Отидете към основна версия

1 287 13

Има грешки в образователната ни система, които се мултиплицират

  • мария донева-
  • образователна система-
  • образование

Нещо, което винаги го е имало, е оценката да е по-важна от знанията, назубреното да е по-важно от уменията или от липсата им

Снимка: shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Има толкова грешки в образователната ни система, които са отчетени, но продължават да се мултиплицират. Мислела съм си, че учителите, колкото са по-трудолюбиви, толкова повече вреда нанасят някой път. Защото, ако създаваш вредни навици у децата, ако създаваш кризи понятие за добро и зло, правилно и неправилно, по добре нищо да не правиш отколкото да затвърждаваш такива лоши знания.

Това коментира в интервю пред БНР Мария Донева, поет и преводач, автор на книги за деца и възрастни.

"Нещо, което винаги го е имало, е оценката да е по-важна от знанията, назубреното да е по-важно от уменията или от липсата им. Социалните умения на децата, да общуват, да бъдат емпатични, имат огромно значение и те се създават и развиват. Ако не са се научили в къщи, могат да се създадат училище, ако имат значение за образователната система", каза Донева.

И призна:

"Много съм щастлива, че съм извън образователната система, не съм ученичка, не съм майка на ученик, защото има много трудности и проблеми, които са системни."

Мария Донева е убедена, че приоритетите в някои отношения в образованието ни трябва да се пренаредят.

"Децата имат поне две задачи, едната е да се харесат на учителите, за да получат по-високи оценки, които имат значение за пътя по нататък, Другата е да не забравят какво наистина мислят и какво ги интересуват. Едно дете е най-важния човек на света и литературата буди неговите мисли и емоции, а не да назубри рождената дата на някои писател", казва Донева.

А мнението ѝ за четенето на книги е:

"По-добре е да знаеш малко и там, където чувстваш нужда и необходимост да се задълбочиш. За всеки има различна нужда от доза книги, както за един болен различна доза лекарства, за да се излекува."

Тя препоръчва "да не се вменява на децата, че четенето е за полза и поради нужда.

"Първо е добре всички да сме ограмотени и да можем да четем и да разберем, че четенето е за удоволствие радост, наслада, възможност да си намериш нови мисли, идеи, думи, приятели. Когато четеш за наслада ще разбереш, че четенето по необходимост е много лесно", обясни Мария Донева.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 29 гласа.

Свързани новини