Отидете към основна версия

1 111 28

Рекордьорът Цанко Цанков: Видях мигрираща голяма бяла акула, мина под мен

  • протока кук-
  • цанко цанков-
  • плуване-
  • спорт

Един от големите проблеми, с които плувците се сблъскват е хипотермията

Снимка:

Цанко Цанков успя да преплува протока Кук с рекордно време. Ден след постигнатото той разказа пред „Здравей България“ по NOVA за цялостното си преживяване и доста любопитни подробности, както за спорта, така и за свързани с този вид плуване рискове.

„Поздрави от далечната Нова Зеландия, град Уелингтън! Успешно преплувах протока Кук с дължина 30,5 километра и време от 6 часа и 23 минути и 28 секунди, най-бързото време за 2024 година, а сега е края на състезателния сезон. Тук е началото на есента, вчера Нова Зеландия премина към зимно часово време. Условията бяха много сурови, температурата на водата бе под 13 градуса“, разказа Цанков.

Един от големите проблеми, с които плувците се сблъскват е хипотермията.

„Изпитах няколко тежки кризи на хипотермия, като имате предвид, че аз имам доста добра предварителен подготовка, защото седмица преди да дойда тук станах световен шампион по ледено плуване, почти всеки ден тренирах в морето в Бургас, където бе около 7 градуса. Дългият престой в при тези условия води до хипотермия, но успях да запазя концентрация до последните метри и да завърша успешно. Хипотермията се усеща като втрисане, студ, с напредване на часовете това води и да промяна в съзнанието и способностите на плувеца, ориентацията по отношение на дистанция и време.

Когато усетя нещо такова, единственото нещо, което мога да направя, е да повиша скоростта на плуване. Защото това произвежда топлина и помага да поддържам телесната температура. Ако плувецът не е подготвен и започне да намалява скоростта, тогава движенията стават по-бавни и това води до по-тежка хипотермия. Движенията стават по-бавни. За това се следи от съдиите. Те следят броя на загребванията за една минута и гледат честота. Това се прави в началото на плуването и после се следи. Ако тя спадне на половина това е сигурен белег за проблем.

Най-тежкият период на възстановяване и самата хипотермия настъпва, когато плувецът излиза от водата. Тогава е най-опасният момент. Защото тогава кръвта се връща обратно от сърцето към периферията на тялото. И тогава е важно организмът да не се загрява рязко и да се затопли със собствените си средства по естествен път. Може да се използват халати и други неща, но да не се влиза под топъл душ и нещо друго“, обясни Цанков.

Предизвикателството за плувеца обаче е било свързано с атмосферните условия, но и с различни обитатели на Океана.

„В първия час след старта на плувния маратон имаше тежки условия с големи вълни и с пресичащи се океански течения. Заради това и нашият капитан ми каза да натисна в началото, за да изляза от този участък. В края също условията са много трудни.

По време на преплуването ми на протока Кук видях мигрираща голяма бяла акула, но от лодката има специални устройства, които отблъскват акулите. Така те няма да навлязат в периметъра на плуване, но може да се осъществи визуален контакт. Видях тази акула, която мина под мен, не сме имали по-близък контакт. Но срещата ми с голямата бяла акула си остава впечатляваща. Бях предупреден, че нищо няма да се случи с мен“, разказа Цанков.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 3 гласа.

Свързани новини