението на Вашингтон.
Затова, на 30 септември 2022 г. Управлението за контрол над чуждестранни активи (Office of Foreign Assets Control, OFAC) към Министерството на финансите на САЩ включва арменската компания Taco LLC в санкционния си списък заради взаимодействието ѝ с “Радиоавтоматика” от Русия. Руската корпорация закупува чуждестранно оборудване за военната индустрия чрез заобикаляне на ембарго като плаща на Taco за доставки на резервни части и организиране на процеса по закупки през Армения, констатира OFAC.
На 14 ноември 2022 г. финансовото ведомство на САЩ обърна внимание на руската компания АО ПКК Milandr, специализираща се върху микросхеми. В Армения Milandr има поставена фирма Milur Electronics, с която заобикаля санкциите и “пласира поръчки в чуждестранни заводи, произвежда интегрирани микросхеми и осъществява продажби в чужбина”.
Военното карго по арменските летища - транзит от Иран към Русия
Според полското списание New Eastern Europe, аятоласите подкрепят Путин във войната му срещу Украйна. Същевременно на властите в Ереван им е отредена ролята на послушни транзитьори на стоки и технологични товари, които помагат на Москва да заобикаля санкциите на ЕС, САЩ и Великобритания. Според оперативни данни, цитирани от изданието, Техеран транспортира дронове и ракети иранско производство през арменските международни и военни летища.
В частност, предполагаемите полети са били регистрирани на 21 и 29 август, а също така на 4 и 5 септември 2022 г. Тогава на международното летище на Ереван - Звартноц, са забелязани съветски самолети Ilyushin-76MD, за които се предполага, че са транспортирали ирански безпилотници към Руската федерация.
Също така Iran Air Cargo, дъщерно дружество за товарни превози на Iran Air, е засечена да извършва полети през летището Ереван от и до Москва. Iran Air Cargo, Iran Air и Safiran Airport Services вече са санкционирани от САЩ, след разузнавателни данни сочат: с транзит през арменски летища компаниите са доставяли ирански дронове до Руската федерация.
Москва от месеци използва превозваните през Армения ирански дронове и ракети за терористичните си атаки срещу украинската енергийна и водопреносна инфраструктура. На 30 октомври 2022 г. арменското Министерство на отбраната признава, че Техеран превозва безпилотници. През същия месец на т.г. иранците са дарили на арменските въоръжени сили 600 ракети - точно когато Ереван е в остър граничен конфликт с Баку заради “блокадата” на непризнатия сепаратистки регион Карабах.
Говорителят на иранското МВнР Насер Канаани твърди през декември 2022 г., че изявленията на Киев за предполагаемите доставки на дронове към Русия са “неоснователни”. А през февруари 2023 г. външното ведомство на Иран призовава Украйна за преговори, припомняйки, че Киев “не е предоставил нито един документ за доставки на безпилотници за Руската федерация”.
Москва и Техеран засипват Ереван със стотици милиони стокообмен
Анализаторът на Центъра за военноморски анализ Самюел Бендет коментира пред Forbes през ноември 2022 г., че Ереван също очаква да получи дронове от Иран. Според Бендет Армения би могла да се интересува от моделите безпилотници "Шахед" и "Абабил" и “Моджахед”, които са се използвали от ирански проксита на Близкия Изток. Арменските медии масово цитират това изказване, без да има опровержения от правителството.
Потенциалното закупуване на дронове от страна на Ереван има по-широк политически и стратегически контекст, смята Бендет: “Армения се стреми да компенсира укрепването на азербайджанско-турския военен съюз”. По думите на щатския експерт, в Ереван разбират, че Москва “възможно не е толкова готова да защитава Армения, колкото се смяташе досега” и страната трябва сама да си модернизира войските.
Анализът идва седмици след 1 ноември 2022 г., когато Пашинян е с визита в Техеран - там е подписан е Меморандум за разбирателство и сътрудничество в енергетиката. Стокообменът между страните нараства: през 2022 г. износът от Армения за Иран възлиза на 111,2 млн. долара - със 70% повече от предходната година; иранският внос към Армения е бил за 599,7 млн. долара - ръстът спрямо 2021 г. е 37%, похвалиха се тогава в Ереван.
