Отидете към основна версия

2 668 33

Богат и неконтролируем: какво се случи с Пригожин

  • русия-
  • вагнер-
  • евгений пригожин-
  • кремъл-
  • владимир путин

След метежа на наемническата армия "Вагнер" срещу руското военно ръководство, много експерти в Русия предричаха, че Евгений Пригожин няма да дочака естествена смърт

Снимка: ТАСС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Затворник, "готвач на Путин", милиардер, а накрая трудно контролируем: кариерата на Евгений Пригожин е символ на развитието на Русия под управлението на Владимир Путин. Какво се случи с някогашния приятел на президента?

След метежа на наемническата армия "Вагнер" срещу руското военно ръководство, много експерти в Русия предричаха, че Евгений Пригожин няма да дочака естествена смърт. Зад тези предположения стояха наблюденията, че в системата на Владимир Путин членовете на елита, които се опълчват на лидера на Кремъл, често умират при мистериозни обстоятелства, пише в свой анализ германската обществено-правна медия АРД.

Предположенията обаче се основаваха най-вече на това, че руският президент явно не прощава на онези, които смята за предатели. А този етикет беше сложен на Пригожин след метежа му през юни.

С Путин по пътя до Москва

Неговият бунт написа последната глава от историята за отношенията между Пригожин и руския президент, превърнали се в символ на развитието на Русия под управлението на Путин. За Пригожин - престъпник с дълго досие от времето на Съветския съюз, се твърди, че е срещнал Путин в Санкт Петербург през 1990-те години, подобно на много други, които после получиха добри позиции в ръководството на държавата.

В лудите години на руския капитализъм Пригожин се сдоби с големи богатства и сериозно влияние, пише авторът Екарт Аретц. Първоначално той се издигна в кетъринг индустрията в Санкт Петербург, където Путин предпочитал неговия ресторант, а после и в Москва. Кетъринг фирмата на Пригожин организира държавни банкети, доставя храна на детски градини, училища и армията. Прозвището "Готвачът на Путин" се свързва с името на Пригожин по това време, но остава актуално и след изместването му към политическите среди.

Нови бизнес начинания

В годините, в които Путин все повече се отдръпваше от Запада и се стремеше към завръщането на съветската мощ, се появиха нови бизнес начинания, с които Пригожин се зае. Той отвори фабрики за тролове в Санкт Петербург, откъдето целеше да влияе на изборните процеси в най-различни държави, посочва АРД. Това беше перфектна ситуация за Кремъл, който винаги можеше да се разграничи от Пригожин.

През 2012 Пригожин основа и наемническата армия "Вагнер" - тя имаше ключова роля в дестабилизацията на Източна Украйна и сепаратистките настроения в Донбас. Много по-добре платени и оборудвани от редовните руски войници, по-брутални и мотивирани, от 2015 година войниците на "Вагнер" тероризират и Сирия.

Наемниците на Пригожин вече са нещо като армия в сянка, която извършва военни операции най-вече в Африка, а и сериозни военни престъпления. Освен оказването на подкрепа за тамошните авторитарни режими, "Вагнер" си осигури и достъп до много природни ресурси в Африка.

Конкуренция със силовите организации

Пригожин придоби все повече власт и се преврърна в конкуренция на останалите силови структури в Русия. От началото на агресивната война срещу Украйна, Пригожин нае десетки хиляди затворници и ги изпрати на фронта.

Не е ясно дали частите на "Вагнер" действително са постигнали успехите, с които се хвалят в Украйна. Пригожин обаче се почувства достатъчно могъщ, че да се обърне срещу военното ръководство в Русия и да критикува неспирно министъра на отбраната Сергей Шойгу и главнокомандващия Валери Герасимов. Започна се с критики в Телеграм за липсата на муниции на фронта и се стигна до метежа в края на юни, когато войските на Пригожин почти влязоха в Москва.

Безпомощният президент

Рядко се е случвало Путин да изглежда толкова безпомощен, колкото при метежа на "Вагнер" през юни. Балансът, който той поддържаше между врагуващите "Вагнер" и официалното военно ръководство, се разпадна напълно. Войските на "Вагнер" на практика превзеха Ростов на Дон и потеглиха към Москва. Съпротива почти нямаше.

Идеята, че може безнаказано да нападне както близкия до Путин Шойгу, така и репутацията на руския президент, се оказа фатална. Метежът беше спрян преди да достигне Москва, а уж като компромис "Вагнер" се изместиха в Беларус.

Все по-объркваща беше ситуацията, когато се оказа, че Пригожин продължава с живота по старому и пътува, където пожелае из Русия. В последното си публикувано видео, той дори твърди, че е в Африка, припомня АРД. Все още предстои да се разбере дали той наистина е издъхнал на борда на самолета, разбил се в Тверска област. Но дори и само предположенията за смъртта му сега са в полза на Путин, тъй като тази смърт се вписва перфектно в профила му на отмъстител, който той си гради от години.

Проблемът с ултранационалистите

Сагата с Пригожин илюстрира и още един голям проблем в системата на Владимир Путин. Истинските опасности за него идват от средите на ултранационалистите, част от които е и Пригожин.

Демократичната опозиция отдавна е смазана, основните ѝ представители бяха убити, пратени в изгнание или в затвора. Но Путин отвори портите на екстремисткия национализъм в Русия. Това изкара хора като Пригожин до самия връх. Фактът, че те съвсем спокойно могат да се обърнат срещу него, е урок, който Путин най-сетне трябва да научи.

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 12 гласа.

Свързани новини