Отидете към основна версия

60 863 95

"Биволъ": Прокуратурата и ДФЗ скрили злоупотреба с еврофондове на Десислава Николова

  • биволъ-
  • десислава николова-
  • държавен фонд земеделие-
  • миню стайков-
  • милен цветков

Фирмите около Миню Стайков и Винпром Карнобат правят едно и също – раздробяват дейностите в няколко отделни фирми, за да получат повече пари от Програмата за развитие на селските райони, заобикаляйки ограниченията

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ огласява журналистически разследвания от различни медии, защото подкрепя свободата на словото.

Майката на Кристиян Николов, който уби в тежка катастрофа в София журналиста Милен Цветков, е участвала в схема за злоупотреби за еврофондове заедно с Миню Стайков, която е "покрита" от Държавен фонд "Земеделие" и е игнорирана от прокуратурата въпреки гръмките обвинения срещу алкохолния бос, научи "Биволъ". Фирмата на Николова, с която тя е кандидатствала да точи европейски средства, се казва “Десислава Пешева – Комерс”. На нейно име се води автомобилът Audi Q7, с който беше извършено престъплението на пътя. Ако ДФЗ и прокуратурата си бяха свършили работата по противодействие на измамите, този автомобил би трябвало отдавна да е запориран.

Империята “Карнобат”

В началото на май миналата година Миню Стайков се сдоби с второ обвинение за престъпно сдружение с основна търговска дейност злоупотреба с европейски средства, наказуемо деяние по 248а от Наказателния кодекс. Заедно с още 7 души той трябва да отговаря за източване на европейски фондове от ПРСР (Програма за развитие на селските райони) – съобщи тогавашният зам.-главен прокурор Иван Гешев, който даде и име на делото – “Империята Карнобат”.

През юли 2019 Специализираната прокуратура повдигна обвинения и на шестима служители на ДФЗ – директори на дирекции, сред тях заместник изпълнителният директор на ДФЗ и директори на дирекции. Според Гешев те са виновни, че са отпуснали пари на фирми, свързани с Миню Стайков по програмата “Млад Фермер”, а също и по програмата за конверсия на лозята, част от Програмата за развитие на селските райони – ПРСР.

"Биволъ" се сдоби с документи, които доказват, че в “Империята Карнобат” има няколко фирми, свързани с Миню Стайков, на чиито собственици са повдигнати обвинения, но има и други, които не са разследвани, защото ДФЗ е "покрило" данните за престъпления. Сред тях е и Десислава Николова, която е миноритарен съдружник на Миню Стайков в основния му бизнес с производство на алкохол и директор на завода му в Карнобат.

Проверка на ДФЗ разкрива свързаните фирми:

През 2017 г. вътрешна проверка на ДФЗ разкрива свързаност на група еднолични търговци, които кандидатстват едновременно за еврофондове:

ЕТ “ЯНА СТАЙКОВА – КОМЕРС” (на дъщерята на Миню Стайков) кандидатства за 1 725 260,40 лв.

“ГРОЗД- НАСЯ НЯГОЛОВА- 1″ ЕООД кандидатства за 1 883 169,38 лв.

ЕТ “АГРОКОМЕРС-ЖОЗЕФ ФЕГАЛИ” (на съдружник на Стайков) кандидатства за 1 951 707,31 лв.

ЕТ “РЕНИ СТАЙКОВА -КОМЕРС” (на роднина на Стайков) кандидатства за 1 791 701,89 лв

ЕТ “СТЕФАН ГОРИНОВ -КОМЕРС” кандидатства за 1 808 894,29 лв.

ЕТ “ДЕСИСЛАВА ПЕШЕВА -КОМЕРС” (на Десислава Николова, директорката на Винпром Карнобат и съдружник на Стайков), кандидатства за 1 327 208,46 лв.

ЕТ “ГРОЗД -БЕЛУН ХАЗЪРБАСАНОВ” (на служител на Стайков) кандидатства за 1 722 697,96 лв.

ЕТ “ТОПАЗ – ДИМИТЪР БАЛДЖИЕВ” (на съдружник на Стайков) кандидатства за 1 420 230,78 лв.

ЕТ “ЗЛАТЕН ГРОЗД – ГЕОРГИ ЙОРДАНОВ” (на свързано лице) кандидатства за 1 641 621,22 лв.

ЕТ “МИНЮ СТАЙКОВ-КОМЕРС” на самия Стайков кандидатства за 1 828 934,62 лв.

