20 Май, 2024 23:01 2 447 27

България: новият летен сезон започва със старите проблеми

  • туризъм-
  • туристи-
  • черно море-
  • българия-
  • черноморие-
  • работа-
  • лято-
  • почивка-
  • заплата-
  • готвач-
  • проблеми

Най-търсените и добре заплатени кадри за летния сезон по Черноморието обикновено са готвачите

България: новият летен сезон започва със старите проблеми - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Коментар на Емилия Милчева:

Най-търсените и добре заплатени кадри за летния сезон по Черноморието обикновено са готвачите - възнагражденията на добрите варират между 5 000 и 8 000 лева и все по-често идват и от съседна Турция заради обезценяването на лирата и опита, който имат с “all inclusive” там. Но както и много от българите, които работят сезонно в летния туризъм, рядко повтарят.

На старта на всеки летен сезон в последните десетина години министри на туризма, синдикалисти, собственици на хотели и заведения по Черноморието на висок глас обявяват: “Има проблем с работната ръка!” После констатират проблемите, които от година на година се задълбочават, и така - до следващото лято. През това време расте вносът на сезонни работници за туризма от бившите съветски републики от Средна Азия, но също и от Индия, Непал, Шри Ланка, Виетнам, Бангладеш, Молдова, тъй като икономическата миграция и демографската криза в България принуждават работодателите да търсят временни решения. По морето работят и украинци - бежанци, но и такива, които идват за сезона. (За зимния сезон например тризвезден хотел в Боровец предлагаше на украинци заплащане от по 450 евро месечно за администратори, сервитьори, охранители, само на готвач се оферираше малко по-висока сума от 900 евро).

Шенген по вода и въздух - шанс и за трудовите мигранти

Проблемът с намирането на кадри за работа в туризма - от ниско- до висококвалифицирани - не засяга само България. В доклад през 2022 г. Световният съвет за пътувания и туризъм (WTTC) и Европейската комисия за пътувания (ETC) предупредиха, че възстановяването на сектора е изложено на сериозен риск, тъй като почти 1,2 милиона работни места остават незаети в ЕС. Българските са незначителна част от тях. Наскоро по bTV председателят на Българската асоциация по туризъм Ивелин Кичуков заяви, че ако м.г. незаетите работни места в туристическия бранш са били 40 000 - 50 000, тази година може да се говори за над 80 хиляди. Преди година тогавашният министър на туризма Илин Димитров беше заявил при откриването на сезона, че туристическият сектор внася около 25 000 работници. Но след година се оказа, че в Агенцията по заетостта са били регистрирани малко над 7000 чужденци от трети страни, работели в хотели, ресторанти и ферми.

В опит да улесни вноса на работници от трети страни преди активния туристически сезон 49-ият парламент прие промени в Закона за чужденците, с които отпадна изискването 90-дневната работна виза да се обновява в страната, от която е издадена. Така на чужденците от страни извън ЕС, които работят в България, няма да им се налага да я напускат, за да подновят визата си, ако им предложат работа за още 90 дни - през зимния сезон.

Трудовата миграция от държави с по-ниски към такива с по-високи възнаграждения отдавна създава проблеми на страни като България, известна като държавата с най-зле платената работна сила в ЕС. Прибавят се и други като липсата на административен капацитет - консулските служби не смогват с повишения брой искания, поради което МВнР обеща да командирова допълнителни служители. А присъединяването на България към Шенген по вода и въздух от 1 март, освен че наложи нови изисквания към системата за обработване на визи, предостави възможност на наетите от трети страни да поемат към друга европейска държава преди края на 90-дневния си престой, където ще получават по-добро заплащане.

Няма опашки за работни места

“Като не искаш, за твоето място има опашка” вече няма как да се чуе в България, където много сектори изпитват сериозни трудности с намирането на работна сила.

