Отидете към основна версия

3 236 28

20 млрд. скок на разходите и приходите! МФ предложи най-абсурдния проектобюджет от десетилетия

  • стефан антонов-
  • бюджет-
  • финанси-
  • хазна-
  • дефицит

Как ще върви икономиката

Снимка: Архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Проектобюджет за 2025 година с невиждани по размера си разходи – 98 милиарда лева и трудно за вярване увеличение на приходите - с цели 20 милиарда лева (27%) до общо 92 милиарда предлага Министерство на финансите. Логиката е проста – ако разходите, които почиват на сигурни ангажименти се изчисляват да нараснат с 20 милиарда, то за да а остане бюджетният дефицит само шест милиарда лева, както е тази година, държавата е потърсила увеличение на приходите също с 20 милиарда лева.

Доколко прогнозата за приходите е реалистична, или пожелателна, може да се съди по факта, че през 2023 спрямо 2022 година постъпленията в бюджета растат само с 2.3 милиарда, а за тази спрямо миналата се очаква да нараснат с 5.2 милиарда лева. И изведнъж, догодина, без да се променя ставката на нито един основен данък, държавата твърди, че ще събере с 20 милиарда повече приходи, което е с четирикратно повече от ръста за тази спрямо миналата година, деветкратно спрямо ръста на миналата спрямо по-миналата и като цяло увеличение с 27% на годишна база, каквото не се помни от най-добрите икономически години преди световната финансова криза.

Откъде ще дойдат парите

Министерство на финансите твърди, че ще събере пет милиарда лева повече от ДДС, което е 27% спрямо тази година. Зад него обаче стоят само премахвания на преференциалните ставки, а основната си остава 20%. И това се очаква при прогноза за свиване на инфлацията до два процента догодина и ускоряване на растежа на икономиката от 2.2% през тази на 2.8%, но пак под 3%.

С цели 25% се очаква да нараснат и приходите от акцизи – от 6.8 на 8.5 милиарда лева. Такова увеличение също е невиждано в исторически план. Което е по-важно. Когато за последен път правителство опита да си реши проблема с недостигащите пари, като увеличи акциза върху цигарите и алкохола, първият кабинет на ГЕРБ, поведен по акъла на Симеон Дянков допусна невиждана по рода си контрабанда и в крайна сметка през 2010 година акциз се плати върху 45% по-малко цигари, отколкото за 2009 година. Двата косвени данъка са основен източник на увеличение на приходите, но доколкото те зависят от развитието на икономиката, увереността на домакинствата да харчат и поскъпването на живота, прогнозите приличат много повече на пожелателно мислене, отколкото на реалистично допускане.

Най-много логика сякаш им в приходите от данък „печалба“. Там нещата са ясни – допълнителни 800 милиона от облагане на свръхпечалбите в банковия сектор и още 900 милиона се чакат от данъчната амнистия за коректно декларирани задължения, чието плащане просто се бави. И пак, ако фирмите са в състояние да преглъщат 10% годишна лихва като наказание за просрочията си, какъв източник на увереност вижда кабинетът, върху които базира прогнозите си.
С 1.9 милиарда повеме постъпления от лични подоходни данъци прогнозира държавата, което е двойно повече като сума спрямо увеличението на годишна база през тази спрямо миналата и през миналата спрямо по-миналата година. Тук отново се очаква ефект на данъчната амнистия, но да види.

Разходите

Без изненади са разходите. Както в онова детско филмче героинята на Цветана Манева писа шестици на целия клас, защото директорът поиска от нея да пише шестица на едно конкретно дете, така и Министерство на финансите реши да се покаже по-лудо от политиците в руската рулетка и докато те искаха увеличение на заплатите на полицаи, военни, магистрати и учители, финансите предложиха по 10% и за всички останали.

Най-голяма загадка обаче остават държавните инвестиции. Първо тазгодишният им обем се очертава да е с 20% под прогнозата – само 6.8 милиарда лева и така се обяснява защо дефицитът и сега ще е под три процента спрямо БВП.

За догодина обаче се очаква те да нараснат двойно до 14 милиарда въпреки всички уверения на правителството, че всъщност ще го кара по-кротко.

Как ще върви икономиката

Прогнозата, върху която се базира самият бюджет включва номинален брутен вътрешен продукт от 215 милиарда лева. Едва 4.1% безработица, което е по-ниско от тази година, въпреки, че досега чуваме новини само за затваряне на предприятия.

Ако има един основен аргумент, че този бюджет е преоптимистичен, то е залагането на допълнителни приходи от най-чувствителните области на публичните финанси - акцизите, които винаги са свързани с контрабанда, когато напрежението върху тях се усили и данъчната амнистия, която безспорно ще е експеримент и никой не знае как ще приключи.

Добра новина, доколкото орязването на инвестициите може да радва, е, че и догодина ще има поле за съкращения на капиталови разходи. Но най-лошата новина е, че този бюджет е като пластелинен барбарон. Може да се натиска от всякъде и никой не знае как ще изглежда изпълнението му в края на следващата година. За последно финансите внесоха толкова неубедителен бюджет през 2009 година за 2010 година и още през януари беше ясно, че ще трябва да се актуализира. Честито, повтаряне на историята. Но ако тогава Дянков сътвори фарс, как да си обясним положението днес.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 17 гласа.

Свързани новини