Общата сума е над 17 милиона лева.

Служителите на ДФЗ работили по кандидатурите на тези фирми са установили, че са налице индикатори за потенциално наличие на изкуствено създадени условия във връзка с чл. 2, an. 36, an. 37 от Регламент (ЕС) 1303/2013 и чл. 60 от Регламент (ЕС) № 1306/2013, а именно, фирмите са декларирали, че са независими предприятия, но не са.

Чрез справки в Търговския регистър и Агенцията по вписванията се установява, че повечето от тези са съсобственици във “Винитера Карнобат”. Освен това заявленията за подпомагане са за съседни парцели, а и всички фирми ползват общ консултант.

Инвестиционните намерения на част от дружествата, явяващи се кандидати, за получаване на безвъзмездна финансова помощ, са сходни и са разположени в съседни имоти в землищата на с. Венец и гр. Карнобат, община Карнобат, област Бургас. Към заявленията за подпомагане, включващи разходи за създаване на трайни насаждения, са приложени договори за аренда/преаренда, в който арендодател е някое от изброените по-горе дружества, което създава съмнения за изкуствено разделяне на стопанствата и инвестициите по проектите.

"Установени са както еднакви изпълнители на разходите за консултантски услуги, свързани с подготовка и управление на проекта, така и еднакви контраоференти. Същото е в сила и за разходите за извършване на строително-монтажни работи и създаване на трайни насаждения. Някой от кандидатите имат едно и също седалище и адрес на управление, като дори са посочили един и същ адрес и телефон за кореспонденция", пишат проверяващите.

От доклада за проверката, с който "Биволъ" разполага, става ясно също, че всички тези фирми ползват обща счетоводна кантора.

Допълнителните проверки за свързаност в Търговския регистър напълно потвърждават изводите на проверяващите от ДФЗ, като се наблюдават и роднински връзки между кандидатите, които те очевидно не са изследвали. Всички фирми споделят също така един и същ телефон 02 962 20 30. Действително на този контактен номер са навързани 32 фирми, които иначе са с различна адресна регистрация, собственици и предмети на дейност. Всички те са обаче свързани с лица и бизнеси около Сис Индустрийс, Винпром Карнобат и Миню Стайков. Същият номер за контакт е посочила и ЕТ “Десислава Пешева Комерс”.

Създаването на “изкуствени условия за финансиране” се счита за измама с еврофинансиране в целия ЕС според стандартите на ОЛАФ. Обикновено то се използва, за да се заобиколят ограниченията за получаване на помощи от едно и също предприятие в рамките на един програмен период. Простото обяснение, че собствениците прибягват до измамата да създават изкуствени микропредприятия, които се използват само като платформа за кандидатстване за допълнителни евросубсидии. По този начин се заобикалят ограниченията, които се налагат пред кандидатите за получаване на субсидии и се създава предпоставка за неправомерно получаване на средства извън регулаторните норми. Тези “микропредприятия” обикновено се създават на името на подставени лица, които с т.нар. “обратни писма” или “контра летър” декларират, че действителният бенефициент всъщност е друго лице, което стои в сянка. При всички случаи подобна практика е с престъпен характер и се преследва като злоупотреба с обществени /в случая европейски/ средства.

Трябва да се отбележи, че Десислава Пешева не кандидатства за пръв път за евросубсидии с тази фирма. През миналия програмен период тя е получила два пъти финансиране по ПРСР и е получила съответно 242 098 лв. за закупуване на гроздокомбайн и 250 117 лв. за закупуване на земеделска техника. "Биволъ" установи, че осем от десетте фирми, изброени в доклада за злоупотреби на ДФЗ, са кандидатствали и са получили финансиране и при предишния програмен период 2007-2013. Тази схема от по-старо време обаче е останал изцяло извън вниманието на разследващите органи. Все още не е късно да се направят проверки и да се започне разследване.

Така става ясно, че и при предишния и при сегашния програмен период фирмите около Миню Стайков правят едно и също – раздробяват дейностите в няколко отделни фирми, за да получат повече пари, заобикаляйки ограниченията. За тяхна сметка много изрядни земеделски производители не получават нищо, защото няма достатъчно финансиране за тях. Парите са отишли при големите в бранша, майстори на тези схеми.