Оголиха се браншове, където заплащането от дълги години е в сивия сектор, където се работи на минимални осигуровки или такива изобщо не се плащат - например в строителството, туризма, земеделието. Какъв е приносът на сектор “Туризъм“ в брутния вътрешен продукт (БВП) на България? Обикновено от бранша винаги назовават някакво число от порядъка на 11-12%. Но за 2023 г. Министерството на туризма беше заложило дял от 6%, а прогнозата за 2024 г. е 8,3 на сто от БВП.

Заплата от 1000 лева за пиколо в хотел на Черноморието, 1700 лева бруто за сервитьорка във варненско заведение, 1500 лева за камериерка за 6-дневна работна седмица плюс осигурена стая и храна. Преди 7-8 години заплащането беше наполовина, но и тогава, и сега наплив няма, а повечето хотелиери и ресторантьори са принудени да правят компромиси с качеството на туристическия продукт, който предлагат. Временните решения налагат да се наемат неопитни служители. От друга страна обаче и собствениците и мениджърите често нямат необходимите умения и капацитет да управляват бизнеса, тъй като са попаднали случайно в туризма - направили са едни хотели, за да вложат (или изперат) едни пари.

Поколението Z

По данни на Агенцията по заетостта 1,05 милиона души между 15 и 64 години са извън пазара на труда, като за 423 хиляди от тях образованието е причината да не работят. Но дори и част от тези хора да придобиват някаква професионална квалификация в областта на туризма, само 20% от завършващите такива специалности се реализират в отрасъла. Оказва се, че държавата инвестира значими средства в кадри, които после не прилагат тези умения. Или го правят, но в други европейски държави, където работодателите могат да предложат не само по-добро заплащане, но и перспективи, ако служителят повиши експертизата си - нормална практика, не и в България.

В същото време предприемачите роптаят, че няма връзка между нуждите на бизнеса и образователната система, без да коментират проблемите със заплатите и осигуровките, внасяни върху част от тях, работната среда, извънредния труд и заплащането му, както и мотивацията на хората. В бъдеще ще им се наложи да се съобразяват с характеристиките на поколението Z, което излиза на трудовия пазар, включително желанието му да получава повече.

Напразни са очакванията българските политици да подготвят комплексен план за намаляване на последиците от демографската криза с поне 20 години напред, който да включва и реформа на образованието. Липсват анализи какво ще е отражението на застаряващото и измиращо българско население и липса на работна сила върху БВП след десет години. Дали и тогава националисти ще крещят “Мигрантите вън!”?


Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Сатана Z

    13 0 Отговор
    Най-търсени са готвачите ,на които им се къса сърцето когато изхвърлят храна и затова я приготвят докато се изяде.

    Коментиран от #3, #4, #8

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 мдаааа

    5 3 Отговор

    До коментар #1 от "Сатана Z":

    Zete , това е стара соцтрадиция ..
  • 5 DW - Пропаганден машинен

    24 6 Отговор
    Е затова е цялата помия по-горе: "Дали и тогава националисти ще крещят “Мигрантите вън!”
    Целта е Гьобелс Веле да ни обясни, колко трябва да сме толерантни видиш ли и да приемаме имигранти до пълното унищожение наБългария и Европа!
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Великият Готвач

    21 2 Отговор

    До коментар #1 от "Сатана Z":

    Това е от време оно. Винаги от една храна се прехвърля в друга докато може. Преди сервитьорите продаваха своите порции и ядяха върнатите. Сега се препродават и те. Не че навремето не беше същото в някои кръчми но имаше малко ред. И другото интересно е кой ще дойде за 900 лв да работи на морето само за един плаж и то от време не всеки ден за по половин час най много. Една чистачка взема повече какво да говорим. Морето беше квото беше.
  • 9 Тази година няма да ви работя

    13 1 Отговор
    Няма и да ви създавам работа.
  • 10 Герге ,

    0 2 Отговор
    Ты пишешь или брышиш ?!🤭😁
  • 11 аритметика, 3 клас

    6 7 Отговор
    Трябва да се сложи горна граница от 1500 лева на заплатите в туризъма, за да се стимулира бизнеса!

