• гран-
  • гран при-
  • великобритания-
  • формула 1

Британецът бе наказан с 10 секунди, но успя да задмине Шарл Льоклер 2 обиколки преди края

Седемкатният световен шампион Люис Хамилтън спечели 72-то състезание за Голямата награда на Великобритания във Формула 1. След изключително драматично състезание, в което пилотът на Mercedes се удари с лидера в шампионата Макс Верстапен (Red Bull), той не спря да се бори и спечели за осми път домашното си състезание.

На писатата „Силвърстоун“ сензационно втори завърши Шарл Льоклер с болида на Ferrari, който лиши „сребърните стрели“ от двойна победа, след като Валтери ботас завърши трети.

Гран При на Великобритания започна по възможно най-драматичния начин. Още неизминала една обиколка, лидерите в шампионата Люис Хамилтън и Макс Верстапен се сблъскаха на един от завоите на пистата „Силвърстоун“. В резултат на това пилотът на Red Bull излетя от пистата с близо 300 км/ч. и се удари в защитните загрждения. Британският пилот, от своя страна, счупи предното крило на автомобила си и бе наказан с 10 секунди от стюардите на надпреварата.

Състезанието бе прекъснато, за да се разчисти разбитата кола на Верстапен и да се възстановят мантинелите около трасето. Половин час по-късно състезанието бе възобновено, като на първо място бе Шарл Льоклер, който преди спирането на надпреварата успя да се възползва от хаоса пред себе си и да излезе на първа позиция.

Младият монегаск направи невероятно състезание пред повече от 130 хиляди зрители на трибуните и логично бе избран за Пилот на деня. Въпреки проблемите в двигателя, той успя да задържи лидерството 2 обиколки преди края на състезанието, когато бе изпреварен от Хамилтън. Въпреки това отборът на Ferrari отбеляза значителен напредък спрямо последните състезания, след като и другия пилот на „Скудерията“ – Карлос Сайнс – младши спечели много места напред и завърши на 6-о място.

След това състезание Макс Верстапен продължава да води в генералното класиране при пилотите със 182 точки. С победата си на „Силвърстоун“ Хамилтън вече е със 175 точки и направи битката за титлата тази година във Формула 1 още по-интересна и непредвидима.