Обяснението на управителя на счетоводната кантора, която обслужва всички посочени по-горе кандидати звучи правдиво, реалистично и житейски логично. В случая, при проверката на дирекция „ ПИ”, не може категорично да бъде определено, че съществуват съмнения за измама, защото не са налице онези умишлени деяния от страна на управляващите и представляващите кандидатите, при кандидатстването им пред Фонда, водещи до определен престъпен резултат и заради които е необходимо да бъде започната проверка по НПК от компетентен за това орган. Те. в случая и към момента не са налице достатъчно данни, факти или обстоятелства, определящи съмнение за извършено престъпление по НК – пишат от Дирекцията в становище за случая.

Така декларациите на всички тези фирми, че нямат нищо общо помежду си, са приети за чиста монета, а не за декларации с невярно съдържание, които ангажират наказателна отговорност и е трябвало да бъдат докладвани на Прокуратурата.

На друг въпроса “Колко са проектите, които са свързани с Яна Минева Стайкова и Рени Михайлова Стайкова?” отговорът изброява повечето от фирмите, които са обект на проверката от 2017 г., но без тези на Миню Стайков и на Десислава Николова:

Проектите, свързани с посочените от Вас лица са общо десет. Те се кандидатствали по ПРСР 2014- 2020 г. със следните дружества:

– „Сис-Индустрийс“ ООД ЕИК 040275584, одобрен проект по подмярка 4.1., но не е финансиран, тъй като договорът е прекратен през август 2019 г. Консултантът изготвил бизнес плана е „Дим – Аба“ ООД.

– ЕТ „Стефан Горинов Комерс“ ЕИК 131055686, одобрен проект по подмярка 4.1., но не е финансиран, тъй като договорът е прекратен през август 2019 г. Консултантът изготвил бизнес плана е „Вин.С. ИНДУСТРИЙС“ ООД.

– „Топаз Мел“ ООД ЕИК 121772636, одобрен проект по подмярка 4.2., но не е финансиран, тъй като договорът е прекратен през февруари 2017 г. Консултантът изготвил бизнес плана е „Дим – Аба“ ООД.

– ЕТ “Топаз – Димитър Балджиев“ ЕИК 131303263, одобрен проект по подмярка 4.1., но не е финансиран, тъй като договорът е прекратен през август 2019 г. Консултантът изготвил бизнес плана е „Вин.С. ИНДУСТРИЙС“ ООД.

– ЕТ „Рени Стайкова – Комерс“ ЕИК 131055711, одобрен проект по подмярка 4.1., но не е финансиран, тъй като договорът е прекратен през август 2019 г. Консултантът изготвил бизнес плана е „Дим – Аба“ ООД.

– ЕТ „Грозд – Белун Хазърбасанов“ ЕИК 131254695, одобрен проект по подмярка 4.1., но не е финансиран, тъй като договорът е прекратен през ноември 2019 г. Консултантът изготвил бизнес плана е “Сънливите лозя“ ЕООД.

– ЕТ „Грозд – Белун Хазърбасанов“ ЕИК 131254695, отказан проект през юли 2017 г. по подмярка 4.1. Консултантът изготвил бизнес плана е „Дим – Аба“ ООД.

– „Топаз Трейд“ ЕООД ЕИК 202912262, одобрен проект по подмярка 4.2., но не е финансиран, тъй като договорът е прекратен през януари 2017 г. Консултантът изготвил бизнес плана е „Дим – Аба“ ООД.

– ЕТ „Яна Стайкова – Комерс“ ЕИК 102957256, одобрен проект по подмярка 4.1., но не е финансиран, тъй като договорът е прекратен през октомври 2019 г. Консултантът изготвил бизнес плана е „Дим – Аба“ ООД.

– „Вин.С. ИНДУСТРИЙС“ ООД ЕИК 831280490, подаден проект през 2015 г. по подмярка 4.2. Проектът не е разглеждан по същество поради ниския брой точки, получени на предварително класиране, което означава, че не е получил както одобрение, така и финансиране. По тази причина не фигурира в наличната база данни с всички атрибути, сред които е и информацията за неговия консултант.

Така става ясно, че и до ден днешен ДФЗ не вижда свързаност между Миню Стайков и Десислава Николова въпреки очевидните данни за престъпление, които са засечени, обсъждани и дискутирани в работната група през 2017 г. Изглежда необяснимо как така именно субектът Десислава Николова, която играе фундаментална роля в цялата бизнес мрежа на Стайков, изведнъж е отпаднала от групата на обвързаните и обвинени от прокуратурата лица!?

