Отидете към основна версия

3 996 44

Защо избягахме: украинци от окупираните райони разказват

  • украйна-
  • окупация-
  • русия-
  • война-
  • украинци-
  • бягство-
  • владимир путин

Руснаците извършват обстойни проверки на пътуващите украинци - тъй наречената филтрация

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Германската обществено-правна медия ни пренася в кухнята на стара къща в Краснопиля, Сумска област в североизточна Украйна. Около 400 километра от границата между Украйна и Русия преминават именно през тази област. Хората тук най-сетне получават нещо топло за ядене. До пълномащабното нахлуване на руските войски в Украйна на 24 февруари 2022 г. оттук са минавали много влакове и камиони, които са пътували към Москва, пише авторката на статията Андреа Беер.

Фронтова линия в този участък от границата няма, но Сумският регион се намира под постоянен обстрел от страна на на руската армия. Краснопиля също е била подложена на огън през този месец. Но за хората, насядали край дългата дървена маса, това селище все пак е първото спокойно място, което посещават, след като са избягали от домовете си в окупирани от Русия райони на Украйна.

"Там никой няма никакви права"

"Дълго и сериозно мислехме дали да напуснем. Имахме съмнения. Но трябваше да заминем, тъй като там никой няма никакви права", разказва 68-годишната пенсионерка Валентина. "Там няма нищо добро", добавя синът ѝ Владимир. Майка му като цяло е много притеснена. Но страхът, че 40-годишният ѝ син може да бъде призован от руските окупатори, е бил крайният решаващ фактор, за да се решат да напуснат. Двамата са от Каховка, която се намира в окупираната част на Херсонска област в южна Украйна.

По-нататък в репортажа на ARD две възрастни жени от Каховка разказват своята одисея: пътували с микробус в продължение на няколко дни - през окупирания пристанищен град Мариупол към Русия, след това през Белгородска област и обратно до украинската граница. Страхували се, че на някой от многобройните руски контролни пунктове по пътя могат да станат жертва на произвол или насилие, отбелязва германското издание.

"Защо не подкрепяте Русия?"

Руснаците ги питали защо не подкрепят Русия. Освен това се интересували защо напускат, дори правели опити да ги убедят да останат, разказва млада съпруга, цитирана от ARD. "Нямаме работа и не е безопасно за детето ни", отвръщала тя.

В селището им имало единствено руско училище, а медицинското обслужване било под всякаква критика. "Руснаците ни питаха защо искаме да заминем? Това е странен въпрос, тъй като условията там не са нормални. Детето ни дори не може да си играе навън. Опасно е, защото навсякъде има хора с автомати".

Младата жена от Нова Каховка разказва също, че хората в окупираните територии са подложени на постоянен натиск да приемат руски паспорти, посочва ARD.

След филтрацията - накъде?

Храната в голямата кухня в Краснопилия е приготвена от доброволци от неправителствената организация "Плуритон". Тя помага на хората при настаняването и регистрацията им, а също и ако искат да продължат пътуването си. Мнозина от тях имат роднини в други райони на Украйна. Директорката на "Плуритон" Катерина Стратило споделя, че има и хора, които не знаят какво да правят по-нататък.

Руснаците извършват обстойни проверки на пътуващите украинци - тъй наречената филтрация. Често тя отнема няколко часа: прверяват се личните вещи на хората, а самите те биват разпитвани, посочва Стратило: "Това е доста строга процедура, свързана със стрес и безпокойство. И не всеки може да напусне Русия. Онези, които бъдат пуснати да продължат по пътя си, обикновено трябва да вървят пеша два километра до украинския пропусквателен пункт. Това е изключително трудно най-вече за възрастните и болните, както и за децата, се посочва в репортажа.

Пристигналите от окупираните от Русия територии са разпитвани и в Украйна, включително от тайните служби на Киев. Според сумската местна военна администрация между април 2022 г. и октомври 2023 г. през хуманитарния пропусквателен пункт в Покровка са влезли над 20 000 души.

Автор: Андреа Беер (ARD)

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 37 гласа.

Свързани новини