Грубият натиск на политическа партия „Зелените“ и нейните креатури „За да остане природа в България” и „Асоциация на парковете” срещу една българска община, в този случай Царево, е особено отвратителен на фона на тоталната разруха, безработица , мизерия и демографски срив в страната. Това заявява председателят на ПП Партия на зелените Валентин Симов.
Още повече, че той се провежда от хора и организации, спечелили десетки милиони лева от нагласени обществени поръчки за броене на птици, делфини, лалугери и червеногуши гъски. Заблуждаването на обществото за някакво желание за защита на природата е основен инструмент на тези организации. Изпитан техен приом е да прикриват политическите си цели зад граждански позиции и протести. Цялата им яростна кампания е насочена срещу желанието на местната власт и на хората от община Царево чрез законен документ – Общо устройствен план да регламентират и да привлекат инвестиции за развитие на този район от Югоизточна България.
Регионът на Странджда е един от най- обезлюдените райони в България. Дори скъпият проект на Политбюро на ЦК на БКП „За ускорено социално-икономическо развитие на селищните системи от 4 и 5-ти функционален тип от граничните райони на Странджанско-Сакарския край „ не помогна. Демографският срив и упадъкът днес са безусловни. Цеховете и заводи, построени от „Странджа - Сакар република на младостта“ са превърнати в руини. Приемането на общи устройствени планове е възможност за създаването на прозрачна, предвидима среда за инвестиции. Ето защо, всяка политическа партия и неправителствена организация трябва да уважат законосъобразните решения на местните власти и тяхната инициатива за самоуправление.
Общият устройствен план на Царево е напълно легитимен документ, приет от Общинския съвет. Кампанията срещу Царево и решението на ВАС е недопустима и непочтена , защото съгласно българското законодателство и Орхунската конвенция приетите общи устройствени планове на общините са необжалваеми. И това е напълно обяснимо, защото в противен случай, всеки недобросъвестен български гражданин или някоя от 3 5000 български НПО, могат да обжалват тези планове и никъде никога нищо да не се случи. Нашето законодателство предвижда решенията за приемане на общи устройствени планове на общините, гласувани от Общинските съвети, да са необжалваеми. Освен в Закона за устройство на територията тази разпоредба се съдържа и в Специалния закон за Устройство на българското Черноморие.
У нас съществува разделение на властите и как ще се развива община Царево зависи от местната власт и хората, които са я избрали. Не е работа на политически партии и меркантилни зелени организации да използват желанието за развитието и просперитета на общините за политически цели. Публично достояние е, че вплетените зелени организации и партия „Зелените“ не се интересуват от защитата на природата и околната среда, а се интересуват от печеленето на обществени поръчки чрез натиск с подобни мероприятия и механизми.
Превръщането на една част от България в пущинак, може би е продиктувано от желанието на ПП „Зелените“ за легализиране и декриминализиране на отглеждането на канабис, което беше част от предишната им предизборна кампания през 2013. ( прилагаме предизборен плакат)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
* ПП „Зелените“ и ПП Партия на зелените са две отделни партии