Кой е най-скъпият трансфер на български футболист? Този въпрос отдавна е причина за спорове сред феновете у нас. Специализираният сайт TotallyMoney.com, който се специализира във финансови операции, направи специален индекс на футболната инфлация и така преизчисли всички преминавания във футбола, поне за големите пет първенства.
Така отговорът за най-скъпия трансфер в българския футбол е повече от ясен. Единственият, който някога е минавал цената от 100 милиона евро, е Христо Стоичков.
Общата сума за български играч е, разбира се, на Димитър Бербатов. Той държи следващите две места в класацията с над 98 милиона, които даде Манчестър Юнайтед на Тотнъм за нападателя. Над 54 милиона е трансферът от Байер (Леверкузен) в Тотнъм. Към това се добавят още над 11 милиона за преминаването му от Манчестър Юнайтед във Фулъм и над 6 милиона за трансфера от ЦСКА в Бундеслигата.
Футболната инфлация обръща наопаки и представите за най-скъпите трансфери в историята. Най-скъпият играч не е Неймар с неговите 200 милиона евро от Барселона в Пари Сен Жермен. В момента сумата е увеличена само с 2 милиона. №1 за всички времена е Джанлука Виали. През 1992 година Ювентус плаща за него 14,7 милиона на Сампдория. Днес тази сума щеше да бъде невероятните 209 милиона евро. Със сигурност обаче в най-скоро време ще бъде подобрен този рекорд, защото още през лятото се очакват няколко сериозни трансфера, които да подобрят рекорда на Неймар. Всъщност пари се дават главно за офанзивни футболисти.
В топ 10 на най-скъпите играчи в историята единственият защитник е Рио Фердинанд и той е чак на шесто място за преминаванато му от Лийдс в Манчестър Юнайтед. Испанските клубове също така държат палмата на първенството по пари. Извън Виали и Рио Фердинанд само още два трансфера в десетката не са с тяхно участие. И то на последните две места. Става въпрос за Ален Бокшич от Олимпик (Марсилия) в Лацио през 1993 година и за преминаването на Жан-Пиер Папен отново от Олимпик (Марсилия) в Милан година преди това.
100 трансфера оформят футболната инфлация
100 топтрансфера в петте големи първенства от 1990 година оформят индекса на футболната инфлация, по която се преизчисляват сумите. Всъщност футболната инфлация е доста по-различна от реалната в икономиката. Тя расте с доста побързи темпове, отколкото нормалната. Особено се ускорява през последните няколко сезона, когато започнаха да се плащат огромни суми.