Отидете към основна версия

12 205 43

Зам.-министър се къпе с минерална вода в имение, купено с 380 000 лева от ЕС

  • александър манолев-
  • апартаментгейт-
  • апартаменти

Сегашният зам.-министър на икономиката Александър Манолев се сдобива с приказен имот само месец след назначаването му като зам.-министър на туризма през 2015 г.

Колаж: Биволъ
ФАКТИ огласява журналистически разследвания от различни медии, защото подкрепя свободата на словото.

Александър Манолев, бивш зам.-министър на туризма и настоящ зам.-министър на икономиката е собственик на имот, в който е построена “къща за гости”, финансирана с 380 000 лв. по проект на Програмата за развитие на селските райони. Това показа разследване на "Биволъ" и “Благоевград Нюз”. Плащането е одобрено от ДФЗ през декември 2015 г., само месец след като Манолев е назначен за зам.-министър на Николина Ангелкова. Имението с половин декар РЗП обаче никога не е функционирало като семеен хотел за развитие на селски туризъм. Ползва се като частна вила от Манолев и семейството му. Има и специална екстра, подобно на частния асансьор на Цветанов – минерална вода, докарана от 3 км разстояние от Сандански.

Напиши есе до ДФЗ – спечели къща 530 кв. РЗП по ПРСР

"Биволъ" и сайтът “Благоевград Нюз” разследваха съвместно тази луксозна придобивка, платена с европейски пари. Александър Манолев купува терена от 1800 кв. м. по пътя между Сандански и курорта Попина лъка в началото на 2013 г. от фирмата “Ди Ди Ви”. Тя е създадена година по-рано, собственост е на панамската офшорка Kelgrin Inc. и веднага започва да изкупува атрактивни имоти в курортни зони около Сандански, Ловеч, Елена, Берковица и Каварна. Манолев е нейния първи клиент, който придобива имот, а впоследствие ще купи още няколко. По-рано теренът е бил собственост на друга фирма – “Изгрев 05”, чиито собственици са свързани с “Ди Ди Ви”. Някога той е бил в горския фонд, но от 2009 г. е отреден за ниско застрояване.

По-малко от месец след покупката Манолев учредява право на строеж на “жилищна сграда – къща за гости” с РЗП 530,47 кв.м. на фирмата “Агротрейд – Ана Димитрова” ET. Едноличното дружество е регистрирано само седмица след като Манолев купува терена на адреса на неговата сестра в Сандански. През октомври същата година правото на строеж на “Агротрейд” е обогатено с ограда, басейн и паркоустройство. Самата Ана Димитрова живее в София и не беше открита за коментар.

Междувременно фирмата успешно пише есе до ДФЗ за субсидия от 390 160 лв. по ПРСР. Общата стойност на проекта е за 564 174 лв. утвърдени разходи по договор. Строежът на имението от половин декар приключва успешно през октомври 2015 г. и е инспектирано от ДФЗ през ноември 2015, когато Манолев става зам.-министър. Инспекторите на ДФЗ установяват, че проектът е изпълнен точно с малки недостатъци и удържат около 800 лв. от субсидията заради разминавания в количествено-стойностните сметки. Сегашният министър на земеделието Румен Порожанов тогава е шеф на ДФЗ. През декември 2015 той разписва плащането и така впечатляващият градеж излиза само 170 000 лв.

Манолев: “Нямам никаква собственост в Сандански”

В декларацията на Манолев за 2016 г. са описани терените, придобити в Сандански. Но в последната му декларация не пише нищо за ползването на луксозен имот върху негова земя. Александър Манолев е заможен човек, притежава къща с двор в София за 320 000 лв. и влог 180 000 лв. Преди да се захване с държавните дела, синът на дългогодишния кмет на Кулата – Димитър Манолев, е бил в борда на “Булгартабак” АД, компания, свързвана с депутата Делян Пеевски. Манолев беше спряган за министър на транспорта след оставката на Ивайло Московски, но разследване на "Капитал" извади наяве негови съмнителни бизнес връзки с лица от ъндърграунда, след което Манолев оттегли кандидатурата си.

"Биволъ" се свърза с Александър Манолев чрез правителствената пресслужба, която съдейства изключително експедитивно на запитването за коментар. Манолев беше попитан какви отношения има с Ана Димитрова, ползва ли имота, защо не е деклариран ако го ползва и ще подаде ли оставка. Отговорът му гласи буквално следното:

Нямам никаква собственост в Сандански.
През 2012 г. притежавах имот, който продадох на споменатото от вас дружество. Мястото не е декларирано защото няма как да декларирам нещо, което не е моя собственост. Сделката е направена още през 2012 г., когато съм бил в частния сектор.
Да, разбира се познавам се с Ана Димитрова – както казах, аз съм й продал имота. В последствие съм бил и клиент на споменатото място за настанявяне – срещу заплащане, за което имам и издадени документи.
Що се отнася за оставката – готов съм да я подам във всеки един момент. Надявам се подобен акт да е свързан с работата ми, а не с евентуални съмнения.

