Отидете към основна версия

2 897 29

Присъединете се към армията, станете американски гражданин: Чичо Сам ви иска - и вас, и теб

  • сащ-
  • армия-
  • войници-
  • пентагон

В по-широк план в цялата американска армия през първата половина на тази бюджетна година са били привлечени близо 2900 души, в сравнение с около 2200 души през същия период на предходната година

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Когато Есмита Спудес Бидари е била младо момиче в Непал, тя мечтаела да влезе в армията, но това не било реална възможност в нейната страна.

Миналата седмица тя положи клетва, за да се присъедини към резерва на армията на САЩ, отчасти благодарение на консултант по набиране на кадри от Далас, който също е непалец и се свързал с нея чрез онлайн група.

Бидари, която ще премине основно обучение през август, е последната от нарастващия брой законни имигранти, записващи се в американската армия, търсеща все по-агресивно имигранти и предлагаща бързо получаване на гражданство на записалите се.

Сблъсквайки се с недостиг на наборници, армията и военновъздушните сили на САЩ засилиха своя маркетинг, за да привлекат законно пребиваващите мигранти да се запишат. Рекламната кампания включва разпространяване на брошури и работа със социалните медии. Кампанията също така разшири обхвата си, особено в градовете във вътрешността на страната. Един от ключовите елементи е използването на консултанти по набиране на кадри, които имат сходна биография с тази на потенциалните новобранци.

"Едно е да чуеш за армията от местните жители тук, но друго е, когато това е от твой събрат от страната, от която си ти", каза Бидари, с която сержантът по набиране на кадри от армията Калден Лама от Далас се свързал чрез група във "Фейсбук", подпомагаща непалците в САЩ да се свързват помежду си. "Този мой събрат бе в групата и той набираше военнослужещи и ми каза за армията", добави тя.

Военните имат успех в набирането на законни имигранти, особено сред тези, които търсят работа, придобивки в сферата на образованието и обучение, както и бързо получаване на американско гражданство. Но за тях също така се изисква допълнителна проверка по сигурността и повече помощ при попълването на формуляри, особено за тези, които по-слабо владеят английски език.

Както американската армия, така и военновъздушните сили казват, че няма да постигнат своите цели за набиране на персонал през тази година, а военноморските сили на САЩ също очакват да не ги постигнат. Привличането на повече хора от законните имигранти може да не осигури многобройно участие, но каквото и да било малко увеличение ще помогне. Корпусът на морската пехота на САЩ е единственият род войски, които са на път да постигнат целта си.

Дефицитът доведе до широк спектър от нови програми за набиране на кадри, рекламни кампании и други стимули, които да помогнат на различните родове войски да се конкурират с често по-високоплатените и по-малко рискови работни места в частния сектор. Шефовете на отбраната твърдят, че младите хора са по-малко запознати с армията, привличат ги повече работните места в корпорациите, осигуряващи съответстващо образование и други придобивки, и искат да избегнат риска от нараняване и смърт, който може да донесе службата в защита на САЩ. Освен това според военните малко повече от 20 % от кандидатите отговарят на физическите, психическите и изискванията за характера, за да се присъединят към армията.

"Имаме големи групи хора от законно пребиваващи в САЩ жители, които са изключително патриотично настроени, изключително благодарни за възможностите, които тази страна им е предоставила", каза генерал-майор от ВВС Ед Томас, ръководител на командването по набиране на кадри за военновъздушните сили.

Най-големите предизвикателства са свързани с идентифицирането на географските райони с имигрантско население, намирането на начини за достигане до тях и подпомагането на всички заинтересовани да се ориентират в сложния процес за кандидатстване при военните и процедурите за набиране на военнослужещи.

През октомври миналата година американската армия възстанови програмата за законно пребиваващи жители, които могат да кандидатстват за ускорена натурализация, след като стигнат до основното обучение. Консултантите по набиране на кадри започнаха да достигат до тях чрез социалните мрежи, като използваха кратки видеоклипове на различни езици, за да се насочат към водещите 10 държави, от които са дошли най-много новобранци в предходната година.

Усилията на военновъздушните сили на САЩ започнаха през тази година, а първата група от 14 души завършиха основното обучение и положиха клетва като нови американски граждани през април. Сред тях са новобранци от Камерун, Ямайка, Кения, Филипините, Русия и Република Южна Африка. Към средата на май в основното военно обучение участваха около 100 души, започнали процеса за придобиване на американско гражданство, и около 40 души, които го бяха завършили.

Томас заяви, че програмата е изисквала промени в политиката на военновъздушните сили, координация със Службата по гражданство и имиграция на САЩ и внимателен процес на проучване, за да се гарантира, че няма рискове за сигурността.

"Трябва да предприемем изключителни мерки, за да можем да извършим внимателен преглед и да преминем през проучване за издаване на разрешение за достъп до класифицирана информация", каза той и добави, че в много случаи имигрантите не се назначават веднага на работа, която изисква разрешение за достъп до строго секретна информация.

Съгласно новата програма новобранците бързо се включват в системата за получаване на американско гражданство, а когато започнат основното обучение, започва и ускорен процес, включващ всички необходими документи и тестове. Когато новобранците от военновъздушните сили завършат 7-седмичното си обучение, този процес е завършил и те полагат клетва като американски граждани.

Първата група от 14 души е включвала няколко, които са имали стремеж към различни медицински професии, а друг е искал да бъде специалист по въздушен транспорт. Томас каза, че летец 1-ви клас Наталия Лазюк, на 31 години, емигрирала от Русия преди девет години, е мечтала да стане гражданин на САЩ от 11-годишна и научила за армията, гледайки американски филми и телевизия.

"В разговора си с нея, тя каза: "Просто исках да бъда полезна на страната си", посочи Томас. "И това е разказ, който виждаме да се повтаря отново, отново и отново. Говорил съм с много от тези хора в цялата страна. Те горят от желание да служат", каза Томас.

За Бидари, която пристига в САЩ през 2016 г., за да учи в колеж, процедурата за бързо получаване на американско гражданство е важна, защото ще улесни нейното пътуване и ще доведе нейните родители на гости в САЩ. В разговор по телефона от Чикаго само ден след като положи клетва, тя каза, че е постъпила на служба за шест години и се надява, че нейното бъдещо американско гражданство ще ѝ помогне да стане офицер.

В Чикаго по-рано тази година министърът на на сухопътните сили Кристин Уормът разбра от редица консултанти за набиране на кадри за засилената работа с имигрантските общности и как това им е помогнало да си изпълнят бройките. През бюджетната 2022 г., казаха те, батальонът за набиране на военнослужещи в Чикаго е привлякъл 70 законно пребиваващи жители, а за тази година вече са привлечени 62 души.

В по-широк план в цялата американска армия през първата половина на тази бюджетна година са били привлечени близо 2900 души, в сравнение с около 2200 души през същия период на предходната година. Най-голям е броят на постъпилите в армията от Ямайка - 384 души, следвани от Мексико, Филипините и Хаити, но има много и от Непал, Нигерия, Гана, Камерун, Колумбия и Доминиканската република.

"Като малко момиче, гледайки войниците, винаги изпитвах към тях възхищение", каза Бидари, спомняйки си за британските войски в Непал. "Вчера, когато успях да положа тази клетва... Не мисля, че имам думи, с които наистина да обясня как се чувствах. Когато ми казаха: "Добре дошъл, бъдещ войнико", си казах: "О, Боже, това наистина се случва", сподели тя.

превод: Светослав Танчев, БТА

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 31 гласа.

Свързани новини