Отидете към основна версия

5 488 44

Мария Габриел: светлини и сенки

  • мария габриел-
  • герб-
  • бойко борисов-
  • десислава атанасова-
  • румен радев-
  • иван гешев

Момичето от Хаджидимово, което стигна до самия връх, сега може да стане и първата жена начело на редовно правителство в България

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Мария Габриел може да стане първата жена начело на редовно правителство в България. Кандидатурата ѝ има много предимства. Но над нея са надвиснали и някои сенки.

Млада, жена, твърдо убедена европейка с многогодишен опит в Брюксел. На пръв поглед Мария Габриел има много плюсове като кандидатка за премиерския пост в София. Но нека не си затваряме очите и пред минусите.

Какво разказват колегите за Мария Габриел?

Мария Неделчева е родена преди 44 години в малко южно градче, което носи името на един социалистически радетел за македонската кауза. Завършва българска и френска филология в Пловдив и взима магистърска степен по сравнителна политика и международни отношения в Бордо. От 2019 година е заместник-председателка на Европейската народна партия, а от 2017 - еврокомисарка по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта. През 2012 година Мария Неделчева се омъжва за Франсоа Габриел, сътрудник на френския евродепутат Жозеф Дол, който тогава е начело на групата на ЕНП. Хора, които са работили дълго с Мария Габриел, я описват като отдадена и интелигентна жена, която работи упорито, винаги изчита документите и е добре подготвена.

В същото време обаче изданието "Политико", което се води за най-авторитетната медия по въпросите на ЕС, отбелязва днес, че бивши сътрудници на Мария Габриел се оплаквали от навика ѝ да ги претоварва и дори да иска от тях лични услуги - например да ѝ купуват кока-кола и цигари.

"Политико" пише още: "Войник на партията си - така един бивш еврокомисар, работил с нея, описва ангажимента на Мария Габриел към Европейската народна партия. Габриел следва отблизо и линията на своята българска партия ГЕРБ и на нейния лидер Бойко Борисов - независимо от критичните гласове, според които той управлявал страната си като някаква мафиотска държава."

Сенките над кандидатурата на Габриел

Най-тежката сянка над кандидатурата на Мария Габриел хвърля именно дългогодишният премиер Бойко Борисов, за когото не само "Политико", но и редица други международни медии често пишат тъкмо във връзка с подозренията в корупция. Но и срещу самата Мария Габриел имаше сходни подозрения. През 2018 година сдружението "Боец" я обвини, че е ползвала общинско жилище срещу наем, доста по-нисък от пазарния. Тогава КПКОНПИ прекрати производството, защото в указания период Мария Габриел не попадала в категорията на лицата, заемащи публични длъжности в България по смисъла на съответния закон. Много шум се вдигна и около докторската титла, уж придобита в Бордо, с която Габриел веднъж окичи визитната си картичка.

Не по-малко шум предизвика обаче и позицията на Габриел, че Иван Гешев трябва да се оттегли от поста си като главен прокурор. С този свой жест, както с категоричната си проевропейска позиция и с осъждането на руската агресия срещу Украйна Мария Габриел би могла да прехвърли мост между двете евроатлантически коалиции, които събраха най-много гласове на последните избори: ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Очевидно точно такава сметка си е направил и Бойко Борисов.

Високопоставен дипломатически източник в ЕС, който желае да остане анонимен, коментира в тази връзка, че ако една бивша еврокомисарка и истинска европейка бъде избрана за министър-председателка на България, това ще отправи много позитивно послание към европейските институции. Този източник подчертава още нещо много важно: "От наша гледна точка би било фантастично в България да се установи политическа стабилност, защото в момента геополитически това е много важна страна за нас. Институциите на ЕС са дълбоко убедени, че България трябва да се присъедини колкото е възможно по-бързо към Шенгенското споразумение."

А председателят на ЕНП Мартин Вебер писа в Туитър: "Приветстваме горещо номинацията на Мария Габриел за кандидат за министър-председател на България. Тя има опита и международния авторитет, за да преодолее политическия застой в София."

"Тя не вярва на никого"

Самата Мария Габриел поставя тъкмо думичката "авторитет" в центъра на своята политическа стратегия - редом с "амбиция" и "ангажимент". А това издава определени нейни нагласи, които добре запознати хора не смятат за особено плодотворни. В разговори с такива хора няма да чуете директно обвинението, че Мария Габриел има мания за контрол, но въпреки това се очертава образът на една ангажирана и амбициозна политичка, която с авторитет желае да държи всички нишки само в своите ръце. "Политико" цитира бивш член на екипа ѝ с думите: "Тя иска да знае всичко и не вярва на никого. Иска да я поставяме в копие на всеки един имейл."

В личен контакт Мария Габриел прави точно такова впечатление: усмихва се любезно, но погледът ѝ остава хладен и фиксиран, а в главата ѝ очевидно цъка графикът за деня. Човек има усещането, че г-жа Габриел е европейски бюрократ като от учебник, а в същото време желае да свърши всичко сама и не умее да делегира. Може би тъкмо, защото няма доверие на никого. От друга страна тя изрично говори за доверието между партньорите, когато става дума за сформиране на правителство…

Момичето от Хаджидимово, което стигна до самия връх, сега може да стане и първата жена начело на редовно правителство в България. Има хора, според които това далеч не е толкова лоша идея в тези доминирани от мъже времена на сътресения и война.

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 51 гласа.

Свързани новини