Свързаността обаче е налице и се открива в многобройните общи фирми на Николова и Стайков. Както и в общия им консултант.

От отговор на въпроси зададен на ДФЗ се разбира, че консултантът “изготвил бизнес плана на единствения подаден и в последствие одобрен проект на ЕТ „Миню Стайков-Комерс“ по ПРСР 2014-2020 е “Сънливите лозя“ ЕООД”. Същата фирма е и консултант на “единствения подаден и в последствие одобрен проект на ЕТ „Десислава Пешева – Комерс“ по ПРСР 2014-2020” казват от Фонда.

Собственик на “Сънливите лозя” е Красимир Йорданов. Същият, който е собственик на ЕТ „Агрокраси Красимир Йоранов, доказано свързана с Миню Стайков чрез “обратните писма”. Освен като консултант на проектите на Стайков и Николова, Красимир Йорданов чрез “Агрокраси” кандидатства също за средства по ПРСР.

Бащата на Красимир Йорданов, Георги, притежава една от засечените в свързаност фирми – “Златен Грозд – Георги Йорданов”. Фирмата има един и същ адрес с дежурните консултанти на групата: “Сънливи лозя” и “Агрокраси”. Освен това бащата на Красимир се явява и съсобственик с Миню Стайков и Десислава Николова в общата им карнобатска фирма “Винитера Карнобат” ООД.

Последната е нещо като обща за основните обвиняеми лица в мрежата за евроизмами, а неин управител е именно Десислава Николова. Въпреки ръководната си роля в дейността на свързаните фирми и лица, въпреки че е засечена и описана в Доклад №7 от 1.12.2017 г., точно тя специално остава… извън периметъра на констатациите на ДФЗ и прокурорските разследвания!

Покрай обвиненията срещу Миню Стайков бяха запорирани активи за над 300 милиона лева, похвали се Прокуратурата. Но активите на удобно пропуснатите от ДФЗ фирми са си в тяхно разпореждане и до днес, включително колата, с която беше убит Милен Цветков. Защото разследването е смачкано от ДФЗ, а прокуратурата си е затворила очите за очевидните свързаности на Николова и Стайков.

Вероятно, ако днес беше жив, Милен Цветков би задал логичният въпрос: Защо? и Как така? Отговорите трябва да дадат държавните институции и най-вече Главният Прокурор Иван Гешев, който е плътно ангажиран в аферата около дейността и обръчите от фирми на Миню Стайков още от самото начало.

Недосегаемата наместничка на Пеевски

Защо при толкова данни за свързаност и деклариране на невярна информация прокуратурата не е разнищила целия този обръч от фирми, свързани с карнобатския алкохолен бос, а само част от тях? Дори само декларациите на фирмите, че нямат връзка помежду си, са достатъчни да се повдигнат обвинения за опит за злоупотреба със средства на Европейския съюз.

Ако разследването на Прокуратурата, ДАНС и АФКОС беше задълбочено и изчерпателно, то нямаше да се ограничи само с бушоните в ДФЗ и с част от присъдружните фирми на Миню Стайков.

Но въпросът е дали такова разследване изобщо е възможно, след като на най-видно място в документите, доказващи прикриването на престъпленията, личи името на недосегаемата активистка на ДПС Атидже Алиева – Вели. Именно тя председателства работната група, която укрива данни за злоупотреби на мрежата от фирми свързани с Миню Стайков.

Работната група, която смачква разследването за злоупотреби срещу Десислава Николова, е с председател Атидже Вели

Същата дама беше и герой на разкритията на "Биволъ" в скандала Апартаментгейт. Стана ясно, че тя обитава луксозен апартамент в София, който не е по джоба и, но е закупен на името на нейния баща, който пък е с още по-скромни доходи.

В крайна сметка, вместо да бъде разследвана, Атидже – Вели беше сложена на избираемо място в листата на ДПС и благополучно се сдоби с пост на евродепутат, замествайки КОЙ?

Замествайки избрания за евродепутат, но впоследствие отказал се от поста Делян Пеевски.

Фактът, че сегашното ръководство на Фонда също крие документите, които уличават бившата зам.-шефка на фонда Атидже-Вели в чадър над схемите на Миню Стайков потвърждава, че влиянието на ДПС в ДФЗ не е намаляло ни най-малко след показните арести на директори от Фонда, смяната на предишния шеф Живко Иванов и оставката на земеделския министър Румен Порожанов.

Разследване на "Биволъ"

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 133 гласа.

Свързани новини