На фона на агресията на Кремъл срещу Украйна военното партньорство и по оста Москва - Ереван е все по-интезивно: министърът на отбраната на Армения и секретарят на Съвета за сигурност неколкократно посетиха Русия. От началото на войната в Украйна Никола Пашинян е посетил Руската федерация пет пъти, шест пъти се е срещнал с руския президент Владимир Путин и 18 пъти е общувал с него по телефона.
През септември 2022 г. са проведени съвместни военни учения, а през декември е подписано споразумение за военно сътрудничество за 2023 г. През февруари т.г. Комисията по отбрана и сигурност към Парламента на Армения ратифицира споразумение за сътрудничество между разузнавателните служби на двете страни в областта на киберсигурността.
За какво му е на Ереван всичко това? "Армения не само е ключов център за реекспорт на санкционни стоки за Руската федерация и база за военно-техническо снабдяване за агресията срещу Украйна, но е и военно-логистична база за руско-иранския съюз", констатира Телеграф.ua.
Услужливостта на Ереван към Москва в името на още някой процент от реекспорта на забранените стоки към Русия не остава незабелязана и в Брюксел. “Новите вериги за доставки през Армения са създадени едва няколко месеца след въвеждането на санкциите срещу Руската федерация”, гласи докладът на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) от февруари 2023 г.
Властите в Ереван продължават да се обвързват все повече политически и икономически с Кремъл - най-вероятния архитект и за новия пакт Иран - Армения, в който на последната най-вече е отредена ролята на транзитно-логистичен терен.
Техеран ухажва Ереван, който мълчи за протестите в Иран
Денят е 18 януари 2023 г. По улиците на Техеран още не са отшумяли протестите срещу дискриминирането на жените, предизвикано от убийството на младата иранка Масха Амини от страховития Корпус на стражите на революцията. С пропагандна цел в столицата на Иран се провежда Първият международен конгрес на влиятелните дами. Сред почетните гостенки е съпругата на премиера на Армения Никол Пашинян - Анна Акопян.
На 27 февруари МВнР на Иран споменава в едно от официалните си изявления посещението на Акопян в Техеран. Скандалната визита на арменската премиерша е още едно красноречиво потвърждение за опитите на едва свързващия двата края Ереван да спечели поне нещо от мащабния транзит на стоки и въоръжения по трасето Иран - Русия.
Не е учудващо, че преди този, достоен за монарх прием, на Акопян, на 24 ноември 2022 г. Ереван гласува срещу Резолюцията на специалната комисия на Генералната асамблея на ООН по правата на човека, озаглавена “Влошаване на ситуацията с човешките правата в Ислямската Република Иран”. Резолюцията гласеше, че властите в Техеран “трябва да бъдат подведени под отговорност”.
Сега е по-разбираемо, защо от началото на пълномащабната инвазия на Кремъл в Украйна, иранският президент Ебраим Раиси поне осем пъти подчертава важността на задълбочаването на отношенията с Ереван. "Иран смята Армения за близка и приятелска страна", казва той в едно такова слово на 2 юни 2022 г. Никол Пашинян отвръща: "Армения възнамерява да развива отношенията си с Иран колкото е възможно повече във всички области", на 1 октомври 2022 г.
Анна Акопян по време на помпозното ѝ посещение в Техеран (снимка: Haqqin.az)
"Сигурността на Армения е сигурността и на Иран", обявява външният министър на Ислямската република Хюсеин Амир Абдулахиян на 20 октомври 2022 г., очевидно “хвърляйки камък” в “градината” на Анкара и Баку. На следващия ден арменският му колега Арарат Мирзоян подчертава, че отношенията на двете страни се основават на "дълбокото разбиране за общите ни държавни интереси".
На 11 февруари 2023 г. президентът на Армения Вахагн Хачатурян заявява, че Ереван "се стреми да разшири и задълбочи взаимноизгодното сътрудничество" с Техеран. Очевидно година след избухването на войната срещу Украйна, в която се използват ирански дронове, нищо не се е променило, във философията на властта в Ереван. Влезлият в политиката от улицата Пашинян предпочита партньорството с агресивни милитаристки режими в името на собствените си интереси, които все повече го отдалечават от мира със съседния Азербайджан.
Николай Марченко