    Коментиран от #13

  • 12 РЕАЛИСТ

    21 1 Отговор
    От статията "Оказва се, че държавата инвестира значими средства в кадри, които после не прилагат тези умения"
    Една Деница Сачева, дето завършила някакъв ПУЦ по туризъм, сега се прави на политик при Бойко. Затова сме я докарали дотук." Всяка жаба да си знае гьола

    Коментиран от #14

  • 13 Висша математика

    7 1 Отговор

    До коментар #11 от "аритметика, 3 клас":

    Не думай . Фалираа хотелите
  • 14 да питам

    6 4 Отговор

    До коментар #12 от "РЕАЛИСТ":

    А Кури развива ли ТАНСИМПЕКСА ?

    Коментиран от #15

  • 15 РЕАЛИСТ

    7 5 Отговор

    До коментар #14 от "да питам":

    Развива го , щото затова е учила. С юридическо образование е била полезна на Техно импекс. После всички ревахте по площадите, че искате приватизация. Сега и вие не знаете, кво искате.
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Германец

    14 1 Отговор
    Даже и бангладешците дето минималната им заплата е 200 лева не искат вече да работят за га н ювските чорбаджии мухахахах ЗАКРИВАЙ!
  • 18 Виете а виете че няма будали

    17 0 Отговор
    Аз ще гледам как фалирате от далеч червени криминални собственици . Целия сектор туризъм работи в сивия сектор а държавните органи са срастнали с престъпността . И криминални правителства безчет слепи че и досега се работи в туризма на мин заплата не правят нищо . Вашите продукти за блок-маси и олинклузив са на 2-3 години окислени потъмнели но ги притопляте всяко лято вместо да ги бракувате .
  • 19 ОлинклузиФ

    13 0 Отговор
    Най-търсени са специалистите, които могат да приготвят закуска на шведска маса от остатъците от вчерашните манджи.
  • 20 КОСТОФ И ПРИЯТЕЛИ

    6 0 Отговор
    от колко години реват за ГОТВАЧИ сланчака ако влезнете във кухните на големите хотели ще видите едни братя от ДОЛНО ЕЗЕРОВО
  • 21 Жалка картинка

    7 0 Отговор
    Сутрин да пускат готвачите да берат кафеви краставици в морето и да привличат клиенти с прясна стока
  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Искаш 5000 лв заплата

    2 3 Отговор
    Какво ще предложиш за нея.....

    Коментиран от #27

  • 24 Не знам по морето

    4 1 Отговор
    Да има фалирали хотели.....Ама новите хотели никнат като гъби. Що ли ?????

    Коментиран от #25, #26

  • 25 Математик

    2 0 Отговор

    До коментар #24 от "Не знам по морето":

    Ще узнаеш скоро! Може би още това лято! Човек трябва да е без капка мозък, за да отиде на "почивка" в БГ летни или зимни "курорти"! Невероятна мизерия на световни цени! Тук изключвам част от СПА-хотелите в Девин, Хисаря, Велинград и т.н., където знаят как се прави туризъм и винаги са почти пълни!
    Другата причина, че все още не са фалирали е, че не плащат данъци! Никакви или почти никакви! И дори половин процент да им ги направят - пак няма да ги плащат! А и никой не им ги и търси...
    Я обложи един хотел с данък сгради и такса смет с европейски, недай Боже - американски данъци! Фалирал е на момента! Данък сгради в Канада за смешна частна двуетажна къщичка е 6 000 долара! На година! И имай "късмет" да не го платиш навреме - свършено е с теб и имота ти!
  • 26 Математик

    5 0 Отговор

    До коментар #24 от "Не знам по морето":

    А нови никнат като гъби, понеже едни другари с крадени пари и не много мозък по този начин ги "инвестират".
    Ако си чел за Испания и съборените хотели там, няма какво повече да ти обяснявам.
  • 27 Даваш минималната.

    4 0 Отговор

    До коментар #23 от "Искаш 5000 лв заплата":

    Какво очакваш да ти предложа за нея?