Отидете към основна версия

2 713 39

Пламен Димитров: Битката за контрол над Българската православна църква навлиза във финален етап

  • църква-
  • неофит-
  • патриарх-
  • православна църква

Политикът, осигурил щедрата субсидия за БПЦ, е Бойко Борисов

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Смъртта на патриарх Неофит възвестява, че битката за контрол над Българската православна църква навлиза във финален етап.

Става въпрос за управлението на една от най-големите бизнес корпорации в България –

БПЦ притежава имоти за стотици милиони, а освен това получава огромни държавни субсидии. Да напомня данните, огласени неотдавна от в. „Капитал“ – след 2020 г. църквата е получавала между 33 и 40 милиона лева годишно от държавата, а за 2024 г. сумата вече е 49 млн. лв. Отделно за последните 5 години в касите на БПЦ са влезли 161 млн. лева, получени от фонд „Земеделие“, което означава, че поповете притежават и хиляди декари ниви. Това припомня във "Фейсбук" Пламен Димитров Петров.

Очевидно починалият патриарх е бил сравнително порядъчен и въздържан човек, но наследникът му едва ли ще притежава тези качества. Като консервативна закостеняла структура БПЦ естествено няма прозрачна процедура за избор на нов лидер, почти сигурно ще има и някаква политическа намеса, защото е нужна политическа смазка, която да улеснява изтичането на споменатите по-горе милиони от държавния бюджет към църквата. Тук да напомня, че

политикът, осигурил щедрата субсидия за БПЦ, е Бойко Борисов,

но неговите наследници във властта след 2021 г. въобще не са отворили дума за премахването на това финансиране, което е абсурдно за светска държава, каквато е България. Единственото успокоение е, че в други православни държави привилегиите, субсидиите и политическото влияние на църквата са още по-големи отколкото в нашата страна.

Отделен проблем е, че поради историческите обстоятелства БПЦ е част от семейството на православните църкви, в което безспорен лидер е Руската православна църква. Поради това повечето членове на Светия синод на БПЦ гравитират към Кремъл, а както е известно руско-украинският конфликт има и църковно измерение.

Но като цяло перспективите пред БПЦ не са мрачни.

Ритуалите и хореографията на църквата отдавна са се битовизирали и ще продължат да присъстват в ежедневния живот на хората, макар че вече не са свързани точно с вярата в Бог. А това означава, че ще има нужда от попове.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 20 гласа.

Свързани новини