Проверката в Кадастъра и Имотния регистър обаче показва категорично, че Манолев има множество сделки за земи в района на Сандански и имотите са на негово име. Земята, на която е построена въпросната къща за гости, е негова собственост и в момента. Няма никакви данни тя да е продадена, а са налични единствено данни за учредено безсрочно и възмездно право на строеж.

Освен това справката в Кадастъра показва, че Манолев е изкупил и притежава прилежащите до къщата терени. Сделките са от 2014 и 2017 г. със същата фирма “Ди Ти Ви” и с частни лица.

Къща за специални гости

И тази къща за гости обаче има съдбата на други подобни, проучени от Биволъ преди години. Никакви случайни туристи не отсядат там, а къщите служат за частни вили. Това си личи от факта, че през годините фирмата не отчита никакви приходи от туристическа дейност и няма нает персонал, каквото задължение има съгласно договора за проекта. За сметка на това Александър Манолев редовно отмаря там със семейството си, а както се вижда от снимките, къщата и ливадата са поддържани в безупречен вид.

Финансирането с европейски пари на “къщи за гости” има ясна цел – развитие на селския туризъм, създаване на поминък и работни места за местното население в продължение най-малко на 5 години. Опитите на екипа на “Благоевград Нюз” да се свърже с някого и да наеме къщата по предназначение обаче удариха на камък. Никъде няма никаква никаква контактна информация за такъв туристически обект в Сандански и на практика той не може да бъде нает. Няма я и задължителната табела за обект, финансиран с парите на европейските данъкоплатци.

Няма сигнал – няма проблем

Министърът на земеделието Румен Порожанов отговори на запитването на "Биволъ" за коментар конкретно за къщата в имота на Манолев. Той каза, че през декември 2015 като шеф на ДФЗ е разписал протокол с одобрение на много проекти, но не е гледал в детайли и не е запознат с всеки един от тях. Той се позова на процедурите във Фонда, според които ако обектът отговаря на изискванията няма пречка да не бъде одобрен.

"За да има контрол за добросъвестност на бенефициентите, трябва да се подават сигнали", добави Порожанов.

Подаването на сигнали обаче не води до резултати. Въпреки няколко конкретни сигнала след наши публикации до ДФЗ и ОЛАФ до момента няма никакви действия за възстановяване на парите, буквално присвоени от тарикатите с къщите. Обикновено оправданието е изтекла давност на договорите, които се проверяват за съответствие в продължение на пет години.

Номерът с къщите за гости е пределно прост – оформя се проект на сламен човек, построява се вила с европари, ползва се дискретно 5 години докато ДФЗ и прокуратурата си затварят очите и ако няма медийна издънка, след това имотът може да се прехвърли на името на реалния собственик или да се продаде с печалба. Пито – платено.

В случая с Манолев обаче петте години не са изтекли и от ДФЗ отговориха на запитване на Биволъ, че проектът е “в период на мониторинг до 06.10.2019 г.” Дори “към момента е в процедура по проверка” – увериха още от ДФЗ, но не уточниха дали проверката е спонтанна или предизвикана от запитването на "Биволъ".

Минерална вода от Сандански

Къщата върху имота на Манолев разполага с екстра, на която би завидял и самия Цветан Цветанов с частния асансьор. Както се вижда от снимките на имението и от сателитни снимки, вилата разполага с голям басейн. Той е захранен с минерална вода от Сандански, която е докарана от 3 км. Заявлението за водохващането от 2016 г. е мотивирано с “други цели – профилактика в обект „Къща за гости”.

В продължение на месеци пътят е бил разкопан, за да се положат тръбите, твърдят очевидци с вили в Лиляново и Попина Лъка.

Междувременно през 2018 г. Басейнова дирекция – Благоевград е глобила фирмата “Агротрейд” за нарушение на правилата за деклариране. Какво именно не е декларирала фирмата – заустване в реката или водохващане, не се удаде да изясним към момента на публикацията, въпреки спешното запитване до “Басейнова дирекция” – Благоевград.

Лесна за доказване злоупотреба

За разлика от смутните казуси с евтините апартаменти на властта, в които трудно може да бъде доказано предикатното престъпление – пране на пари с корупционен произход, в случая с имението свързвано с Александър Манолев прокуратурата има ясен коридор за доказване на злоупотреба и търговия с влияние. Фактите са красноречиви и е ясно кому е изгодно всичко това – къщата е построена в имот на Манолев, чието придобиване и кандидатурата за субсидията са в удивителен синхрон. Фирмата е абсолютно куха и оформена на подставено лице от близкото обкръжение на Манолев. Плащането е одобрено след като Манолев е попаднал във властта. Къщата за гости никога не е функционирала по предназначение, не функционира и в момента.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.

Свързани новини