Япония определено е скъпа туристическа дестинация и за мнозина пътуването дотам си остава само мечта. Но японската валута, йената, загуби много от стойността си - през последните две години тя поевтиня с около 25 процента и спрямо еврото е достигнала най-ниската си стойност за последните 15 години. Това обаче може да направи Япония по-достъпна цел, прогнозира АРД.
Туризмът в Япония успя да се възстанови от пандемията. Ограниченията за влизане бяха отменени изцяло едва през пролетта на 2023 година, но туристите се завърнаха - само през миналия октомври страната е била посетена от 2,5 милиона чужденци, което е повече от сходни периоди преди пандемията.
Япония е модерна дестинация
В Германия интересът към посещенията на Япония расте - дестинацията е по-популярна от всякога, казва пред АРД туристическият експерт Аге Дюнхаупт. Бетина Кремер от франкфуртското бюро на Националната туристическа организация на Япония казва, че има да се наваксва много: „И тази година търсенето е много голямо, респективно е на още по-високо ниво, отколкото миналата година". Кремер обаче не може да потвърди, че това е свързано със спада в курса на йената.
Експертът по туристически пътувания в Азия Йорн Красер пък прави пред АРД прогнозата, че слабата йена само ще задълбочи тенденцията на висок интерес към пътуванията до Япония. Същевременно отбелязва, че страната е специална дестинация и определено няма да се превърне в евтина дестинация.
Самолетните билети са поскъпнали много
Най-малкото цените на самолетните билети ще попречат това да се случи, пише АРД. От Германия например полетите са поскъпнали с 42 процента от 2019 година насам и струват не по-малко от 1000 евро. Хотелите също не са евтини - нощувка в стандартна двойна стая в Токио излиза 150 евро.
Храната обаче е евтина: обикновена супа струва между 3,70 и 7,40 евро. А в по-добрите ресторанти за суши едно хранене излиза към 25 евро.
Влаковете са поскъпнали, но пък връщат ДДС
Ниски са и цените за транспорта вътре в страната, а заради слабата йена сега изглеждат още по-изгодни, пише германската обществено-правна медия. Най-евтиният билет за метрото в Токио струва към 1,10 евро.
Голямо поскъпване - от 70 процента - обаче има при популярната сред японците карта за пътуване с влак. Тя позволява и използването и на високоскоростните влакове „Шикансен", но цената ѝ за седем дни междувременно надхвърля 300 евро.
Туристите, които са престояли в Япония по-малко от шест месеца, могат да си получат обратно ДДС, който са платили. Но в повечето случаи стойността на покупката трябва да надхвърля 5000 йени или 60 лева. Връщането на данъка става или директно в магазина, или на летището в деня на покупката, обяснява АРД.
При връщане от Япония към Германия безмитни са стоките на стойност до 430 евро, а що се отнася до вноса на стоки от Япония в България, подробна информация за митническите изисквания можете да получите тук.
Все повече млади хора пътуват до Япония
Както сочат данните - например на фирмата за кредитни карти American Express - през октомври 2023 година резервациите до Страната на изгряващото слънце сред хората от 12 до 44 години са нараснали 13 пъти в сравнение с октомври 2019 година.
Според Кремер вероятното обяснение е в големия интерес към манга, аниме и електронните игри като цяло - покрай тях много млади хора са си изградили „позитивно чувство" към Япония, пише АРД.
Автор: Майлин Енгелс (ARD)