Какви са шансовете да бъде разрешена политическата криза или по-скоро тя ще бъде задълбочена? Народното събрание тъпче на едно място, но дали народните представители са в състояние да променят това. Изборът за председател на парламента продължава и днес… Какво да очакваме… Пред ФАКТИ говори Красимир Красимиров, депутат от „Алианс за права и свободи“.
- Г-н Красимиров, сделки за постове, с този не искам, с онези не мога, третият не ми харесва... Всичко това се случва в „една разбита държава“. Нали това чухме. Така ли се конституира Народното събрание вече?
- Разбира се, че не. И знаете ли какво, бях в моя избирателен район и впечатлението, което се създава в хората е, че Народното събрание се е превърнало едва ли не в един пазар. Няма как всеки да иска нещо и в същото време никой да не прави крачка назад или дори встрани, но в името на това да тръгне държавата. При това положение ще е много трудно да се конституира Народно събрание.
- Какво, всъщност, е нужно, за да заработи парламентът? Виждате ли някаква нотка на надежда за разбирателство?
- Нужен е диалог. Виждаме, че диалогът отсъства. Винаги има надежда, в момента също. Въпросът е, че трябва да се седне на една маса и да се говори. За съжаление, виждаме обаче, че част от колегите в пленарна зала говорят за диалог и разговори, но извън нея действията им показват съвсем друго.
- ПП-ДБ искат кордон около ДПС-Ново начало. „Алианс за права и свободи” къде е в цялата картина... Доскоро бяхте едно. Сега едните са неприемливи за всички, чуваме това и от Борисов, а вие?
- Още в самото начало ние подкрепихме създаването на кордон около Новото начало и нашата позиция е ясна, категорична и към момента. Колкото до това, че само за Борисов и ние сме неприемливи, това просто е поредното доказателство, че Борисов и Пеевски са две страни на една и съща монета.
- Борисов – премиер, председател на Народното събрание – Атанас Атанасов. АПС как гледа на това?
-Ами, нали вече разбрахме, че Борисов вече не иска да бъде кандидат за премиер и не му се занимавало с „разбита държава“. АПС следва една посока от самото начало и тя е, че не подкрепяме предложенията на ГЕРБ за председател на Народното събрание. В същото време самият Борисов и партия ГЕРБ заявиха, че не искат и няма да търсят подкрепа от някои политически сили, включително и АПС. Явно ще търсят скрита подкрепа от Делян Пеевски и Новото начало. Колкото до името на генерал Атанасов, ние все още не сме видяли нищо официално. Нека да го видим и тогава бихме коментирали.
- От АПС искате разговорите между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да бъдат публични. Това никога не е правено у нас, когато се договаря власт. Защо сега го искате?
- За да не остават съмнения в хората за някакви скрити договорки за позиции, постове и т.н. Крайно време е нещата да се случват прозрачно и ясно. За това ние мислим, че е най-нормално тези преговори да се водят открито - все пак става въпрос за бъдещото развитие на страната. Както каза и нашият председател - хубаво е да се види какви приоритети и програми ще се предлагат.
- АПС декларирате, че ще подкрепите Силви Кирилов за председател на Народното събрание, ако се стигне до балотаж. И това е така, защото…
- Това е така, защото ние следваме ясни и последователни принципи. За нас и Силви Кирилов, и г-жа Наталия Киселова са хора, които биха се справили с поста председател на парламента. Имат необходимата отговорност, нужния потенциал и поне към този момент изглеждат, че не са зависими от Делян Пеевски. А това е от изключителна важност предвид ролята на председателя на парламента при едни евентуални нови избори.
- Нови избори през 2025-а все по-вероятни ли са?
- За съжаление, ако наистина диалогът не излезе на преден план, ще отидем пак на избори. Опасенията на почти всички парламентарни партии - с изключение на ГЕРБ и Новото начало, са, че с това правителство и с този министър-председател резултатите от едни такива избори няма да са в полза на демокрацията. За това ние - от „Алианс за права и свободи”, желаем да се конституира Народно събрание, за да се състави правителство и да се започне работа върху проблемите, които стоят пред страната. Хората не искат избори. Факт. Проблемите се трупат с всеки изминал ден. Особенно пред кметовете на общините, където държавата като че ли е абдикирала. Ставаме свидетели на едно “изборно“ наливане на пари в определени общини за сметка на други. Ние - от АПС, настояваме към всички общини да се подхожда еднакво, а не избирателно. Този въпрос го поставихме и на срещата, която инициирахме с министъра на финансите и министъра на регионалното развитие и благоустройството в Народното събрание през миналата седмица. За решаването на тези и още много други проблеми е необходимо, разбира се, стабилно редовно правителство.
- Борисов и Пеевски все повече насочват част от публичните си изяви срещу президента Румен Радев. Как си го обяснявате?
- С една дума - страх. В негово лице виждат може би препятствие по пътя към изцяло овладяване на държавата. Този страх е голям и това се видя и по време на платените протести тук в триъгълника на властта. А за самото поведение и държание на Делян Пеевски и кохортата около него може да се каже, че беше всичко друго, но не и поведение на политици. Виден е страхът, който събужда президентът в Делян Пеевски и Бойко Борисов.